Ak ste prišli k obrazovkám neskôr, tak v prvom diele blogu sme prebrali, ako sa trendy v pracovných pohovoroch menia v nadväznosti na rast alebo pokles ekonomiky. Zároveň sme si vysvetlili, prečo dáva pre firmy aktuálne zmysel zverejniť vopred pohovorové otázky. (postup, ktorý stále vyvoláva v našom sektore trochu kontroverzné reakcie)
Na tom, že nemalá časť pracovných pohovoroch je traumou aspoň pre jednu zo strán, sa však podpisuje aj ďalší dôležitý faktor. Práca vo vyspelejších ekonomikách sa čoraz viac presúva od manuálnych povolaní k duševnej práci. Zakiaľ preveriť schopnosti stolára alebo jazykové schopnosti recepčnej bolo pomerne jednoduché, preveriť mieru kreativity alebo štruktúrovaného myslenia je formou tradičných pohovorov o čosi komplikovanejšie.

Za posledných 10 rokov prichádza navyše na trhu opäť k štiepeniu rolí vo firme. Pred 10 rokmi vám stačil na podporu manažérskych rozhodnutí databázový alebo reportingový referent. Dnes potrebujete BI analytika alebo dokonca Data stewarda, či Data scientistu. (ej veru, ako by sa počudoval ITčkár pred 10 rokmi, keby ste ho nazvali dátovým vedcom ...) Niektoré názvy sa zrejme radšej ponechávajú úmyselne v angličtine, lebo uznajte, kto by balil dievča v bare na to, že je expert Obchodného spravodajstva či Vedec strojového učenia.
Štiepenie pozícii má však ďalekosiahlejšie dopady ako zhoršenie šancí na flirt v miestnom bare. Výsledkom tohto štiepenia je, že sa otvárajú pozície, ktoré doposiaľ nikto vo firme nezastával. Neraz sa tak deje na podnet "odkukávania" od konkurencie, ktorá už takúto pozíciu má. Alebo na popichnutie od aktuálnych trendov, odpočutých na nejakej zahraničnej konferencii, ktorej sa vedenie firmy zúčastnilo. Výsledkom je stav, kde nik za stranu vyberajúcej firmy na pohovore vlastne nevie, ako taký dobrý "X Y" pracovník má vyzerať. Neslobodno sa preto čudovať, že aj pokusy kandidátov "trafiť" sa do (nestanovených) očakávaní zamestnávateľov, vyzerajú skôr tak ako nasledovné video:
Nie sme tak ďaleko od situácie, keď mnohé pozície zaniknú, lebo ich pohltia stroje. Ak patríte medzi tých, čo sa chlácholia tým, že predsa ľudia budú mať vždy na viac a teda sa netreba báť, je tu niekoľko mrzutých správ, ktoré by ste si mali prečítať. V skutočnosti to vyzerá, že nám hrozí v najbližších rokoch aj mentálna obezita.
Ak nechceme, aby pohovory, ktoré zažívame, boli pokračovaniami vyššie uvedeného videa, musíme obe strany - aj kandidáti aj najímajúci manažéri - trénovať zručnosti, ktoré budeme potrebovať. Je totiž prinajmenej rovnakou hanbou, keď vyberajúci manažér sa nevie spýtať odbornú otázku alebo zadať krátku úlohu k veci, ako keď kandidát na takúto otázku nevie "ani zaťať". Vypočul som teda prosby z prvého dielu tohto blogu a pripravil za oblasť, v ktorej robím, prvú Zbierku Úloh na (dátové) pohovory v slovenčine. Či už vás naozaj čaká pohovor v tejto oblasti, alebo ste len zvedavý/á, či by ste v takýchto úlohach uspeli, nahliadnite do zbierky úloh a otestujte sa.
Držím palce a verím, že aj vy budete mať možnosť raz povedať "I will have very fruity career in your steamy company!"