Rally Rožňava: Prekvapujúci triumf Gavláka

Po problémoch so zrušením, respektíve presúvaním termínov viacerých súťaží odštartoval počas tohto víkendu iba tretí podnik slovenského šampionátu v rally - Rally Rožňava.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: ilustračné foto: Suzuki)

Zoznam prihlásených posádok nevykazoval žiadne prekvapenia. Na východ Slovenska sa totiž českým posádkam príliš nechcelo (okrem Trinera) a tak sa na štart postavilo chudobných 30 dvojíc. Nechýbali Béreš junior na Ignise, Gavlák s Lancerom, s rovnakým autom, no jeho staršou evolúciou sa prezentoval aj Strnad. Medzi zahraničnými štartujúcimi nebolo z čoho vyberať. Prišli iba Poliak Grzyb na Mitsubishi a "starý známy" Maďar István Radó na Honde Civic.Pre prítomné posádky boli v piatok pripravené dve rýchlostné skúšky - Podsúľová (13,56 km) a Uhorná (10,9 km), ktoré jazdci absolvovali po trikrát. Hneď na úvod sa do čela prepracovala dvojica jazdcov na Mitsubishi Gavlák a Grzyb. Béreš sa v RZ 1 uspokojil s tretím miestom. Na Uhornej však chytil správne tempo a prepracoval sa do vedenia. Vedúca priečka mu očividne zachutila a Ďodi si pripísal najrýchlejšie časy aj vo všetkých zostávajúcich skúškach dňa. O druhé miesto sa naťahoval Gavlák s Grzybom. Ťahanicu o sekundy ukončila až prasknutá Grzybova poloos v záverečnom meranom úseku etapy. Napriek tomu strácal po prvom dni na Gavláka iba 8,5 sekundy. Až tretí sled za Bérešom a dvojicou Gavlák - Grzyb tvoril Triner. Jeho strata na čelo medzi tým narástla už na dve minúty. O dalšie dve minúty vzadu boli po piatku piaty Vlasatý (Ibiza Kit-Car) a šiesty Strnad.Koleso druhej etapy roztáčal mestský okruh v Rožňave (7,05 km), pokračovala RZ Krásnohorské Podhradie (10,35 km) a RZ Hnilec (12 km). Chlieb sa lámal už na mestskom okruhu. Béreš sa na okamih ocitol mimo trate a stopky v cieli skúšky boli nekompromisné. Prídel 26 sekúnd od Gavláka, resp. takmer 16 od Grzyba ho razom odsunuli z prvej na tretiu priečku. Napätí diváci preto mohli očakávať Bérešov zdrvujúci nástup. No ten akosi neprichádzal v prvom a ani v druhom kole pozostávajúcom opäť z mestského okruhu, Krásnohorského Podhradia a RZ Hnilec. Stále viedol Gavlák tentokrát už len o 18,1 sekundy pred Bérešom, tretí Grzyb bol pozadu o takmer pol minúty. Časová priepasť za vedúcou trojicou bola až neuveriteľná. Štvrtý Vlasatý v tom čase strácal viac ako sedem, piaty Radó dokonca viac ako deväť minút. To už medzi pokračujúcimi chýbal Triner, ktorého tentokrát zradila poloos.Tretie a posledné kolo druhej etapy i celých pretekov tvorila už iba dvojica skúšok Podhradie a Hnilec. Vzhľadom na časový rozdiel medzi Bérešom a Gavlákom bolo stále o čo bojovať. Ďodi "povinne" vyhral aj záverečné dve skúšky, no Gavlák si náskok udržal a zvíťazil.Rally Rožňava 2006 - celkové poradie: 1. Gavlák / Novák Mitsubishi Lancer Evo IX 1:37:59,6 2. Béreš jun. / Starý Suzuki Ignis S1600 +13,3 3. Grzyb / Hundla Mitsubishi Lancer Evo VIII +33,1 4. Vlasatý / Stropkovič Seat Ibiza Kit Car +8:43,6 5. Radó / Kerekes Honda Civic +11:36,9 6. Podhájecký / Siska Škoda Fabia Tdi +12:43,8 7. Molnár / Sucháč Škoda Felicia +13:48,1 8. Michalik / Medveď Honda Civic Type R +14:23,8 9. Csente / Bacigál Honda Civic Type R +14:30,310. Kapušanský / Szenderáková Škoda Fabia +17:36,3