Železná studnička: oddychová zóna alebo miesto pre vandalov?

Písmo: A- | A+

Po návrate zo zahraničia ma zakaždým zamrzí v akom žalostnom stave sa nachádza architektúra nášho hlavného mesta. Spustnutá a zanedbaná hlavná stanica, schátraná galéria na brehu Dunaja, múzeum, ktorým sa dá len ťažko popýšiť. Netýka sa to však ani zďaleka  len centra mesta. Omnoho horšia situácia je vo väčšine mestských častí, nevynímajúc oddychovú zónu Bratislavčanov Železnú studničku.

Lokalita, ktorú si pamätám z mojich chlapčenských čias ako obľúbenú rekreačnú oblasť je dnes miestom bezdomovcov, vandalov, ruín a „verejných toaliet“ za každým stromom. Miesto, kde sa dalo bez problémov lyžovať, aktívne relaxovať, kúpať, kde sme čakali v zástupoch na lanovku je dnes akýmsi historickým cintorínom. Dnes už len nostalgicky spomíname, ako to tu kedysi fungovalo – vrátane zaujímavého kúpaliska v prírode.

Foto1_res.jpg

Začiatky kúpaliska na Železnej sa datujú do roku 1943. Najskôr kúpalisko fungovalo ako súčasť Štátneho sanatória a v 70-tych rokoch bolo sprístupnené aj verejnosti. V tejto etape boli vybudované dva dodnes existujúce bazény, plánovaná bola i krytá kolkáreň a detský tábor. Objekt v roku 1969 doplnili hygienické zariadenia, šatne, bufet a potrebné technické zázemie. Obľúbené kúpalisko však začalo po roku 1989 chátrať a neskôr bolo zatvorené.

Preto som bol úprimne potešený, keď nás v roku 2009 oslovil investor so spracovaním projektu Revitalizácie kúpaliska Železná studnička. Svitla tak nádej, že aspoň jedna časť Železnej sa dá do poriadku. Bolo nám jasné, že pôjde o komplikovaný projekt. Ide o chránenú krajinnú oblasť a pamiatkovú zónu, preto sme k projektu pristúpili zodpovedne a veľmi citlivo. Bolo nám jasné, že musíme splniť všetky náročné kritériá zodpovedných inštitúcií v procese územného konania a EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie). V prípade kúpaliska ide navyše o veľmi kvalitnú funkcionalistickú architektúru. Aj napriek tomu, že nie je pamiatkovo chránená, bolo by dobré ju z architektonického hľadiska zachovať v plnom rozsahu.

Súčasný pohľad na kúpalisko Železná studnička

Predmet zadania bol jednoznačný. Kúpalisko revitalizovať a obnoviť to, čo tu chátra desaťročia. V žiadnom prípade nepôjde o výstavbu nového objektu, nepribudnú žiadne ďalšie stavby. Doplniť by sa mali len služby. Predovšetkým voľno časové a vzdelávacie aktivity. Chceme ponúknuť služby, ktoré Bratislavčanom chýbajú a za ktorými chodia do susedného Rakúska či Maďarska. Sú to predovšetkým služby na platforme Family friendly, t.j. animačné programy pre deti, celodenné tábory (ráno dieťa odovzdám animátorovi a večer si ho vyzdvihnem), teambuildingové programy a pod. Areál ponúka i využitie pre školy – nielen počas teplých mesiacov na kúpanie, ale aj v zime ako klzisko. Plus šatne, hygienické zariadenia, občerstvenie. Sú to jednoduché, elementárne, overené činnosti, ktoré fungujú všade navôkol.

Vizualizácia kúpaliska Železná studnička

V súčinnosti s investorom sme navštívili množstvo podobných kúpalísk v Európe, v omnoho zalesnenejších a chránenejších územiach. Našim cieľom je v rovnakých podmienkach obnoviť a oživiť kvalitné mestské kúpalisko, ponúknuť komplexný areál služieb v  atraktívnom prostredí mestského lesoparku. Chceme navrátiť život jednému z najnavštevovanejších výletných cieľov Bratislavčanov v pohorí Malých Karpát a ponúknuť na konečnej zastávke autobusu č. 43 cieľový bod, kam má zmysel ísť.

Náhľad kúpaliska Železná studnička

Skryť Zatvoriť reklamu