JUDr. Maroš Žilinka svojou odbornosťou a charakterom spĺňa nielen zákonné, ale aj celkové predpokladané kritériá na nezávislé a odborné riadenie takého ústavného orgánu, akým je NKÚ. Ľudia si zaslúžia (hic!) účinnú kontrolu hospodárenia s každým eurom, ktoré odovzdajú do správy štátu alebo samosprávy prostredníctvom daní. Rovnako pri eurofondoch. Žiadne euro nie je od vlády, ale od platcov daní. M. Žilinka je prokurátorom špeciálnej prokuratúry, rieši ťažké ekonomické kauzy. Sú to niekedy nebezpečné prípady, ktorých vyriešenie pomáha chrániť a konsolidovať verejné financie. Bol štátnym tajomníkom ministerstva vnútra, kde mal na starosti sekciu verejnej správy a legislatívu, ktorú rezort vnútra predkladal do vlády a parlamentu. Híring na výbore bol obsiahly, profesionálny a zaujímavý. Kandidatúra spĺňala všetky objektívne kritéria.
Ale zvolenie kohokoľvek nie je možné bez väčšiny, bez poslancov vládneho SMERu. Po štyroch kolách neúspešných volebných pokusov formou tajného hlasovania bolo dôvodné a logické požadovať verejnú voľbu. SMER však odmietol nielen kvalitného kandidáta, ale aj verejnú voľbu. Za tri opozičné kluby (KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS) som následne stiahol spoločný návrh. Vládnuca väčšina tým neubližuje opozícii, ale škodí takto hlavne občanom. SMER totiž odmieta účinnú kontrolu hospodárenia verejnej správy. Účinná kontrola je jednou z istôt, ktorú si ľudia zaslúžia. Ľudia nepotrebujú prázdne sľuby a už vôbec nie tunelovanie verejných financií.
Prečo väčšina nechce účinnú kontrolu? Pretože dôsledný predseda NKÚ by sa mohol pýtať na také kauzy ako sú Horné Plachtince, tunelovanie na Ministerstve obrany/VSS, na predražené dopravné projekty a ďalšie? Počas minulého roka pri 13-tisíc kontrolovaných subjektoch podal NKÚ jediné (jedno) trestné oznámenie!... Je jasné, komu takýto stav na NKÚ vyhovuje. Vyhovuje moci, na ktorú sa v poslednej dobe sype jeden problém za druhým.
SMER chce svoje prešľapy „kontrolovať“ sám. A patrične s nimi aj naložiť.
Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk