(Ne)dôveryhodný Juncker?

Na budove Európskej komisie (EK) v Bruseli už nejaký ten týždeň „tróni“ veľký transparent hlásajúci, že Junckerova Komisia znamená pre Európu akýsi reštart a nevyhnutné posunutie vpred. Áno, skutočne sa ním musí stať, no v uplynulých dňoch, či týždňoch sa tu vyskytlo jedno obrovské ALE... Jednou z jej hlavných úloh je navrátenie stále viac sa oslabujúcej dôvery občanov v Európsku úniu (EÚ) a transparentné fungovanie jej inštitúcií. Znamená to aj odmietnutie manipulácie a rôznych „kecov“ zo strany populistických, či extrémistických strán a jednotlivcov, ktorí sa v Európskom parlamente naozaj premnožili a veľmi radi sa priživujú na neľahkej situácií, v ktorej sa európske spoločenstvo ešte stále nachádza. Nová EK by ako protiváhu ich „táraninám“ mala mať schopnosť ponúkať jasné fakty, konštruktívne riešenia a alternatívy, ako sa pohnúť smerom von s krízy. Jedným z prostriedkov musí byť aj efektívny boj proti tzv. schránkovým firmám, čiže spoločnostiam s nejasnou vlastníckou štruktúrou a účinné zabraňovanie daňovým únikom. Tu prichádzam k pointe môjho blogu – pán Juncker bohužiaľ obrovským daňovým škandálom luxemburskej vlády, v ktorej čele stál dlhých 18 rokov, nahral všetkým jeho euroskeptickým populistickým kritikom na jednoznačný smeč! Zatiaľ čo po európskych voľbách sme boli svedkami ich až grotesknej neschopnosti dohodnúť sa a normálne spolupracovať, Junckerova minulosť ich teraz zbytočne spája a posilňuje. Aktívne situáciu zneužívajú a výzva na jeho odstúpenie tak vôbec nemôže byť prekvapením.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu
(zdroj: web)

Len pre spresnenie, ide o škandál známy ako „Lux Leaks,“ ktorý sa týka údajných utajených dohôd medzi stovkami veľkých nadnárodných spoločností a vládou Luxemburska. Vôbec tak nesúvisí s EÚ a doterajším fungovaním jej inštitúcií, ako sa snažia zavádzať niektorí „eurodemagogickí“ kolegovia. Je to kauza jedného členského, národného štátu a jeho konkrétneho predstaviteľa, ktorý sa prednedávnom ocitol v čele európskej exekutívy. Dané dohody mali prostredníctvom zvýhodneného daňového režimu umožniť veľkým globálnym korporáciám približne od roku 2002 krátenie daní rádovo v miliardách eur. A teraz to veľké ALE – môže mať Komisia pod Junckerovým vedením stále aj po takomto škandále dostatočný kredit na presadenie avizovaných zámerov v boji proti daňovým rajom? Nebudú takéto jej snahy vyzerať teraz už len komicky? Kto jej to celé uverí? Odpovede momentálne podľa mňa vôbec nie sú jednoznačné...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, treba počkať aj na prešetrenie celej situácie či už zo strany EK, kde pán Juncker deklaroval, že sa ako dotknutá osoba bude držať bokom, ako aj osobitným výborom Európskeho parlamentu, na to zriadeným. Je možné, že rozhodnutia týkajúce sa daní v Luxembursku neboli protizákonné. Je však takéto tvrdenie, ktorým sa obhajuje aj pán Juncker dostatočné? Pre mňa jednoznačne nie, naopak pokladám ho za alibistické a scestné... Okrem samotnej zákonnosti je totiž pre ďalšie fungovanie EK pod jeho vedením dôležité vedieť, či pán Juncker považuje tieto utajené dohody za morálne a správne najmä vo vzťahu k ostatným členským štátom, ktoré boli miliardovými daňovými únikmi roky priamo poškodzované.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhýbanie sa plateniu daní je problémom členských štátov EÚ, je problémom európskym a je problémom globálnym. Na európskej úrovni mnohé vlády bránia jeho riešeniu aj tým, že odmietajú vytvorenie spoločnej daňovej politiky. Tá sa pritom nemusí týkať len harmonizácie daňových sadzieb, ktorá je dnes obľúbeným „strašiakom.“ Ide o vytvorenie spoločnej legislatívy v oblasti daňovej disciplíny, lepšej výmeny informácií medzi členskými štátmi a rovnako tvrdých trestov pre tých, ktorí spoločné pravidlá porušujú. Všetko sú to veci, ktoré mohli a aj mali fungovať dávno. Junckerov škandál je len ďalším signálom, že ich zavedenie, ktoré však musí byť len prvým krokom, potrebujeme a treba ho jednoznačne posúriť!

Monika Beňová

Monika Beňová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu za SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu