Nákup IKT techniky na ministerstve vnútra vyvoláva zbytočné vášne

Tento spôsob centrálneho verejného obstarávania sa využíva dlhodobo a v uplynulých rokoch ho využili všetky vlády.

Nákup IKT techniky na ministerstve vnútra vyvoláva zbytočné vášne
(Zdroj: Obrázok bol vygenerovaný DeepAI)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

12. mája 2025 Ministerstvo vnútra SR zverejnilo rámcovú dohodu s viacerými renomovanými dodávateľmi na dodanie informačno-komunikačných technológií. Celková hodnota zákazky je 265 345 756 eur bez DPH. Vzápätí po zverejnení tejto zákazky sa v mediálnom i verejnom priestore objavilo množstvo vyhlásení, ktoré mali zvyčajnú rétoriku: zákazka je predražená, nákup je zbytočný alebo podozrivý.

V tejto súvislosti je potrebné uviesť na pravú mieru niekoľko podstatných faktov, ktoré sa v médiách či na politických tlačových konferenciách opomínajú. Následne veľmi ľahko zistíme, že nejde o žiadnu senzáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je nákup IT techniky pomocou rámcovej dohody pragmatický?

Tento spôsob centrálneho verejného obstarávania sa využíva dlhodobo a v uplynulých rokoch ho využili všetky vlády. Pri niektorých typoch komodít a služieb, ktoré rezorty a im podriadené štátne inštitúcie nakupujú, je to významné zjednodušenie. Zabraňuje chronickým problémom pri verejnom obstarávaní, ktoré je prácne, zdĺhavé a často vedie do stratena. Toho si je vedomý nielen súkromný sektor, ale napríklad aj Najvyšší kontrolný úrad a hlavne všetci verejní obstarávatelia, ktorí verejné súťaže vyhlasujú.

Položky z tejto rámcovej dohody budú k dispozícii všetkým štátnym organizáciám. Namiesto veľkého množstva malých súťaží, ktoré zaberajú čas, energiu a ľudské kapacity, sa uskutočnil jeden veľký tender. Vďaka tomu bude môcť ktorákoľvek štátna inštitúcia pristúpiť k rámcovej dohode, vybrať si z ponuky len tie položky, ktoré skutočne potrebuje, pomocou transparentnej elektronickej aukcie vysúťažiť dodávateľa a uzatvoriť kúpnu zmluvu.

SkryťVypnúť reklamu

Technika bude dodávaná až do skončenia súčasného programového obdobia európskych štrukturálnych fondov, teda zhruba ešte štyri roky. Ak nás na záver programového obdobia opäť bude čakať šprint v čerpaní eurofondov, o pristúpenie k rámcovej dohode bude – rovnako ako v minulosti – enormný záujem. Alternatívou je vracanie prostriedkov do Bruselu.

Je cena za techniku premrštená?

Rámcová dohoda pozostáva z položiek, ktoré pri zisťovaní predbežnej hodnoty zákazky ocenili ôsmi dodávatelia výpočtovej techniky. Ide ale o predbežné cenové stropy a nie skutočné ceny produktov, za ktoré bude štát nakupovať.

Drvivá väčšina dodávanej techniky sa vyrába mimo EÚ. Obchodné vojny a colné bariéry sa ľahko môžu stať novou realitou. Bolo by čudné, ak by firmy, ktoré sa verejnej súťaže zúčastnili, tieto riziká nezohľadnili.

SkryťVypnúť reklamu

Pre konečnú cenu ale nie je odhadovaná hodnota z prieskumu trhu podstatná. O tom, aká bude cena konkrétneho produktu v konkrétnej kúpnej zmluve, rozhodne elektronická aukcia. Bude to menej, ako je uvedené v rámcovej dohode a rozhodne bude nižšia ako štandardná maloobchodná cena, keďže aukcie vždy priniesli výrazné zníženie konečných cien.

Prečo štát potrebuje nakupovať v takomto objeme?

Nikto nevie vyčísliť, aký veľký je investičný dlh v štátnom IT, odhady sa pohybujú okolo 1 miliardy eur. Z tohto pohľadu suma 265 mil. eur bez DPH, rozložená na zhruba štyri roky, nevyzerá nijak uletene.

Faktom je, že IKT technika na úradoch (hovoríme o desiatkach tisíc kusoch) je v mnohých prípadoch zastaralá. To vedia všetci, ktorí chodia na úrady a vidia, na čom úradníci pracujú. Servis tejto techniky je nákladný a jej významná časť dokonca ani nie je podporovaná výrobcami. Predstavuje to bezpečnostné riziko, ktoré si tento štát už nemôže dovoliť. Na druhej strane – ak by takto pred rokom niekto ohlasoval viacmiliónovú investíciu do informačného systému a IT vybavenia katastra, možno by sme tiež boli svedkami politických vyhlásení a palcových titulkov.

SkryťVypnúť reklamu

Resumé je z môjho pohľadu zrejmé:

• Bola uzatvorená rámcová zmluva, ktorá uľahčí život množstvu inštitúcií.

• Výsledné ceny budú v čase uzatvárania kúpnych zmlúv pod bežnými trhovými cenami.

• Nakupuje sa komodita, ktorú štát nutne potrebuje.

Čo na tom treba riešiť?

Emil Fitoš

Emil Fitoš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  37x

Od roku 2017 pôsobím ako prezident IT Asociácie Slovenska, predtým som zastával post generálneho riaditeľa v spoločnosti Atos IT Solutions and Services na Slovensku i v Českej republike. IT sektoru sa venujem celý život, moju profesionálnu kariéru som spojil so svetom IT a inováciami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

235 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu