Parný valec rozbehol minulý týždeň predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek , ktorý nechal po odprezentovaní výročnej správy RTVS Miloslavu Zemkovú odísť z miestnosti, aby hneď na to otvoril bod rôzne. V ňom sa prekvapivo ukrýval podnet od občana týkajúci sa priamo Zemkovej. Namiesto toho, aby výbor riaditeľku zavolal naspäť, spustil expresný proces jej odvolávania a hneď aj k tomu odhlasoval príslušný návrh pre plénum poslancov. A to nielen bez korektnej diskusie a prítomnosti Zemkovej, ale aj bez stanoviska Rady RTVS a prítomnosti jej zástupcu. Návrh bol navyše chybný, a tak ho predseda parlamentu Paška poslal výboru späť. Ďalšia schôdza výboru uznesenie už za prítomnosti Rady RTVS a riaditeľky návrh rýchlosťou svetla opravila, aby bol s rovnakým frmolom zaradený na rokovanie pléna ani nie 24 hodín neskôr.
Ponechajme na chvíľu bokom diskusiu o zákonnosti aktuálneho odvolávania. Za grobiansky spôsob, akým sa deje, by sa zrejme hanbili aj gorily. Sme svedkami politickej arogancie, ktorá si zo zákona i verejnoprávnej inštitúcie urobila rohožku na utieranie topánok. Ako máme v tejto krajine vybudovať kultúru verejného života, rešpekt voči zákonu a nezávislosť inštitúcií, ak sa niekto k jednej z nich správa ako k politickej prostitútke? Ak na odvolanie jej riaditeľky stačí expresný valec, ktorý navyše svoje úmysly ukrýva pod bod rôzne a urobí všetko pre vytesnenie diskusie?
Navyše ak existujú naozaj vážne pochybnosti o zákonnosti celej akcie „dlhých nožov“. Dôvodom odvolania má byť to, že riaditeľka porušila zákon a neinformovala Radu RTVS o „zámere vstúpiť do zmluvného záväzku, ktorého plnenie presahuje sumu 100 000 eur“, keď vypísala verejnú súťaž na priestory pre RTVS. Porušenie zákona vraj konštatoval aj legislatívny odbor Národnej rady.
Faktom je, že existuje uznesenie Rady o tom, aby riaditeľka Radu informovala o takom záväzku minimálne 7 dní pred jeho uzavretím. Faktom je, že Rada bola o vypísaní súťaže informovaná už v apríli a žiadny výsledok takej súťaže zatiaľ neexistuje. Faktom je, že okrem stanoviska Národnej rady existujú aj iné právne stanoviská, ktoré tvrdia opak. Faktom je napokon aj to, že samotná Rada RTVS žiadne porušenie zákonných povinností nekonštatovala. Naopak, výbor aj poslancov varovala, že aktuálne odvolávanie by mali prehodnotiť, pretože je pochybné, či naň vôbec existuje zákonný dôvod.
Prečo sa teda politický valec tak ponáhľa? Prečo potrebuje proces dokonať skôr, ako prebehne dôsledné preskúmanie dôvodov a verejná diskusia? Prečo sa parlament s historickou skúsenosťou, ktorou poslanca protiústavne zbavil mandátu, hrnie do podobného rizika?
Tento politický akt doteraz verejnosť vo väčšej miere nevyrušil. Práve taká ignorancia práva a politická arogancia však vedú ku všetkým menším, či väčším Gorilám, k tomu, že mocní pošliapavajú právo v mene svojich skrytých záujmov a ochočia inštitúcie, ktoré majú slúžiť verejnosti. Ak takéto prípady necháme prejsť mlčaním, stanú sa len testom toho, ako ďaleko dokážu valce zájsť.
Zuzana Wienk
Príloha:
Medzinárodný tlačový inštitút zverejnil k problematike toto stanovisko. RTVS nám poskytla aj tento postoj k problému:
Preklad listu od Ingrid Deltenre, generálnej riaditeľky EBU z 15. júna 2012:
Pani Miloslava Zemková
generálna riaditeľka
Rozhlas a televízia Slovenska
Mýtna 1
P.O. Box 55
817 55 Bratislava 15
Slovenská republika
e-mailom: miloslava.zemkova@rozhlas.sk
Ženeva, 15.júna 2012
Vážená pani Zemková, vážená pani generálna riaditeľka,
ďakujem za Váš podrobný, informatívny a znepokojujúci list z 13. júna, ktorý ste adresovali mne a viceprezidentovi Capponemu.
Bolo mi veľmi ľúto, keď som sa dozvedela, že budúci týždeň sa nebudete môcť zúčastniť na našom dôležitom Valnom zhromaždení v Štrasburgu – avšak ešte viac mi je to ľúto keď som zistila dôvod.
So znepokojením som sa dozvedela, že ste boli od marcových parlamentných volieb na Slovensku stále vystavená „enormnému politickému a mediálnemu tlaku“ odstúpiť z postu generálnej riaditeľky RTVS.
Takýto nátlak je úplne v rozpore s princípom, že skutoční verejnoprávni vysielatelia musia byť nezávislí od politického vplyvu. Taktiež sa zdá byť celkom jasné, že tí, ktorí sa Vás pokúšajú odvolať, nehrajú podľa pravidiel.
EBU neprináleží obhajovať pozíciu akéhokoľvek jednotlivca, vrátane Vás. Avšak my zastávame nezávislosť verejnoprávnych vysielateľov, nezasahovanie zvolených politikov a spravodlivý postup.
Pokusy odvolať Vás sa zdajú byť o to viac nespravodlivé vzhľadom na Vaše zjavne úspešné úsilie pri zlučovaní Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie od 1. januára 2011. Dosiahli ste podstatné úspory a dokonca ste hospodárili so ziskom v danom roku napriek výraznému investovaniu do programu. Blahoželám Vám k týmto úspechom, ktoré evidentne ocenil aj Výbor pre kultúru a médiá, keďže jednohlasne odsúhlasil Výročnú správu RTVS za rok 2011. (Je to ironické, ale príznačné, že predseda Výboru neskôr navrhol Vaše odvolanie).
EBU bude sledovať vývoj tejto záležitosti s veľkou pozornosťou a záujmom. Bolo by nepríjemné/ zahanbujúce, keby poslanie a činnosť nezávislého verejnoprávneho vysielania mala Slovenská republika zradiť tak skoro po jej vstupe do Európskej únie.
Vážená pani generálna riaditeľka, budete nám v Štrasburgu chýbať, ale v našich myšlienkach budeme s Vami. Želáme Vám veľa šťastia pri ochrane Vašej organizácie voči politickému zasahovaniu.
Želám Vám všetko najlepšie.
S úctou,
Ingrid Deltenre
Generálna riaditeľka
cc. Claudio Cappon, viceprezident EBU
Slavomíra Kubičková, vedúca OMS, RTVS