[IoT] Balada o mikroprocesoroch

V tomto článku zdieľam osobnú vášeň pre elektroniku a predstavujem tri základné platformy: Arduino, ESP32 a Raspberry Pi

[IoT] Balada o mikroprocesoroch
Komunita mladých inovátorov, ilustračný obrázok (Zdroj: Dall-e AI)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Dnes som sa rozhodol podeliť o moju vášeň pre elektroniku, konkrétne o tri platformy, ktoré by som ako dieťa vymenil za všetky svoje hračky a ktoré aj dnes vo mne prebúdzajú vnútorné dieťa k tvorivosti: mikrokontroléry Arduino, ESP32 a mikropočítač Raspberry Pi.

Logo článku spájajúce elektroniku a IoT
Logo článku spájajúce elektroniku a IoT (zdroj: Filip Krupa s Dall-e AI)

Ako malý chlapec som miloval Lego, najmä radu Bionicle. Tieto hračky v podobe humanoidných bojovníkov vybavených špeciálnymi zbraňami boli navrhnuté ako roboti s ohybnými kĺbmi, maskami a súčiastkami pripomínajúcimi batérie, ozubené kolesá a rôzne mechanické prvky. Obľúboval som stavať nových bojovníkov a kombinovať ich s existujúcimi modelmi, čo v mojej detskej predstavivosti otváralo nekonečné možnosti a bojový arzenál najvyššieho kalibru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Dieťa hrajúce sa s Legom
Dieťa hrajúce sa s Legom (zdroj: Dall-e AI)

Internet je plný zdrojov, ktoré vás môžu inšpirovať a viesť pri tvorbe. Hoci nie som žiadny rodený expert, využívanie Google, ako pri čomkoľvek vo svete programovania, je aj pri práci s týmito doskami súčasťou tvorivého procesu.

Arduino

V 14 rokoch som na Aliexpresse objavil svoje prvé Arduino. Začal som pátrať po dokumentácii a možnostiach. Za pár hodín som mal USB plné PDF kníh a manuálov. Objednal som si prvú Arduino sadu, ktorá okrem dosky obsahovala senzory, odpory, diódy a všetko potrebné na začiatok. Netrpezlivo som čakal mesiac.

Stôl plný elektroniky, Arduino v akcií
Stôl plný elektroniky, Arduino v akcií (zdroj: Dall-e AI)

Arduino je mikrokontrolér, srdce a duša mnohých projektov, od jednoduchých domácich automatizácií po zložité robotické systémy. Otvorilo mi dvere do sveta, kde som mohol svoje technické vedomosti pretaviť do reálnej podoby, vytvárať a experimentovať v duchu "do-it-yourself". S Arduinom môžete tvoriť všetko, čo je elektronicky možné – od blikajúcich LED motýľov, servomotorov ako zámok pre pokladničku, až po NFC čítačku pre kópiu Enigmy.
https://www.arduino.cc/

SkryťVypnúť reklamu

Raspberry Pi

Keď som bol na strednej škole, dostal som Raspberry Pi, ktoré považujem za jednu z najlepších vecí, aké vlastním. Napriek cene okolo 60 eur, potenciál tohto zariadenia je nesmrteľný a nekonečný. Od začiatku som miloval myšlienku počítača, ktorý si môžem prispôsobiť podľa svojich predstáv a robiť s ním, čo chcem. Na rozdiel od Arduina, Raspberry Pi je SoC (systém na čipe), ktorý sa ovláda pomocou skriptov v Python alebo JavaScript, bežiacich na Linuxe.

Zapojenie Raspberry pi ako doskového počítača miesto desktopu
Zapojenie Raspberry pi ako doskového počítača miesto desktopu (zdroj: Dall-e AI)

Raspberry Pi je navrhnutý tak, aby poskytoval cenovo prístupný, ale pomerne výkonný počítačový systém, ktorý môže byť použitý na učenie programovania, vývoj softvéru, ako aj na rôzne projekty v oblasti domácej automatizácie, zabezpečenia alebo dokonca ako mediálne centrum. Jeho flexibilita a otvorenosť z neho robia ideálne nástroje pre tých, ktorí sa chcú naučiť viac o počítačoch a programovaní v reálnom prostredí.
https://www.raspberrypi.org/

SkryťVypnúť reklamu

ESP32

Ak by mali Arduino a Raspberry Pi dieťa, bolo by ním ESP32. Poskytuje zlatú strednú cestu medzi jednoduchým programovaním podobným Arduinu a pokročilou konektivitou s nízkou spotrebou energie, čo je ideálne pre mobilné alebo batériou poháňané projekty. ESP32 je skvost medzi mikrokontrolérmi, ktorý prináša na scénu úplne novú úroveň možností pre tvorcov, developerov a hobbyistov zaoberajúcich sa projektmi IoT (Internet of Things).

ESP čip je skvelým spoločníkom domácej automatizácie.
ESP čip je skvelým spoločníkom domácej automatizácie. (zdroj: Dall-e AI)

Oproti Arduinu a Raspberry Pi, ESP32 stojí na pomedzí týchto dvoch svetov, ponúkajúc perfektnú rovnováhu medzi hardvérovou kontrolou a schopnosťou pripojenia k internetu. Navyše ponúka pôsobivý súbor periférií a rozhraní, vrátane ADC, DAC, I2C, SPI a mnohých ďalších, otvárajúc dvere pre širokú škálu aplikácií.
https://www.espressif.com/en/products/socs/esp32

SkryťVypnúť reklamu


Táto trojica nástrojov symbolizuje nekonečné možnosti tvorby a inovácie v modernom svete. Každý z nich má svoje špecifické využitie a silné stránky, no spoločne poskytujú komplexnú súpravu nástrojov, ktorá umožňuje realizovať takmer akýkoľvek nápad. Či už ste študent, hobbyista alebo profesionálny vývojár, tieto platformy vám umožnia prekročiť hranice svojej kreativity a premeniť vaše technologické sny na realitu.


Filip Krupa

Filip Krupa

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Dobrý deň, volám sa Filip Krupa a som technologický nadšenec, umelec a developer. Píšem články o umelej inteligencií, virtuálnej a rozšírenej realite, metaverze, robotike a vzdelávaní. Občas zabrdnem aj do tém filozofických, ako je podstata vedomia, paralely herného sveta a teórie simulácie, či problematika a krása fyziky. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená[IoT] Elektronika[AI] Umelá inteligenciaÚvahy

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu