Na jar 2009 zaplatilo Ministerstvo zahraničných vecí za 40 dní inštalovania software-u 48 tisíc eur. Kontrolóri NKÚ zistili, že práce trvali v skutočnosti iba 6 dní.
Štát takto stratil vyše 42 tisíc eur, potrestaný za to nebol nikto. Ministerstvo v odpovedi na infožiadosť Aliancii Fair-play napísalo, že „nálezy NKÚ nemali taký charakter, ktorý by zakladal sankcionovanie zamestnancov."
Rezort zdravotníctva platil v roku 2008 právnickej kancelárii za služby, ktoré mali v popise práce jeho zamestnanci. Zbytočné výdavky dosiahli 5 400 eur, zodpovednosť vyvodená nebola. Ministerstvo sa bránilo tvrdením, že v čase kontroly NKÚ tam „zodpovedná osoba ... už nepracovala".
Ministerstvo práce chcelo v roku 2010 vedieť, či sociálne podniky nekrivia voľný trh. Ku každému si preto objednalo analýzu.
NKÚ si analýzy pozrel a zistil, že ministerstvo si ich mohlo vypracovať samo. Navyše, rezort nechal preskúmať aj podnik, s ktorým už nespolupracoval. Zo štátnej kasy zbytočne odišlo najmenej 12 tisíc eur, postihnutý opäť nebol nikto.
Rezort obrany rekonštruoval strelnicu. NKÚ v roku 2010 zistil, že úradníci rekonštrukciu nepripravili dostatočne. Počas stavby dochádzalo k neplánovaným zmenám a zvýšila sa jej cena. Podľa NKÚ armáda nešetrne minula 2 milióny eur.
Ministerstvo v žiadosti o informácie nevysvetlilo, prečo za predraženie nikoho nepotrestalo. Uviedlo iba, že „v súčasnosti je strelnica po rekonštrukcii skolaudovaná a využívaná pre potreby ozbrojených síl."

Podobných porušení zákona nachádza NKÚ každý rok desiatky. V rokoch 2009 - 2011 úrad ministerstvá kontroloval 47-krát. Každú kontrolu uzavrel správou, ktorá zachytáva nájdené nedostatky. AFP správy preštudovala, zamerala sa na plytvanie peniazmi a zisťovala, či za to niekto pykal.
Plytvanie viac ako 28 miliónov na piatich ministerstvách
Kontrolóri NKÚ do správ napísali najmenej 36 krát, že ministerstvá plytvajú (nehospodárne alebo neefektívne narábajú s verejnými peniazmi). Väčšinu plytvania vedeli presne vyčísliť. Príkladom, kedy sa im to nepodarilo, je kauza „Hayekovci".
Vybrali sme len tie pochybenia, ktoré NKÚ vyčíslil a kde je predpoklad, že štát prišiel o peniaze. Takéto prípady našli kontrolóri na piatich ministerstvách (Ministerstvá vnútra; obrany; zahraničných vecí; práce, sociálnych vecí a rodiny a zdravotníctva), ktoré nešetrne minuli 28 miliónov eur. (28 120 371, 37 eur)

Pri nich Aliancia Fair-play zisťovala, či úradníkov za pochybenia trestali.
Nulové vyvodzovanie osobnej zodpovednosti
Ministerstvám nič nebráni postihovať zamestnancov za plytvanie. Zákon (Zákon o štátnej službe a Zákon o výkone práce vo verejnom záujme) úradníkom prikazuje používať verejné peniaze šetrne. Ak nimi mrhajú, ministerstvá ich môžu upozorniť, krátiť im plat alebo žiadať spôsobenú škodu späť.
Odpovede na infožiadosti ukazujú, že sledované ministerstvá to nerobia. Zamestnancov za chyby zistené NKÚ netrestajú. Nijako.
„Na základe výsledkov NKÚ v rokoch 2009 až 2011 neboli voči žiadnemu zamestnancovi ministerstva uplatnené sankcie", uviedli rezorty obrany; práce, zahraničných vecí a zdravotníctva. Ministerstvo vnútra nevymáhalo po kontrolách NKÚ žiadne náhrady škody.
28 miliónov je trojročný rozpočet NKÚ
NKÚ teda ukazuje prstom na konkrétne porušenia zákona, ministerstvá ale osobnú zodpovednosť nevyvodzujú. 28 miliónov je pritom suma, vďaka ktorej by štát mohol každému prvákovi kúpiť jeden počítač aj tablet.
A kontrolóri NKÚ by vďaka nej vedeli pracovať viac než tri roky.
Pavol LackoAk sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na: