reklama

Zamatový (Kvetinový) Brueghel

Ján Brueghel st., jeden z najosobitejších a najvplyvnejších maliarov flámskeho kabinetného maliarstva 17. storočia.

Zamatový (Kvetinový) Brueghel
Kytica (Zdroj: 199011Brueghel.jpg (887×1170) (dorotheum.com))
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ján Brueghel st. ako maliar kvetinových zátiší, vecí, drobných živočíchov a krajín, bol jeden z najosobitejších a najvplyvnejších maliarov flámskeho kabinetného maliarstva 17. Storočia.

Syn významného maliara a kresliara 16. storočia

   Brueghel Jan st. (1568 Brusel – 1625 Antverpy) bol flámsky maliar a grafik, syn Pietera Brueghela st. Pochádzal zo známej holandskej maliarskej rodiny Brueghelovcov z ktorých najvýznamnejší predstavitelia boli – Abraham a Pieter st. Traja synovia Jana Brueghela st. sa stali taktiež maliarmi, avšak nijak významne nevynikli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Podnikol viaceré študijné cesty do Talianska, kde sa inšpiroval a ktorého krajina, podnebie a ktorého umelecká sféra ovplyvnila. V rokoch 1592 – 1594 sa teda zdržiaval v Taliansku. Na ceste do Milána poznal svojho priaznivca Kardinála Federiga Borromea, pre ktorého vytvoril niekoľko diel, po svojom návrate do Antverp. Išlo o neskutočne obdivované diela s námetmi kvetín a krajín. Po návrate do Antverp, v roku 1597 bol taktiež prijatý vďaka členstvu jeho otca Pietera Brueghela st., do Cechu sv. Lukáša a pôsobil ako majster.  

Tvorba Jána Brueghela st bola charakteristická starostlivo drobným rukopisom. Drobnými štetcami maľované kvetinové zátišia a komplikovane komponované krajinky, záľuba v naturalistickom detaile, v „kukátkových“pohľadoch do diaľky, neprehľadnom preplňovaní priestoru, schematickej kompozícii a umelom osvetlení, ho zaraďujú medzi kabinetných maliarov  neskorého manierizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dosiahol vynikajúceho technického majstrovstva, ktoré mu umožnilo zobrazovať zvieratá, veci, kvetiny a krajiny s vysokým stupňom dokonalosti.  

Antverpská spoluprácana dielach s Pieterom P. Rubensom

  Spriatelil sa s maliarom Pieterom Paulom Rubensom a spolu vytvorili mnoho obrazov a diel, pričom Rubens maľoval štafáže a J. Brueghel st. krajinárské pozadie. Pri svojich rozsiahlych schopnostiach spolupracoval s ďalšími významnými maliarmi (P. Brill, J. de Momper ai.)

Výstižné prezývky

Prezývali ho „Zamatový“, pretože chodil vždy v kvalitných odevoch alebo „Kvetinový“, pretože maľoval drobnomaľbou kvetinové Zátišia. A ako výborný maliar bol zamestnaný ako dvorný maliar španielskych miestodržiteľov v Holandsku. Pracoval pre vybranú klientelu aristokratických patrónov a zberateľov umenia, pretože maľoval drahšie a exkluzívnejšie obrazy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

17. január 2023                                       Mgr. Zuzana Ferencová

 

Zuzana  Ferencová

Zuzana Ferencová

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Dobrý deň, som profesionálna Dizajnérka a venujem sa navrhovaniu a tvorbe bižutérie a šperkov z drahých kovov a skla. Pochádzam zo šlachtického rodu z Plessu, ktorého korene siahajú k anglickej vetve kráľovského rodu Saxo-Coburg Gotha, dnes House of Windsor (Princeznej Daisy Hochbeg von Pless) a GROSVENOR family (Hugovi Richardovi Arthurovi Grosvenorovi II. Duke of Westminster); hľadajúcej jediného a výhradného dediča svojho impéria, ktorý znesie enormné utrpenie ako víťaz v súťaži "o všetky majetky sveta". Vyštudovala som Kunsthistóriu na Trnavskej Univerzite v Trnave (2002 - 2007),( 2005 - 2007 štipendijný pobyt na Karlovej Univerzite) a Starožitníctvo v Prahe (2015-2017), kde som získala Osvedčenie reg. číslom 906. Som na Slobodnom Povolaní a okrem bižutérie robím umelecké fotografie a maľby. A píšem Odborné Posudky na umel.diela maliarske. Vďaka. Mgr. Zuzana Ferencová (*1984) https://sashe.sk/KunstGaleriHohenlohe Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu