Národný park Poloniny

Národný park Poloniny pribudol do siete slovenských národných parkov v roku 1997. Rozloha národného parku je 29 805 ha a výmera ochranného pásma je 10 973 ha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Národný park Poloniny

Poloniny sú najvýchodnejším slovenským národným parkom. Miestom, ktoré spája slovenskú, poľskú a ukrajinskú hranicu je Kremenec – najvyšší bod národného parku (1 210 m n.m.).

Územie je spolu s priľahlým chráneným územím Poľska a Ukrajiny zaradené do siete biosférických rezervácií pod názvom Medzinárodná biosférická rezervácia Východné Karpaty. Pýchou sú Karpatské bukové pralesy – človekom nenarušené alebo málo narušené lesy. Najznámejší a svojou rozlohou na Slovensku najväčší je prales Stužica. Spolu s Havešovou, Rožkom,Vihorlatom (CHKO Vihorlat) a ďalšími 6 lokalitami v susednej Ukrajine bol v roku 2007 zapísaný do Zoznamu svetového prírodného dedičstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nelesné spoločenstvá sú reprezentované unikátnymi horskými lúkami – Poloninami. Príslušnosť územia k Východným Karpatom sa prejavuje v početnom výskyte východokarpatských druhov rastlín a ich spoločenstiev, z ktorých viaceré sú endemitmi. Veľmi cenná je živočíšna ríša. Národný park je jedným z najvýznamnejších území v strednej Európe s výskytom veľkých lesných živočíchov. Raritou je prítomnosť zubra Hrivnatého vo voľnej prírode.

Vodná nádrž Starina – súčasť Polonín

Vodárenská nádrž Starina – najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku. Trblietavá vodná hladina, obklopená tichými lesmi a mlčanlivými zákutiami, zaberá 311 ha. Jej takmer 50 m hlboké vody sa stali domovom pre mnohé živočíchy. Celkový objem nádrže 59,8 mil. m3 udelil VN Starine prvenstvo medzi slovenskými vodnými nádržami na pitnú vodu. S jej napúšťaním sa začalo dňa 20.8.1987. Tomuto slávnostnému aktu predchádzalo sedem rokov nepretržitej výstavby, ale i radikálny zásah do života tu žijúcich ľudí. Z územia s plochou 131 km2 bolo vysídlených 7 obcí s 3 463 obyvateľmi zo 769 príbytkov. Starina, Dara, Ostružnica, Zvala, Smolník, Veľká Poľana, Ruské – všetky tieto dediny boli zrovnané so zemou a vymazané z mapy Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Krypta Osadné

Pomerne málo známa krypta východneho Slovenska ktorá skrýva pozostatky vojakov z 1. sv. vojny je najväčším takýmto podchrámovým pohrebiskom na Slovensku.  Počas Prvej svetovej vojny totiž prebiehali v Osadnom a jeho okolí ťažké boje, ktoré si vyžiadali mnoho životov.Dnes sa v obci nachádza dokopy 2498 vojakov Ruskej a Rakúsko-uhorskej armády.Osadné sa nachádza 18 km od Sniny. Krypta (unikát na Slovensku) je umiestnená pod pravoslávnym chrámom (chrám Voznesenija Hospodinovho v staro ruskom štýle z roku 1930). 

Krypta je otvorená 24 hodín denne a o nej aj všetkom zaujímavom z Osadného informuje audio sprievodca, ktorý je k dispozícii vo viacerých jazykoch. 

SkryťVypnúť reklamu

 

 

Filip Rada

Filip Rada

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, mám rád turistiku,cestovanie taktiež varenie či práce v záhrade. Mám rád zvieratá a prírodu. Od mala ma zaujíma história. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieJedloZdravieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu