Pohovory sa zmenili. Kedy VÁS čaká ten najbližší?

Písmo: A- | A+

Ekonomike sa darí, nastáva tzv. obdobie zamestnanca. Ako to vplýva na HR a kandidátov? Niektorí manažéri zvrejňujú vopred úlohy, ktoré vám položia. Prečo to robia?

Obrázok blogu

Posledných 15 rokov v pracovnom živote vediem menšie či väčšie teamy a tak jedným z mojich pravidelných manažérských údelov je vyberať nových zamestnancov

Ak túto prácu robíte dlhšie obdobie, všimnete si, že tak ako v trópoch sa strieda obdobie sucha s obdobím dažďov, tak aj na pracovnom trhu sa strieda obdobie zamestnancov s odbobiami zamestnávateľov. Keď sa ekonomika prepadne (ako pri kríze v 2009), všade sa prepúšťa a nastáva čas, keď podmienky si diktujú zamestnávatelia. Ak vás, ako kandidáta, niekto pozve už len na prvé kolo výberu, očká vám žiaria a chcete sa chytiť príležitosti. Aj tí lajdáckejší jedinci sú zrazu o stupeň snaživejší. 

Keď sa však ekonomike darí (alebo sa dokonca prehrieva ako teraz), nastáva obdobie zamestnanca. Ľudia majú bežne niekoľko ponúk súčasne, zjednávajú platy, neraz sa z neúčasti na pohovore ani neospravedlnia. Ak ich priebeh interview nezaujme, arogantne odídu z pohovoru (hoci to, na akú pozíciu sa sami prihlásili bolo jasné už z jej popisu na webe).

Svoj olej do ohňa v tomto neraz prilievajú aj HR oddelenia. Väčšina z nich má štandardný proces, ktorým sa riadia bez ohľadu na to, aké obdobie je aktuálne. Len niektorí z nich dokážu v prvých kolách citlivo zľaviť z odborných nárokov, keď je trh kvalifikovanej práce vyľudnený a už vôbec nie, zvyšovať latku, keď aj kvalitní uchádzači majú problém si nájsť prácu. 

Ak neviete, ako na pohovore uspieť, každý kariérny poradca vám odporučí ísť na niekoľko pohovorov ako na skúšku. Uvidíte, čo sa od vás očakáva a budete sa vedieť lepšie pripraviť. HRisti tento jav z duše nenávidia, lebo pre nich je to obetovaný čas. Ale ako manažér si myslím, že je to fér. Veď aj divadelné predstavenia, či kolá SuperStar majú svoje generálky. Ani profíciu to nedajú vždy "na prvú ostrú".

Najhoršie to však je, keď ani pohovory vám nedokážu dobre zosimulovať, čo sa od vás skutočne očakáva. Ako som písal v jednom staršom blogu, v niektorých povolaniach je ťažké sa rozvíjať. Väčšina pohovorov v takýchto odvetviach potom spadá do klišé, ktoré tak pitoreskene popísalo nasledovné video:

Aby kandidáti mali férovú šancu uspieť v oblasti, ktorej pôsobím, viac ako 2 roky už pravidelne zverejňujem úlohy, ktorými na mojich pohovoroch musia prejsť. Každý tak má možnosť zvážiť, či sa na to cíti. Niekoľko mojich kolegov sa ma nechápajúc pýta, prečo to robím. Zverejňovať veci, ktoré sa budeš pýtať? 

Nuž mojou odpoveďou na to je legendárny citát Herba Kellehera: "Ak hľadáte ľudí, vyberajte ich podľa odhodlania. Zručnosti sa dajú vždy doučiť". Ak si dá kandidát tu námahu, že vygoogli, s kým sa má stretnúť, tieto úlohy mu vyskočia ako jeden z prvých odkazov. Ak túži v danom výbere vyspieť, skúsi sa dobre pripraviť. A sú to práve postoje kandidáta, ktoré sú dobrým lakmusovým papierikom teraz počas obdobia zamestnanca.

Tak na to pamätajte, až pôjdete na ten Váš najbližší pohovor.

Skryť Zatvoriť reklamu