reklama

Fico o emisnej "nevine"

Toto sú výroky predsedu vlády SR Roberta Fica k emisnému zlodejstvu, ktorými sa nám snaží nahovoriť, že on a strana SMER-SD nemá s emisnou krádežou nič spoločné. Názor nech si každý urobí sám...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

6. 12. 2008 „Symbolom vládnutia v rokoch 1998 až 2006 boli švajčiarske kontá."

6. 4. 2009 „Môžem vás ubezpečiť, že v roku 2014 už v politike nebudem."

21. 4. 2009 „Oni sami v roku 2004 prijali zákon, na základe ktorého možno priamo bez akýchkoľvek verejných obstarávaní predať nepridelenú časť rezervy ľubovoľnému účastníkovi konania," povedal na adresu bývalej vlády, o predaji emisií. (Takýto zákon prijala až Ficova vláda v r. 2007)

25. 4. 2009 „Žiadna iná krajina neurobila takýto predaj a nezískala zdroje"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

4. 5. 2009 „Neodvolávam ho (J. Chrbeta) pre zmluvu, ale preto, že politicky zlyhal a snaží sa zbaviť zodpovednosti. Takých strašiakov nepotrebujem. Tých, ktorý sa naplašia pri prvom probléme a újdu z vlády alebo na ňu prenesú problém".

12. 5. 2009 „Celý prípad uzatvárame bez ďalších vysvetľovaní a bez akýchkoľvek ďalších komentárov. Táto vec pre nás od pondelka večera prestane existovať, pokiaľ neprinesiete dôkazy, že sme predávali nevýhodne."

Na otázku, či mu neprekáža, že podľa informácií má predseda SNS Ján Slota nové auto, za vyše 400.000 €, odpovedal: „Ja nie som policajný pes a ani nebudem, na to sú iné orgány - daňové, finančné a ďalšie." Vyzval médiá a opozíciu, aby do 18. 5. 2009 doručili dôkaz, že emisné limity boli predané pod cenu. Ak dovtedy nedostane relevantný dôkaz, že iná krajina v tom istom čase predala emisné limity za podstatne výhodnejšiu cenu, tak „pristúpime k okamžitému použitiu týchto zdrojov na zatepľovanie a celý prípad uzatvárame bez ďalších vysvetľovaní a komentárov."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

18. 5. 2009 „Vláda vytvorila veľmi férovo rámec, v rámci ktorého bolo možné zrušiť zmluvu s firmou Interblue Group bez akýchkoľvek dosahov na Slovensko".

21. 5. 2009 Fico sa dištancuje od predaja: „Ak vznikajú pochybnosti v súvislosti s už zverejnenou zmluvou, obráťte sa na rezort životného prostredia".

24. 5. 2009 „Nemám čas sa týmito nezmyslami zaoberať"(po oficiálnej informácii, že Maďarsko predávalo za viac ako 12 eur za tonu)

27. 5. 2009 „K tejto téme bolo povedané všetko, my ideme zatepľovať. Ľudia nie sú zvedaví na tieto kriváctva médií a politikov."

30. 5. 2009 „Doteraz nemám dôvod spochybňovať štruktúru zmluvy".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

31. 5. 2009 „My sme v prípade emisných limitov nič nestratili. My sme získali 2,2 miliardy slovenských korún."

4. 6. 2009 „Mohli sme dostať technológie, ktoré sa nám mohli, alebo nemohli hodiť," obhajoval premiér Fico výhodnosť predaja emisií firme Interblue Group. Najlepšie na obchode je podľa neho to, že sme dostali peniaze v hotovosti bez akýchkoľvek záväzkov voči kupujúcemu.

4. 6. 2009 „V Českej republike majú inú štruktúru predaja. Podstatná časť ceny je tzv. offsetový program, čiže za peniaze, ktoré im Japonci majú dať, musia nakúpiť technológie.

Aspoň takáto informácia je zvnútra Českej republiky," povedal Fico. Premiér sa snažil navodiť dojem, že ak aj Česko dostalo od Japoncov za emisné kredity vyššiu cenu, tak preto, lebo recipročne museli nakúpiť technológie od Japoncov, ktoré ani nemusia potrebovať. Česi potvrdili, že Praha získala za tonu emisií AAU 10 eur, slovenská vláda dostala od dílera len 5 eur. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Česko dostane len cash peniaze v troch splátkach. Prvú už má Štátny fond životného prostredia na účte," povedal bývalý český minister životného prostredia Martin Bursík. Česi budú organizovať semináre o japonských technológiách. „ Naše podniky sa rozhodnú, či chcú, alebo nechcú japonskú technológiu. Nie sú ničím viazané." povedal hovorca českého ministerstva životného prostredia.

Za hotové predávali aj Maďari. Potvrdila hovorkyňa maďarského ministerstva životného prostredia. „O ničom takom nebola reč," povedala o prípadnej požiadavke druhej strany na offsety či nákup tovaru.

17. 6. 2009 Fico tvrdí, že emisie sa už predávať nedajú. "Emisné limity ako produkty vypadli z trhu, preto ma táto téma vôbec netrápi".

21. 7. 2009 „Vláda nič nepredala. Vláda nemá v tejto veci kompetenciu a ani neprijala žiadne rozhodnutie. Problematika emisných limitov, ako aj ich predaj je výlučne v kompetencii ministerstva životného prostredia".

14. 8. 2009 „Určite nesúhlasíme, aby sa ďalej aplikovala táto zmluva, lebo z nej vyplývali ďalšie záväzky. Podľa tejto zmluvy sa už nič nebude predávať".

20. 8. 2009 Robert Fico očakáva, že nové vedenie rezortu životného prostredia urýchlene pristúpi k potrebným právnym krokom vedúcim k zrušeniu, resp. k jednostrannému vypovedaniu kontroverzných zmlúv týkajúcich sa prenájmu pozemkov, predaja emisií a tzv. Popolčekového tendra".

5. 9. 2009 „Zrušiť opcie na tom sa robí a podľa právnych stanovísk, ktoré máme k dispozícii je to možné a urobí sa to pomerne rýchlo". Fico okrem toho naznačil, že slovenské emisie nikto nechce. Emisné limity teraz, napríklad, nechce nikto. My sme sa už aj pokúšali získavať prvé informácie, že či ak zrušíme túto zmluvu so spoločnosťou Interblue, že či je nejaký priestor na predaj emisných limitov".

7. 11. 2009 „Majú jasné pokyny. Ani jednu tonu už neodovzdať spoločnosti Interblue Group aj za cenu právnych sporov. Žiadna tona emisií už nepôjde spoločnosti Interblue Group".

3. 3. 2010 "Myslím, že táto úloha je naplnená! Táto spoločnosť nemá žiadnu šancu predávať ďalšie emisné limity. Okrem toho minister robí právne kroky, pokiaľ ide o zaplatenie ostávajúcich 15 miliónov eur, ktoré musí táto spoločnosť zaplatiť SR na základe dodatku k zmluve. Opäť napráva chyby, ktoré zbabrali predchádzajúci nominanti."

23. 3. 2010 "Všetko treba vyšetriť. Verím, že Generálna prokuratúra v tejto veci predsa koná. Tam bolo, myslím, začaté trestné stíhanie vo veci, tak nech generálna prokuratúra koná," povedal Fico. Premiér je presvedčený, že prebieha "čulý kontakt" medzi slovenskými a švajčiarskymi orgánmi činnými v trestnom konaní. "V tomto má generálna prokuratúra absolútnu podporu. Nech sa všetko vyšetrí do poslednej bodky. Nemám s tým absolútne žiadny problém,"

"Máme záujem, aby sa zlepšil právny rámec spolupráce medzi Slovenskom a Švajčiarskom, pokiaľ ide o výmenu informácií z bankového sektoru," povedal. Ako dôvod uviedol, existenciu podozrivých účtov, k majiteľom ktorých sa nedá dostať. "Jednoducho nie je možné, aby sme mali rôznych beneficiary owners, takzvaných vlastníkov účtov vo Švajčiarsku. Nikto nevie kto to je, čo to je, akí sú tí ľudia. My máme pár informácií, ktoré mienime cez túto expertnú skupinu komentovať a súčasne si ju aj prejsť so švajčiarskymi kolegami," povedal Fico, ktorý verí v ústretovosť švajčiarskych partnerov. Fico vo februári avizoval, že sa v marci chce stretnúť s hlavou Švajčiarska. Na rokovaní by sa okrem iného venovali aj "výmene informácií, pokiaľ ide o švajčiarske kontá".

Krátko pred voľbami v roku 2010 Robert Fico vyhlásil, že sa chystá opäť vycestovať do Švajčiarska, aby definitívne dohodol „nový spôsob právnej úpravy výmeny informácií v tejto oblasti", lebo ak sa tak nestane, budú nás aj naďalej „strašiť konkrétne účty napríklad v súvislosti s tunelovaním tunela Branisko, kde sa peniaze fakturovali fiktívne a posielali sa na účty štyroch ľudí, ktorí sú z SDKÚ".

12. 7. 2010 „Na morálku sa ma nepýtajte, ja s tým nič nemám. Mňa to ani nezaujíma, absolútne."

28. 6. 2011 Dobre viete, že sme majstri v populizme, ak teda chceme byť"

30. 1. 2014 "Do vyšetrovacích spisov nechodím a vyjadril som sa, že čo sa dá zverejniť, nech sa zverejní. Ja s tým nemám absolútne žiaden problém. Žiaden zoznam som nevidel, môže to byť nejaký bluf. Dobre sa to počúva, že je tu niečo, poďme to zverejniť a keď to náhodou neexistuje, budú vytvárať obraz, že sa to zakrýva," odkázal opozícii.

4. 2. 2014 "SMER-SD nemá nič spoločné s predajom emisných kvót. Nikto z predstaviteľov Smeru-SD nebol v roku 2008 zapojený do predaja emisných kvót", povedal premiér. Podľa neho, zvolanie mimoriadnej schôdze pred prezidentskými voľbami je zámerom poškodiť prezidentského kandidáta. 

Toto sú výroky predsedu vlády SR Roberta Fica k emisnému zlodejstvu, ktorými sa nám snaží nahovoriť, že on a strana SMER-SD nemá s emisnou krádežou nič spoločné. Názor nech si každý urobí sám...

Ak chcete podporiť čítanosť a šírenie tohoto článku, kliknite na vybrali.sme.sk

Môj web

Môj FB profil

Ján Figeľ

Ján Figeľ

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Predseda Kresťanskodemokratického hnutia. Hľadajúci PRAVDU, DOBRO A KRÁSU Môj web Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

748 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu