Posolstvo Sputnika V

Písmo: A- | A+

Narábanie s liekmi má množstvo pravidiel, ktoré môžu nezainteresovanému pripadať nezmyselne. Občania sa o úskaliach so zaobstarávaním liekov väčšinou dozvedia pri hľadaní pomoci pacientom so zriedkavými chorobami.

Aký dôvod má podrobné skúmanie liekov pred ich uvedením do liečebnej praxe? Niekedy to vyzerá bizarne: v istej fáze skúšania dostanú nový liek tisíce ľudí a nič sa im nestane. Naopak, potvrdí sa účinnosť skúšaných liekov. 

Ruská vakcína vyzerá veľmi dobre. Všetky doterajšie referencie svedčia o účinnosti a veľmi nízkom výskyte vedľajších účinkov. Prečo sa o nej toľko diskutuje?

Vývoj nového lieku stojí veľmi veľa peňazí. Predstavte si, že zrazu sa zjaví na trhu protekčné dieťa, a to bez pohovorov a štúdií nastúpi na cestu úspešnej kariéry, ktorá mu prinesie bohatstvo. Toto je jeden dôvod, prečo sa neodporúča, aby sa zjavovalo príliš veľa protekčných detí, najmä v takejto citlivej oblasti.

Ďalším argumentom proti neštandardnému postupu je skutočnosť, že ministerstvo zdravotníctva argumentuje pri schvaľovaní, resp. neschválení použitia neregistrovaných liekov práve takým argumentom, aký teraz samo popiera pri dovoze ruskej vakcíny.

Som zvedavý, ako vysvetli minister neschválenie neregistrovanej liečby slovenským pacientom. 

Skryť Zatvoriť reklamu