Poskrúcaný Slávik

Nemám nič proti politickej satire. Nakoniec sám som jej obľúbenou potravou. Poukazovať vtipnou formou na omyly verejných činiteľov, ich nevhodné správanie sa alebo neschopnosť patrí do rámca slobody prejavu, ktorá je na Slovensku mimoriadne široká. A to viem, o čo hovorím, pretože sám som absolvoval desiatky súdnych sporov o ochranu osobnosti a aj profesionálne som pracoval s rozsiahlou domácou a medzinárodnou judikatúrou. Aj pri politickej satire však platí, že musí mať, po slovensky povedané, úroveň, musí byť vhodne a na správnom mieste adresovaná. Potom určite obstojí aj väčšia provokatívnosť satiry, jej expresívnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (282)

((slavik))

To, čo v súvislosti s prezidentom Slovenskej republiky predviedli v nedeľu večer moderátori (najmä autori scenára, pretože toto moderátori nemali z vlastnej hlavy a nešlo o improvizáciu, ale o cielený politický útok na prezidenta v priamom televíznom prenose) pri udeľovaní hudobných ocenení „Slávik“, nebola politická satira, ale obyčajná dehonestujúca neslušnosť. Ak by som bol v nedeľu večer osobne prítomný na „Slávikovi“, viem, že by som po tomto hlúpom incidente odišiel. Jednoducho by som nechcel zostať v priestore, kde sa priamo útočí na hlavu štátu. Nie na Ivana Gašparoviča, ALE NA HLAVU SLOVENSKEJ REPUBLIKY. Ak už niekto - či už moderátori, alebo scenáristi mali potrebu otvorene sa prihlásiť k rôznym výzvam proti prezidentovi, urobili tak na najnevhodnejšom mieste. Samotný televízny „Slávik“ je podrobovaný tvrdej kritike za jeho nevkus a neprofesionalitu až sa zdá, že autori hľadali náplasť v podobe politického zneváženia funkcie prezidenta a verili, že splnia dva ciele: prvý – zaútočiť a druhý – prekryť vlastnú neschopnosť dať dohromady kvalitné televízne predstavenie. Nedá sa porovnávať, ale predstavme si, že na udeľovaní hudobných ocenení MTV by obliekli francúzskeho, nemeckého alebo rakúskeho dvojníka prezidenta do skafandra a úplne zreteľne v zhode s politickými odporcami prezidenta, presne tak, ako to bolo v nedeľu večer, by prezidentovi v živom vysielaní moderátori odkázali, že ho už nepotrebujú a že má odstúpiť. Čo má udeľovanie hudobných ocenení s politikou? To sa odporcovia prezidenta cítia tak slabo, že musia siahať až po takejto infantilnosti? Už ani nehovorím o zneužití dvojníka prezidenta: za 50 Eur mu prikázali prísť v skafandri na pódium, zakázali čokoľvek povedať a vystavili ho situácii, s ktorou by možno ani nesúhlasil, pokiaľ by bol oboznámený s úmyslom scenáristu a moderátorov... 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ivan Gašparovič je kritizovateľný. Ak sa niekomu nepáči, že v súlade s rozhodnutím Ústavného súdu SR nevymenoval generálneho prokurátora, môže toto legitímne prezidentské rozhodnutie kritizovať a na primeranom mieste a primeranou formou si z neho robiť aj vtipy. Prečo má však byť predmetom útoku prezident SR ako taký, prečo máme verejnosti preukazovať takúto mieru neúcty voči prezidentovi, ktorého si volíme v priamej voľbe a ktorému sme naposledy dali 1,2 mil. hlasov? Od takýchto bezprecedentných útokov na hlavu štátu sa potom prirodzene odvíja aj správanie sa spoločnosti. Ak je možné takto ponížiť a uraziť funkciu prezidenta v živom televíznom vysielaní (a čo je v TV - je pravda; pozrite si k tomu vynikajúci americký film Vrtieť psom), aký problém má žiak na základnej alebo strednej škole poslať učiteľa „do pekla“?

SkryťVypnúť reklamu

Tragikomické na nedeli je aj obsadenie útočníkov na prezidenta. Prezidenta nedávno nevyberane obvinili z neúmyselného zabitia poľovníka pri zastreľovaní pušky a toto lživé obvinenie sa používalo aj ako argument v rôznych iniciatívach na odvolanie prezidenta, či na podanie žaloby proti nemu. Kým prezident tieto bezprecedentné klamstvá šíriace sa po sociálnych sieťach dôveryhodne vyvrátil, minimálne jeden z moderátorov „Slávika“ takéto obvinenie nemôže nikdy vyvrátiť a jeho právo naznačovať prezidentovi, aby „odstúpil“, je morálne hlboko pod nulou (v neprimeranej rýchlosti smrteľne zranil na priechode pre chodcov človeka). Je to takmer to isté ako informácia, že žalobu na prezidenta SR má v parlamente za opozíciu odôvodňovať poslanec, ktorý sa otvorene priznal k drogám a velebil heroín...

SkryťVypnúť reklamu

Vždy som mal a budem mať úctu k funkcii hlavy štátu. Môžem si o jej nositeľovi vytvoriť vlastný názor, môžem ho aj kriticky prezentovať, ale keď prezident vstúpi do miestnosti, vždy sa postavím, aj keď som predseda vlády, vždy akceptujem jeho požiadanie o stretnutie, rešpektujem - možno niekedy s nesúhlasom - jeho rozhodnutia, na ktoré je podľa Ústavy SR oprávnený. Pokiaľ toto nebudeme považovať za prirodzené a správne, pokiaľ si demokraciu a slobodu prejavu budeme vysvetľovať ako anarchiu a príležitosť opľuť kohokoľvek, pokiaľ nebudeme mať elementárny vzťah k štátu, jeho symbolom, jeho hlave, tak nás Pán Boh ochraňuj!

Robert Fico

Robert Fico

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  111x

Robert Fico, politik, predseda strany SMER - SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu