Ospravedlnenie Štefanovi Harabinovi

Predseda Najvyššieho súdu roky straší novinárov žalobami. Po podivných výmenách sudcov v senátoch či zmenách v súdnych rozvrhoch práce sa mu často darí vysúdiť sumy, o ktorých by sa smrteľníkom ani nesnívalo. Aj nad samotnými rozsudkami v prospech Štefana Harabina ostáva rozum stáť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

Už o pár dní sa rozhodne, či naďalej ostane najmocnejším mužom slovenského súdnictva. Pri tejto príležitosti mu tentoraz venujeme jedno ospravedlnenie celkom dobrovoľne a úprimne.

ospravedlnenie
ospravedlnenie  

A keby si niekto nepamätal, čo všetko za svoju súdnu, ale aj politickú kariéru vyvádzal, tu je krátky súhrn toho najdôležitejšieho:

Štefan Harabin sa stal symbolom rozkladu súdnictva, svoj mandát vykonával spôsobom a správaním nezlučiteľným s požiadavkami na najvyššiu súdnu funkciu. Ako sudca sa často vyjadroval politicky:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 • Generálna prokuratúra opakovane potvrdila, že priateľsky telefonoval s predstaviteľom albánskej drogovej mafie u nás.

 • Počas svojej kariéry plynulo preskakoval medzi súdnymi a politickými funkciami, pričom svoju politickú kariéru spojil so stranou, ktorá dostala Slovensko do medzinárodnej izolácie a podieľala sa na porušovaní ústavy a pošliapavaní demokratických práv.

 • Počas svojej súdnej i politickej kariéry aktívne vystupoval proti opatreniam, ktoré posilňovali boj proti korupcii a reformy súdnictva. Ako predseda Najvyššieho súdu napríklad nezaviedol náhodné prideľovanie spisov elektronicky napriek tomu, že to vyžadoval zákon. Opakovane útočil na Špeciálny súd a navrhoval jeho zrušenie.

 • Obhajoval nemorálne a organizované žaloby stoviek sudcov, ktorými sa od štátu domáhali vyplatenia desiatok miliónov eur za údajnú diskrimináciu spôsobenú nižšími platmi, aké mali sudcovia Špeciálneho súdu. V prípade, že sudcovia takéto spory vyhrajú, so Súdnou radou odporúčal, aby sa žalované štátne inštitúcie neodvolávali a sám tak, ako predseda Najvyššieho súdu neurobil.

 • Na médiá podával žaloby, ktorými sa domáhal vyplatenia neprimerane vysokých súm. Takéto žaloby pôsobili zastrašujúco a prispievali k deformácii slobody slova a mediálneho prostredia.

 • Na kritikov jeho spôsobov a konania útočil neakceptovateľným, agresívnym až vulgárnym spôsobom nezlučiteľným so zásadami etiky a slušného správania. Najznámejším sa stal výrok voči poslancovi Národnej rady Danielovi Lipšicovi, ktorý zachytil parlamentný mikrofón: „Pôjdeš do basy ty hajzel.“

 • Voči svojim kritikom v justícii sa správal šikanózne, keď ich preraďoval mimo ich dlhodobej špecializácie, nepovolil im služobné cesty, vzdelávacie aktivity, či ich presťahoval do menších kancelárií. V jednom prípade inicioval disciplinárne konanie voči sudcovi, ktoré vykazuje známky šikanózneho postupu za to, že sa s osobnou sťažnosťou obrátil na nesprávny úrad. Iné disciplinárne konanie iniciované ním menovanými predsedami súdov, ktoré sledovalo medzinárodné spoločenstvo a odborníci kritizovali ako šikanózne, mlčky prehliadal.

 • Ústavný súd vo viacerých prípadoch potvrdil, že zmenami v senátoch protiústavne zasiahol do práva ľudí na zákonného sudcu.

 • Zasadnutia Súdnej rady často zvolával do nedôstojných hotelových priestorov mimo frekventovaných dopravných trás prevažne na Východe krajiny, čím výrazne sťažoval právo verejnosti zúčastňovať sa rokovaní tohto najvyššieho súdneho samosprávneho orgánu.

 • Stal sa symbolom uzavretosti a skostnatenosti súdnictva. Bojoval proti súťažnému otvorenému výberu sudcov a obhajoval rodinkárstvo v súdnictve.

 • Svoju politickú a súdnu funkciu sa nezdráhal zneužívať či už udeľovaním si neprimeraných odmien alebo poskytovaním služobných vozidiel rodinným príslušníkom.

 Zuzana Wienk

Ak na článok chcete upozorniť ostatných, môžete tak urobiť hlasovaním na: vybrali.sme.sk

Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
 • Počet článkov:  59
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu