KDH sa zachovalo zodpovedne a prezieravo, keď odmietlo spoluprácu s politikmi a so stranami, ktoré sa spreneverili ideálom, kvôli ktorým si občania želali samostatnosť Slovenska. Hrubé porušovanie zákonov a nerešpektovanie ústavnosti, akty štátneho zločinu a zneužívanie moci dostali Slovensko mimo euroatlantickej integrácie a do faktickej medzinárodnej izolácie. Divoká, netransparentná privatizácia národného majetku spôsobila najväčšiu sociálnu nespravodlivosť v moderných dejinách Slovenska. KDH tak mohlo ponúknuť spolu s ďalšími stranami demokratickú alternatívu pre občanov, pre Slovensko. Mohli sme nielen odmietnuť, ale aj prekonať izoláciu a ponúknuť jej euroatlantickú integráciu.
Česko-slovenská republika bola dôležitým štátnym útvarom pre uchovanie a rozvoj slovenskej kultúry, identity a hospodárstva. Spolužitie v rámci jedného štátu prinieslo Slovensku okrem iného zakotvenie jeho hraníc, hlavne na juhu a na východe. KDH, zrodené v zápase s komunizmom, sa od svojho založenia usilovalo predovšetkým o uzákonenie dôležitých princípov a pravidiel pre slobodnú, spravodlivú a demokratickú spoločnosť a pre sociálne trhové hospodárstvo . Súčasťou tohto snaženia bolo nové štátoprávne usporiadanie, ktorého zavŕšením mala byť rovnocenná účasť Slovenska na projekte zjednotenej Európy. Bola to známa vízia „slovenskej hviezdičky na európskej vlajke a slovenskej stoličky pri európskom spoločnom stole". Už vo februári 1990 (!) na ustanovujúcom sneme predseda KDH povedal: „Sme za to, aby Slovensko pri budúcej integrácii vystupovalo ako samostatný subjekt." V auguste a viackrát neskoršie to KDH ostro vytýkal vtedajší koaličný partner VPN a premiér Vladimír Mečiar. KDH konzistentne ponúkalo predstavu o rovnocennom a hrdom Slovensku integrovanom do Európskych spoločenstiev súčasne s Českou republikou, ale aj s Poľskom a Maďarskom. Tak sa aj nakoniec stalo. Ale nebolo to tak jednoduché. Sen o slobodnom a európskom Slovensku sa stal skutočnosťou len vďaka náročnému zápasu o demokraciu s podporou občanov. V roku 1996 ma Václav Klaus, vtedy predseda ODS, v jednom osobnom rozhovore nástojčivo presviedčal, že on proces rozdelenia federácie spája hlavne s dvomi menami: Ján Čarnogurský a Michal Kováč (v tom čase predseda FZ ČSFR)...
Dnes je Slovenská republika plnoprávnym členom Európskej únie a NATO. To nás všetkých pozýva k zodpovednosti za ďalší vývoj našej domoviny a spoločnej Európy. Únia nepotrebuje centralizáciu, ale rešpektovanie princípu subsidiarity a dôsledné dodržiavanie vlastných pravidiel a dohôd, čo posilní jej akcieschopnosť a obnoví jej vnútornú a vonkajšiu dôveru.
Kresťanskí demokrati podporovali a podporujú štátnosť ako cestu budovania spravodlivého a solidárneho Slovenska pre ľudí.