reklama

To, čo štát od Microsoftu kupuje, úrady nevyužívajú

Na rokovanie vlády sa predkladá zmluva za takmer 52 miliónov € na licencie Microsoft. Ide o predĺženie roky existujúcej zmluvy na ďalšie tri.Prieskum aktivistov ukázal, že na veľkej časti počítačov sa vôbec nevyužíva to, za čo štát platí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Krátka história zmluvy

Zmluvu podpísala vláda prvá Dzurindova vláda v roku 2001. Odvtedy sa pravidelne predlžuje (2005, 2008). Zmluva sa mala predĺžiť do 31. decembra 2011. Termín sa však posunul na koniec februára 2012. Po silnej kritike zo strany občianskych aktivistov sa Radičovej vláda rozhodla prehodiť tento horúci zemiak na vládu, ktorá nastúpi po nej.

Podľa istých indícií vláda bude rokovať o zmluve zrejme už zajtra (v stredu 23. mája).

Na začiatok - upresnenie:

Predstava, že v prípade je nepodpísania štátna správa nebude môcť používať programy firmy Microsoft, je mylná. Licencie na najnovšie verzie tých programov štát má už dávno zakúpené (a s nimi aj ich tzv. podporu – napr. bezpečnostné aktualizácie).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čo v zmluve teda ide?

Jednoducho:
Štát roky platí akési „predplatné“ na ešte nevyvinuté produkty Microsoft, ktoré budú uvedené na trh až v budúcnosti (možno o pár rokov).

Technickejšie:
Kupujú sa Microsoft licencie Sofware Assurance (SA)v rámci zmluvy typu EA – ide vlastne o „predplatné“ na nové verzie operačného systému (napr. toho, čo niekedy nahradí Windows 7), kancelárskych balíkov (predplácajú sa tie, čo nahradia napr. Office 2010 Standard), serverových licencií a technickej pomoci (hotline a školenia pre adminov).

Ako to funguje?

Ročne sa za predplatné na jeden počítač platí 166 až 249 €. Táto suma zabezpečuje, že akonáhle dá Microsoft do predaja nový produkt, ktorého sa toto predplatné týka, tak sa tento produkt môže hneď na počítač nainštalovať.
To, aká je to suma (sú tri možnosti), závisí od toho ako „fajnový“ kancelársky balík Office na tom počítači má byť. Napríklad, či tam má byť okrem Wordu, Excelu a Powerpointu aj Access...
Okrem balíka Office v predplatnom je aj operačný systém (teda Windows-y).

Prečo sa spochybňuje výhodnosť zmluvy?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výhrad je veľa, ale hlavnou výhradou voči efektivite je fakt, že štát nevie, aké programy úradníci vlastne využívajú. Teda, že obrovské peniaze sa vynakladajú (aj) za programy, ktoré nik nepoužíva.

Je to len dohad, alebo existujú dôkazy?

Štátna správa:
Štátna správa nepociťovala potrebu zistiť, čo úradníci vlastne používajú, k návrhu zmluvy nie je pripojená žiadna analýza, ktorá by o tom hovorila. Zmluvu zastrešuje Ministerstvo financií, ktoré sa uspokojilo s predpokladom, že každý rezort vie, čo potrebuje a že zmysluplnosť deklarovaných požiadaviek nie je potrebné bližšie skúmať.

Aktivisti:
Aktivista Štefan Szilva si dal námahu a urobil niečo, čo mala už dávno urobiť štátna správa – oboslal žiadosťou o informácie ministerstvá a iné úrady, ktoré si objednávajú spomínané „predplatné“ (SA). (Ide teda o nové informácie, ktoré vo februári aktivisti ešte nemali k dispozícii).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri využívaní toho, čo zmluva poskytuje, by v zapojených rezortoch nemal existovať počítač, kde by nebol Windows 7 a úradník, ktorý by nevyužíval Office 2010.

Výsledok je šokujúci. Vo viacerých rezortoch na väčšine počítačov nemajú najnovšie verzie programov od Microsoftu ani len nainštalované!

Konkrétne zistenia?

Ministerstvo životného prostredia:
Najnovší Windows 7 je na len 299 počítačoch, na 573 počítačoch je Windows XP.
Len pripomenieme, že vývojovo medzi Windows XP a Windows 7 bol ešte Windows Vista...
Ešte horšie je to tam s kancelárskymi balíkmi - najnovší Office 2010 je nainštalovaný len na 107 počítačoch!!! (Staršie Office 2007 na 240 a najstaršie Office 2003 na 525.)

Takže takmer pre 2/3 počítačov sa na MŽP dlhé roky platilo „predplatné“ úplne zbytočne. Keby sa tie peniaze miesto toho odložili (napr. „napchali do ponožky“) , pokojne by sa dali kúpiť nové programy Windows a Office za „nezvýhodnené ceny“ v čase, keď ich úradníci budú reálne potrebovať a HODNE z tých peňazí by ostalo.

V prípade MŽP nejde o výnimku. Je veľa rezortov, kde sú podobné pomery.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Protimonopolný úrad:
20 počítačov Windows 7... no 80 počítačov využíva Windows XP.

Ministerstvo zdravotníctva:
100 počítačov Windows 7... a 150 počítačov využíva Windows XP. (Office 2010 majú nainštalovaný všade.)

Úrad vlády:
321 počítačov Windows 7... a 352 počítačov využíva Windows XP. (Rovnaký pomer medzi Office 2010 a Office 2003).

Ministerstvo financií:
179 počítačov Windows 7... a 562 počítačov využíva Windows XP. (Office 2010 je len na 293 počítačoch, ostatné majú staršie verzie Office).

V tomto duchu by sa dalo pokračovať (širší výpočet si možno pozrieť v odbornejšom článku na soit.sk). Niektoré ministerstvá, či úrady nereagovali, niektoré neposkytli tieto informácie z obavy, že informácie o type Office v počítačoch by uľahčili hackerský útok. (!)

Uvedené fakty sú len jedným z viacerých argumentov dokazujúcich, že hrnutie sa do podpisu zmluvy je nezodpovedné.

Pripomienkovacie konanie k tejto zmluve však bolo v zrýchlenom režime a je zreteľný tlak na to, aby sa zmluva podpísala čím skôr a to aj napriek tomu, že neexistujú hodnoverné analýzy, čo úrady vlastne potrebujú a aké sú možné riešenia.

Aliancia Fair-play vyzýva vládu, aby nepodpisovala zmluvu, ktorej prínos a efektivita je sporná.

Miesto záveru - číslo: 51 533 756,58 €

Peter Kunder
Na článok môžete upozorniť iných aj cez:

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu