Môže byť vyšší úrok na hypotéke výhodou ? Môže !

Máme obdobie historicky najnižších úrokov na hypotékach. Banky vo svojich reklamách často zverejňujú len výšku úroku. A z mojej skúsenosti je to údaj, na ktorý ľudia reagujú najviac. Je to tak ale správne ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Banky sa začali predbiehať, kto dá klientovi lepšiu ponuku na jeho hypotéku. Dennodenne sa stretávam s tým, že ľudia reagujú väčšinou na výšku úroku, ale na ostatné „parametre“ ako keby sa zabudlo. A tie práve môžu hrať vo výslednom rozhodovaní veľkú rolu. Ako sa teda v ponukách vyznať? Prinášam jednoduchý príklad.

Majme jednoduché zadanie pre refinancovanie úveru vo výške zostatku 50 000 EUR. Úver sme brali pred 3 rokmi na 30 rokov a teda budeme ho refinancovať na obdobie zostávajúce, t.z. 27 rokov. Fixáciu zvolíme 5 ročnú. Príklad vychádza z reálnych údajov z trhu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Banka 1: úrok 1,69%, 0,8% poplatok za spracovanie úveru.

Počítajme poplatok spolu: 50 000 EUR / 100 x 0,8 = 400 EUR. Teda celkový úver bude 50 400 EUR.

Splátka : 193,84 EUR, zostatok po 5 rokoch : 42 713 EUR.

Banka 2 : úrok 1,79 %, poplatok 0 EUR

Splátka: 194,72 EUR, zostatok po 5 rokoch : 42 465 EUR.

Bilancia splátok : rozdiel v splátkach na období 5 rokov (Banka 2 - Banka 1): 194,72 EUR - 193,84 EUR = 0,88 EUR x 60 mesiacov = 52,8 EUR.

Rozdiel v zostatku po 5 rokoch : Všimli ste si niečo ? Banka 2 má i napriek vyššiemu úroku a splátke nižší zostatok po 5 rokoch : 42 465 EUR – 42 713 EUR = - 248 EUR. Ak započítame voči tomu to, že pri Banke 2 zaplatíme za 5 rokov navyše na splátkach 52,8 EUR stále sme v pluse 248 EUR – 52,8 EUR = 195,2 EUR.

Skryť Vypnúť reklamu

A k tomu si pripočítajte prípadné poplatky za nový znalecký posudok, prípadne poplatok za kataster (sú banky, ktoré Vám tieto poplatky uhradia).

Preverte si, koľko Vás bude stáť vedenie účtu v Banke 1 a Banke 2. I to môže byť zaujímavá suma, ktorá môže rozhodnúť o výhodnosti konkrétnej ponuky.

Nezabudnite tiež, že ak chcete refinancovať úver mimo fixácie, treba počítať s poplatkom. Ten je stanovený na max. 1%. Zámerne píšem, že je to jeho maximálna výška, t.z. môže sa líšiť podľa banky. Aký bude reálny poplatok, sa dozvieme po 21.3.2016.

Takže je skutočne výhodnejšia banka s úrokom 1,69% :) ? To už posúďte sami :)

Skryť Vypnúť reklamu

P.S.: V článku som zámerne neporovnával fixáciu na obdobie 3 rokov, nakoľko v čase písania článku boli aj pri skutočnej Banke 1 aj pri Banke 2, rovnaké úrokové sadzby. A teda je jasné, že výhodnejšia je tá, kde neplatíte poplatok.

Patrik Farula

Patrik Farula

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mojím poslaním je pomáhať klientom, aby dosiahli svoje ciele v nasledovných oblastiach:- bývanie : komplexný servis v oblasti hypoték a všetkého, čo je s nimi spojené- životné poistenie : zabezpečenie dlhodobého príjmu klienta, ochrana pred rizikami, optimalizácia platieb, analýza podmienok poistných zmlúv- neživotné poistenie : poistenie majetku, zodpovednosti, automobilov, podnikateľov s dôrazom na kvalitu krytia a optimálnej ceny- investície : zhodnotenie voľných finančných prostriedkov, zabezpečenie nasporenia peňazí na konkrétny účel s dôrazom na bezpečnosť investície a jej optimálne zhodnotenie- dôchodok a renta: vybudovanie dostatočného kapitálu na dôchodokOkrem toho sa venujem vzdelávaniu v oblasti finančnej gramotnosti, kde klientom odovzdávam svoje poznatky z tejto oblasti a učím ich, ako efektívne pracovať so svojimi financiami.Druhou oblasťou ktorej sa venujem je vyhľadávanie šikovných ľudí, ktorým je jasné, že v oblasti financií sa dá dlhodobo pomáhať ľuďom a úspešne podnikať, ľuďom, ktorí chcú niečo v živote dosiahnuť a splniť si svoje sny, pričom im pomáham k tomu, aby sa im to podarilo. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu