Najúspešnejším učiteľom rasizmu je štát

Prečo keď nám niekto „biely" niečo ukradne hovoríme, že nám to ukradol zlodej ? Prečo nevravíme, že nám to ukradol beloch ? Ale naopak keď nám ukradne niečo Róm, tak nevravíme, že nám to ukradol zlodej, ale, že nám to ukradol Cigáň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Nie som z rómskej osady (chvalabohu) ani z blízkeho územia a u nás v podstate v meste nemáme rómsku problematiku. Aj keď poznám osobne desiatky Rómov, takých aj takých.

Je pravda, že neviem povedať, aké je to žiť po ich boku, ale zase viem, aké je to nežiť pri nich.

Už nejaký čas však vnímam cez média aj z úst ľudí vyostrovanie napätia medzi Rómami a Gádžovcami . A môj záver je jasný. Rasizmus trvalo, precízne a s jasnými výsledkami podporuje štát. Za červených, za Mečiara, za Dzurindu, za Fica. Bez rozdielu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď nechodí dieťa v našom meste do školy a zodpovední pracovníci robia, čo majú, tak ak má decko 15 neospravedlnených hodín v mesiaci, kontaktujú ÚPSVaR a obec. Stane sa to druhý krát, zastavia prídavky (vyplácajú v naturáliách) a dieťa rieši kurátor. Ak má dieťa v roku vymeškaných nad 60 hodín, rodiča rieši polícia za ohrozovanie mravnej výchovy a mesto hrozí pokutou 330 €. Vo väčšine prípadov to zaberá. A keď nie ? Je to dôvod na uloženie série výchovných opatrení pre dieťa i rodiča. Jedno z nich je dočasné vyňatie dieťaťa z rodiny, ak sú tam ešte aj iné problémy, dieťa môže byť z rodiny vyňaté úplne.

SkryťVypnúť reklamu

Ale u nás je to takto a inde inak. Inde chodia terénni pracovníci prosíkať deti a rodičov, aby pustili deti do školy. V telke ukázaný húf školopovinných detí, ktoré nie a nie dostať do školy. V tých mestách nie sú kurátori ? A ak sú a nestíhajú, prečo ich nie je 5x viac ? Alebo nie je možné dokázať rodičom, že dieťaťu odopierajú právo na vzdelanie ? Pre týchto rodičov neplatí Zákon o rodine, O sociálno-právnej ochrane ani trestný zákon ? Nemáme toľko domovov, väzníc alebo ústavov ? A keby sa premnožili podvodníci, budeme ich púšťať, lebo ich nemáme kde dať? Alebo by sa mohlo stať, že po razantnejšom zásahu na Rómov by pricupkali komisári za menšiny ?

SkryťVypnúť reklamu

Keď si privlastníte pár strukov cudzej kukurice a chytia vás, ste zlodej, kradli ste. Keď vám vykradne záhradu Róm a vy si chránite svoje, ste rasista. Počerná tvár ešte povie v televízii, že inak sa nedalo a je to vybavené. Silné slová, plač, nárek, otrhané polonahé deti a štrbavá stará miestna, zvalenie viny na druhého. A potom okolo prípadu ticho.

A čo príspevky na dom. Už vám niekto postavil dom ? Mne nie. Ale to je extrém. Postavil už niekto dom miestnym bezdomovcom ? Asi ťažko. A postavil už niekto bytovku Rómom ? Hej a niekoľko a takmer vždy s rovnakým výsledkom. Zničené, rozkradnuté, nepoužiteľné. A šou pokračuje ďalej, ale v inej bytovke.

SkryťVypnúť reklamu

Si Róm ? Postaráme sa o teba. Únia, štát, obec. Všetko grátis. Teda naoko nie, ale keby mne niekto povedal, že ak budem stavať so stavbármi, a dom bude môj, tak aj ja by som staval.

A čo peniaze na projekty.... tiež dobrá kapitola. Sociálna inklúzia sem, sociálna inklúzia tam.... A podmienka nadácie ? „ Viete, chápeme, že sa vo vašom okolí nachádzajú ľudia, ktorí potrebujú pomoc, ale predsa v rómskych osadách na východe...." a ďalej je to jasné.

Zo Slovákov sa stávajú rasisti. Je to fakt. Je však rozdiel, či trpíte xenofóbiou a preto máte odpor voči nim, alebo máte predsudky, máte chuť čistej rasy, prípadne ste členom konkrétneho spolku vymletých vyholených hláv . Alebo je to preto lebo cítite hlbokú nespravodlivosť, ktorú vám štát ukazuje pri každej reportáži z rómskeho prostredia.

Už chápem, prečo nepovedia zlodej, ale Cigáň, alebo Róm. Je tam zakódované niečo medzi riadkami...

Ja nie som rasista. Zatiaľ nemusím. Zatiaľ nikto nebije beztrestne moje deti, zatiaľ mi niekto beztrestne nerabuje obchod, ani mi nekradne zo záhrady. Ale úprimne ľutujem všetkých, ktorí majú neprispôsobivých susedov. A o to viac tých, ktorých susedia sú zákonom chránení.

Filip Šimo

Filip Šimo

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád každodenný seriál života, v ktorom vystupujú ľudia okolo mňa. Rád počúvam, rád hovorím, smejem sa a spím. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu