Lokalita, ktorú si pamätám z mojich chlapčenských čias ako obľúbenú rekreačnú oblasť je dnes miestom bezdomovcov, vandalov, ruín a „verejných toaliet“ za každým stromom. Miesto, kde sa dalo bez problémov lyžovať, aktívne relaxovať, kúpať, kde sme čakali v zástupoch na lanovku je dnes akýmsi historickým cintorínom. Dnes už len nostalgicky spomíname, ako to tu kedysi fungovalo – vrátane zaujímavého kúpaliska v prírode.

Začiatky kúpaliska na Železnej sa datujú do roku 1943. Najskôr kúpalisko fungovalo ako súčasť Štátneho sanatória a v 70-tych rokoch bolo sprístupnené aj verejnosti. V tejto etape boli vybudované dva dodnes existujúce bazény, plánovaná bola i krytá kolkáreň a detský tábor. Objekt v roku 1969 doplnili hygienické zariadenia, šatne, bufet a potrebné technické zázemie. Obľúbené kúpalisko však začalo po roku 1989 chátrať a neskôr bolo zatvorené.
Preto som bol úprimne potešený, keď nás v roku 2009 oslovil investor so spracovaním projektu Revitalizácie kúpaliska Železná studnička. Svitla tak nádej, že aspoň jedna časť Železnej sa dá do poriadku. Bolo nám jasné, že pôjde o komplikovaný projekt. Ide o chránenú krajinnú oblasť a pamiatkovú zónu, preto sme k projektu pristúpili zodpovedne a veľmi citlivo. Bolo nám jasné, že musíme splniť všetky náročné kritériá zodpovedných inštitúcií v procese územného konania a EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie). V prípade kúpaliska ide navyše o veľmi kvalitnú funkcionalistickú architektúru. Aj napriek tomu, že nie je pamiatkovo chránená, bolo by dobré ju z architektonického hľadiska zachovať v plnom rozsahu.

Predmet zadania bol jednoznačný. Kúpalisko revitalizovať a obnoviť to, čo tu chátra desaťročia. V žiadnom prípade nepôjde o výstavbu nového objektu, nepribudnú žiadne ďalšie stavby. Doplniť by sa mali len služby. Predovšetkým voľno časové a vzdelávacie aktivity. Chceme ponúknuť služby, ktoré Bratislavčanom chýbajú a za ktorými chodia do susedného Rakúska či Maďarska. Sú to predovšetkým služby na platforme Family friendly, t.j. animačné programy pre deti, celodenné tábory (ráno dieťa odovzdám animátorovi a večer si ho vyzdvihnem), teambuildingové programy a pod. Areál ponúka i využitie pre školy – nielen počas teplých mesiacov na kúpanie, ale aj v zime ako klzisko. Plus šatne, hygienické zariadenia, občerstvenie. Sú to jednoduché, elementárne, overené činnosti, ktoré fungujú všade navôkol.

V súčinnosti s investorom sme navštívili množstvo podobných kúpalísk v Európe, v omnoho zalesnenejších a chránenejších územiach. Našim cieľom je v rovnakých podmienkach obnoviť a oživiť kvalitné mestské kúpalisko, ponúknuť komplexný areál služieb v atraktívnom prostredí mestského lesoparku. Chceme navrátiť život jednému z najnavštevovanejších výletných cieľov Bratislavčanov v pohorí Malých Karpát a ponúknuť na konečnej zastávke autobusu č. 43 cieľový bod, kam má zmysel ísť.
