Dôveryhodnosť nie je taká nízka, ako píšu noviny
Budúca podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová si nemyslí, že so slovenskou justíciou je to až také zlé. „Sme sudcovia, pre mňa sú dôležité dôkazy. Dôkazom pre mňa je obrovský nápad [počet podaní na súd - pozn.]. Pokiaľ by občania justícii nedôverovali, nemá logiku, aby zahŕňali súdy takým kvantom nápadu", hovorí.
((doveryhodnost))
Aktuálny prieskum pre VIA IURIS hovorí, že súdom nedôveruje 69 percent občanov.
Dobrý trestniak a manažér
Jarmila Urbancová si Štefana Harabina váži. Vysvetľuje, prečo.
((harabin))
Rovnosť šancí je: vždy niekto iný volí a niekto iný rozhoduje
Je fér, ak sa minister spravodlivosti uchádza o kreslo šéfa Najvyššieho súdu a voliť ho môžu aj sudcovia, ktorým ako minister šéfuje? „Myslím si, že to nie je vylučiteľné. Ja v tom žiaden problém nevidím", odpovedá Jarmila Urbancová. Urbancová by mala byť po vymenovaní prezidentom na Najvyššom súde dvojkou.
((konfliktz))
Náhrada za elektronickú podateľňu
Bývalý ústavný sudca a člen Súdnej rady Eduard Bárány si nemyslí, že elektronická podateľňa je posvätná krava. Podateľňa má zabezpečiť prideľovanie spisov náhodnému sudcovi a zabrániť manipulácii s nimi. „Tento cieľ sa dá dosiahnuť ešte jedným opačným spôsobom. Sudca by bol vopred daný a aj na malom súde bude vopred jasné, že trestnú agendu robí len sudca Mrkvička," navrhuje Bárány.
((barany))
Mám aj nemám otázku
Igor Burger, trestný sudca a člen Súdnej rady, mal priestor klásť kandidátovi na podpredsedu Najvyššieho súdu Petrovi Paludovi otázky. Využil ho takto: „Pán doktor Paluda, mal by som na Vás otázku, ale keďže poznám niekoľkých podpredsedov Najvyšších súdov európskych krajín a sú to osobnosti, tak na Vás otázku nemám."
((burger))
Kompletný zvukový záznam zo zasadnutia Súdnej rady z 20. a 21. mája si môžete vypočuť tu.
Pavol LackoAk sa vám tento článok páčil, môžete ho podporiť na: