Konfederácia odborových zväzov SR včera oznámila, že nepodpíše dodatky ku kolektívnym zmluvám vyššieho stupňa pre štátnu a verejnú službu, čo znamená, že platnosť týchto zmlúv skončí k 31.8.2024. Dôvodom je odmietnutie Vlády SR valorizovať platy v štátnej a verejnej službe.
V kontexte pretrvávajúcej nadpriemernej inflácie a skutočnosti, že si členovia Vlády SR schválili tisícky eur mesačne navyše, nebola zamestnancom štátnej a verejnej služby ponúknutá žiadna percentuálna valorizácia platov. Platové úpravy pre zamestnancov v tomto sektore sú tento rok zmrazené.
Súčasťou kolektívnych zmlúv sú aj benefity ako skrátenie pracovného času, 5 dní dovolenky navyše oproti zákonu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie a ďalšie výhody.
Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa pokrývajú všetkých zamestnancov v sektore, zatiaľ čo podnikové kolektívne zmluvy sa vzťahujú len na zamestnávateľov, ktorí ich uzavreli. Tam, kde nie sú platné podnikové kolektívne zmluvy, zamestnanci o benefity prídu už o 9 dní.
Pred dvoma dňami Vláda SR schválila zvýšenie minimálnej mzdy od roku 2026 na úroveň 60 % priemernej mzdy (v súčasnosti 57 %). Väčšinu tohto zvýšenia však pohltia dane a odvody. Tento krok poukazuje na to, ako vládne strany SMER, HLAS a SNS čerpajú financie zo súkromného sektora, ktoré využívajú na pokrytie rastúcich výdavkov štátneho rozpočtu, pričom dostatočne nevracajú tieto peniaze späť občanom. Namiesto úsporných opatrení sa naďalej zvyšujú dane.