Po európskej blamáži má Súdna rada šancu na reparát

V stredu 25. septembra bude Súdna rada pri voľbe kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva skladať reparát. Štrasburg jej totiž odkázal, že jej predošlý výber nie je dosť dobrý. Keby si členovia rady dali na zasadnutí väčšiu námahu, možno by na to prišli aj sami. A Slovensko by sa vyhlo blamáži.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Každý, kto chce získať akademický titul, sa musí podrobiť otvorenému kritickému rozhovoru, v ktorom dokáže obhájiť svoju odbornosť. Iba tak si môžeme byť istí, že obstojí v konkurencii.

Súdna rada si pri poslednej voľbe kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva takú námahu nedala. Stačilo jej vypočuť si „referáty".

Súťažilo 7 kandidátov, za 40 minút bolo po všetkom

V utorok ráno 22. januára sedelo v zasadačke Ministerstva spravodlivosti 5 sudcov, advokát a štátna zamestnankyňa. Každý z nich chcel presvedčiť Súdnu radu, že práve on by mal byť sudcom štrasburského súdu pre ľudské práva. Dostal 10 minút na prezentáciu a šancu obhájiť sa v diskusii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po 40tich minútach bolo po všetkom. V zasadačke odznelo bez diskusie sedem prezentácií. Členov Súdnej rady nezaujal žiaden uchádzač natoľko, aby sa ho niečo spýtali. Bez akýchkoľvek pripomienok tajne odhlasovali tri mená. Mnohí uchádzači pritom kvôli vypočutiu museli cestovať stovky kilometrov.

Takto si Súdna rada splnila povinnosť vybrať pre vládu kandidátov na súd, ktorý je často posledným strážcom ľudských práv. Myslím si, že sme vybrali veľmi dobrých kandidátov", povedal neskôr Štefan Harabin.

Rada Európy: nie sú dostatočne kvalifikovaní, pošlite nové mená

Kandidáti nie sú dostatočne kvalifikovaní", napísala však v správe komisia parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Jej členovia sa v polovici júna stretli v Paríži, aby sa na trojicu zo Slovenska pozreli bližšie. Kandidátov vypočuli a slovenskej vláde odkázali, nech pošle nových.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia v tom čase posudzovala aj uchádzačov Litvy a Islandu. Tam problémy nenašla. Vrátila iba kandidátov Slovenska. „Hanba ako hrom", napísal publicista Juraj Hrabko.

Transparentný monológ

Štefan Harabin Súdnu radu bráni: „Pohovor sa konal verejne a transparentne", tvrdí predseda Najvyššieho súdu. Nehovorí už však, že na Súdnej rade vtedy neprebiehal pohovor ale monológ.

Verejnosť by mala mať o uchádzačoch kompletné informácie

Rada to nepreháňala ani s transparentnosťou. Z materiálov, ktoré k uchádzačom zverejnila, sa verejnosť o ich odbornosti nič podstatné nedozvie. Nevie tak skontrolovať, či rada skutočne vybrala tých najlepších.

SkryťVypnúť reklamu

Keď to teda Súdna rada s transparentnosťou myslí naozaj vážne, mala by pred opakovanou voľbou v stredu 25. septembra zverejniť o uchádzačoch čo najviac relevantných informácií. Umožní tým po poslednej blamáži efektívnu kontrolu svojho nového rozhodnutia.

Pavol Lacko

Zvukový záznam z januárovej voľby kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva si môžete vypočuť tu.

Výzva Súdnej rade, aby pred voľbou kandidátov na sudcu ESĽP zverejnila podrobné informácie o uchádzačoch

Vážená Súdna rada,

Aliancia Fair-play si uvedomuje dôležitosť funkcie sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva. Štrasburskí sudcovia sú často poslednými strážcami ľudských práv, keď národné súdy zlyhajú. Sme preto presvedčení o tom, že Slovenská republika by mala na tento post ponúknuť tých najlepších odborníkov, akých má k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Ako jednu zo záruk takéhoto výberu vnímame otvorenú súťaž uchádzačov, ktorí sa na zasadnutí Súdnej rady budú o kandidatúru uchádzať pod drobnohľadom verejnosti. Domnievame sa však, že iba táto záruka nestačí.

Myslíme si, že občania by mali mať k dispozícii viac relevantných informácií, ktoré im pri opakovanej voľbe pomôžu efektívne monitorovať výber Súdnej rady. Podľa nášho názoru k nim patria detailné informácie o pracovných skúsenostiach, publikačnej činnosti, jazykových schopnostiach ako aj doterajších ľudsko-právnych aktivitách uchádzača.

Preto vyzývame Súdnu radu, aby pred opakovanou voľbou kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva v stredu 25. septembra zverejnila všetky informácie, ktoré kandidáti predkladajú a umožnila tak verejnosti efektívne monitorovať svoje rozhodnutia.

Zuzana Wienk

Aliancia Fair-play Ak by ste na tento text radi upozornili aj iných, môžete tak urobiť hlasovaním na:

Viac o práci a financovaní projektov Aliancie Fair-play nájdete na www.fair-play.sk.

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu