O význame sebaúcty pri prežívaní ťažkých chvíľ

V živote každého z nás môže nastať obdobie núdze, kedy budeme mať pocit,

O význame sebaúcty pri prežívaní ťažkých chvíľ
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

že sa na nás rúti celá stavba nášho osobného života a my v jeho ruinách nenachádzame žiadnu oporu, žiadnu posilu, ktorá by nám v tomto ťažkom prežívaní pomohla nestratiť nádej na duševnú záchranu. Toto obdobie je možné prirovnať k pádu „babylonskej veže“, alebo k biblickej „potope sveta“ v nás. Prichádza preto, aby v nás zahynulo pod vplyvom bolesti všetko staré, čo sme nedokázali dobrovoľne a s láskou nahradiť novým a lepším.

Ako sa dá pripraviť na zvládnutie takéhoto obdobia? Čo by sme mali v sebe už dnes rozvíjať, aby sme smeli nakoniec povstať v novom a nezrútili sa v stave opustenosti a bezodnej bezradnosti?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto by hľadal odpoveď na túto otázku a domnieval by sa pritom, že si vystačí s rozličnými zaklínadlami a kúzlami, alebo vyčítanými a naučenými múdrosťami a podobne, trpko by sa mýlil. Nič z toho nedokáže vytvoriť skutočnú ochranu pre dušu človeka v hodine núdze, pretože nič z toho nie je dostatočne duchovne živé. Dokonca ani úsilie o uverenie v Stvoriteľa, či náboženská príslušnosť k určitému náboženskému prúdu to nedokáže, ako sa niekto mylne domnieva, pretože vo väčšine prípadov je také úsilie dnes len sebaklamom.

To, čo skutočne môže pomôcť a ochrániť človeka pred jeho ťažkými životnými obdobiami, hoci práve to je všeobecne príliš zanedbávané, je nájdenie vlastnej pravej duchovnej hodnoty a jej neustále rozvíjanie! Nájdenie seba samého v duchovnom zmysle je tiež možné nazvať zdravou sebaúctou.

SkryťVypnúť reklamu

Sila sebaúcty je úzko spojená s poctivou, trvalo radostnou prácou v každej sekunde dňa v zmysle pokorného úsilia o najvyššiu možnú vlastnú vnútornú čistotu, čestnosť a spravodlivosť. A to aj napriek uvedomovaniu si svojej súčasnej ľudskej nedokonalosti.

Vedomie tohto úsilia je najväčšou oporou pre záchranu v hodine núdze pre každého, pretože len vynaložené úsilie o seba zušľachtenie a dobro dáva človeku právo prijímať pomoc v núdzi!

Život premrhaný nečinnosťou a nezáujmom pracovať na sebe, na svojej duchovnej osobnosti, nikdy nemôže rozvíjať pravú sebaúctu! Človeka raz potom nevyhnutne skruší v hodine núdze prázdnota nenaplnenia, po ktorej je zrútenie v stave zúfalstva nevyhnutné, pretože prijatia pomoci nie je hoden. Aj tí najsilnejší sa potom náhle zlomia, ako suché drevené prútiky v pevných rukách.

SkryťVypnúť reklamu

Prirodzená úcta k sebe samému je zároveň základom úcty k okoliu, rovnako ako je základom pre všetky pravé hodnoty na Zemi. Je možné ju čiastočne stotožniť s hrdosťou, ktorá človeku nikdy nedovolí byť duchovne nebdelým a konať pod úroveň jeho duchovnej hodnoty.

Hrdosť však nie je pýcha, podobne ako nie je seba ponižovanie pravou pokorou! Pýcha je vlastne zvrátenou podobou hrdosti. Hrdosť je v podstate vždy prirodzená, ba dokonca potrebná na zachovanie duchovných hodnôt v ich pôvodnej, prísnej nedotknuteľnosti.

Sebaúcta tiež nikdy nedovolí človeku zneužívať slobodnú vôľu ku skutkom, ktorými by sa chcel zapáčiť svojmu okoliu na úkor svedomia. V tom spočíva silná a prirodzená ochrana pred nevernosťou Svetlu.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa snaží zapáčiť predovšetkým okoliu, bez ohľadu na vyššie hodnoty, buduje vratkú stavbu na hlinených nohách, ktorá sa zrúti najneskôr v okamihu straty náklonnosti okolia. Taký človek potom náhle stráca dôvod ešte sa namáhať v nejakom smere a oprávnene trpí pocitom frustrácie a zbytočnosti. Nájdenie a rozvíjanie pravej sebaúcty je aj v tomto prípade jediným účinným liekom. Liekom, ktorý si nie je možné kúpiť, ale ktorý je nutný získať trvalým zachvievaním v prúdoch duchovnej sily.

Na záver si preto pripomeňme! Keď človeka skruší ťažké prežívanie a všetko sa mu začne rúcať pred očami, môže mu zostať spolu s dôverou v pomoc Božiu, s dôverou v jeho múdre vedenie prostredníctvom trvale pracujúcich, nezmeniteľných Zákonov, ešte to jediné – sebaúcta. Šťastný bude každý, kto ju nevymenil za pozemské pôžitky rôzneho druhu, pretože len taký nájde oporu a pomoc, ktorá ho môže zachrániť v ťažkých chvíľach.

Ján Ferienčík

Ján Ferienčík

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Moje úvahy a postrehy na Blog.sme.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu