Krstné mená hýbu aj slovenským HDP

Písmo: A- | A+

Vo väčšine odvetví je jedno ako sa voláte. Karol môže murovať rovnako dobre ako Jakub. Naša ekonomika má však aj odvetvia, ktoré sú od krstných mien závislé. Tipnete si správne, ktoré to sú?

Na Slovensku je pomerne dosť odvetví, v ktorých platí príslovie "nepozná piatok, či sviatok". Dôkazom toho sú zdravotníctvo, čerpacie stanice ale aj mnoho fabrík, kde sa robí na 2 či dokonca 3 zmeny celý týždeň. Pre tieto sektory ekonomiky platí, že dodávajú kontinuálne výnosy v rámci kalendárneho roka a teda prispievajú k hladkému priebehu HDP počas roka. 

Na druhej strane však existujú aj odvetvia, ktoré sú veľmi rozkolísané v čase. Nemám, tým na mysli sezónne práce (ako napr. poľnohospodárstvo), existujú naozaj oblasti národnej ekonomiky, ktoré sú vyslovene závislé od mien. Konkrétne krstných mien. Ako je to možné?

Analýza dátumov narodenín slovenskej populácie ukázala, že s výnimkou niekoľkých kratších období, sa Slováci rodia veľmi rovnomerne v rámci roka. Preto aj narodeniny a s nimi spojené tovary sú preto nakupované rovnomerne počas roka. S meninami je to však úplne inak... 

Obrázok blogu

Vďaka tomu, že rozličné mená sú inak populárne medzi našimi rodákmi, počet meninových oslávencov počas jednotlivých mesiacov výrazne kolíše. Preto aj predaj predmetov, ktoré sú najčastejším meninovým darčekom (rezané kvety, bonboniéry či flaše vína), je zjavne nasledovne nestály:

Obrázok blogu

[podiel meninových oslávencov z celého roka za daný mesiac]

Vzhľadom na to, že kvety skôr potešia ženu a "fľastička" skôr mužov, je zaujímavé vidieť rozdelenie meninových oslávencov v roku aj podľa pohlavia:

Obrázok blogu

[podiel meninových oslávencov počas roka podľa pohlavia]

Je teda zrejmé, že Marec, Apríl, Jún a November sú naklonené práve mužským darčekom a naopak letné obdobie Júl až September je doména ženských sviatkov. Preo, ak sa chystáte otvoriť kvetinárstvo, dobre si poznačte do kalendára tieto mesiace. 

Navyše, ak si uvedomíte, že meniny sú neraz dobrým dôvodom vybehnúť s priateľmi na pivo, tak aj reštauračný biznis podlieha istej miery sezónnosti vďaka tomu javu. Podľa prepočtu autora sa vyššie uvedené oblasti hospodárstva podieľajú na HDP približne 1.7%. Krstné mená tak skutočne dokážu (v istej limitovanej miere) hýbať aj HDP. Lebo, ako by povedal jeden z našich ústavných činiteľov: "Nik nemôže dať také krstné meno človeku, ako len môže dať človek človeku!"

Tento blog je skrátením výtažkom z dlhšieho blogu, ktorý sa zaoberá témou narodenín a sviatkov. Prečítať si ho môžete aj tu

Skryť Zatvoriť reklamu