Chceš byť starostom? Skús najprv počítačový simulátor !

Písmo: A- | A+

Šoférsky novic musí prejsť najprv trenažérom a cvičiskom, kým mu dovolia vyjsť autom aj do reálnej premávky. Je to samozrejme kvôli bezpečnosti nás ostatných, ide tu predsa o veľké materiálne škody, občas aj o život. Preto mi vždy prebehne mráz po chrbte, že novic starosta či primátor vhupne rovno "do premávky" ... A pritom tu ide o nemalé materiálne škody ... a občas aj o život ... teda minimálne o jeho kvalitu ... V komunálnej politike totiž cvičisko neexistuje. Teda presnejšie neexistovalo doteraz ... (link na simulátor je nižšie, v dolnej časti blogu)

Každý z nás, kto je držiteľom vodičského oprávnenia si iste s nostalgiou spomenie na to zovretie v žalúdku, keď v autoškole dokončil "kosenie" trávnikov popri digitálnej vozovke a prvý krát vstúpil do reálneho auta na cvičisku. Teda každý okrem mojho kamoša Martina, ktorý obrátil vozidlo autoškoly na strechu prvý krát už priamo na cvičisku ... (ale o tom príbehu niekedy inkodedy)

Cítili sme vtedy pocit zodpovednosti a možno strachu o zdravie svoje a inštruktorovo. V prípade cholerickejších inštruktorov aj o ich duševný element zdravia. A tak to asi je správne. Dodáva nám to rešpekt pred situáciou a "upravuje" mieru sebaistoty.

Je preto škoda, že v komunálnej politike cvičisko neexistuje. Ak sa rozhliadnem okolo seba, plagáty a bilboardy komunálnych politikov dávajú jasne najavo, že s pokorou a rešpektom sa príliš v komunálnych kruhoch nerozhadzuje. Utvrdzujú ma v tom najmä plagáty, kde kandidát sľubuje veci, ktoré nebudú v jeho kompetenci, ak ho zvolia, prípadne bohorovne sľubuje to isté, čo pred 4 rokmi, napriek tomu, že bol tie 4 roky vo funkcii.

V dnešnej pokrokovej dobe máme už simulátori na všetko, čo v sebe nesie podstatné riziko. Piloti majú letecké simulátory, vodiči tie autoškolové, burzoví makléri a dokonca aj menšie firmy už majú k dipozícii trenažér pre svojich expertov, na ktorých dokážu ich schopnosti nielen poriadne prevetrať ale aj zdokonaliť. Je preto škoda, že neexistuje simulátor aj pre komunálneho politika. Niektorí z Vás možno budú namietať, že Simcity a iné strategické hry predsa túto úlohu čiastočne plnia, realita však je taká, že v Simcity Vás nepodrazí zastupiteľstvo pri hlasovaní o kľúčovom nariadení a občania sa Vám nevyhýbajú plateniu daní. Ani klávesnica sa Vám nezaleje vodou, keď k Vám do mesta dorazí povodňová vlna.

Faktom teda je, že naši komunálni politici hneď na prvý krát sadajú priamo do "premávky našich životov" a to často bez patrične osvetleného veľkého "L" na streche a dokonca bez elementárnej znalosti križovatiek. Zostáva teda výzvou, kedy sa dočkáme riadnej aplikácie na prevetranie kandidátov na našich zástupcov v mestách a obciach. Som zvedavý, kedy prvá firma príjde s hrou "Primátor 2000" alebo "Miestny poslanec 3000".

Do toho momentu si musíme vystačiť iba s vtipnou "náhradou" cvičiska, ktorá sa pod nadčasovým názvom STAROSTA 4000 :)) začala šíriť po slovenskom Facebooku:

... Vyskúšaj si trenažér STAROSTA 4000

Vrele odporúčam, je to prinajmenšom veľmi odľahčený pohľad na to, ako viesť mesto.

PS: Otázkou zostáva len koľko bodov by ste mali od svojho kandidáta očakávať. Tak potrénujte chvíľu na tom "cvičisku" a keď budete mať viac ako 35 bodov, skúste vyzvať na súboj svojho skutočného starostu alebo primátora. Príjemnú zábavu !

 

Skryť Zatvoriť reklamu