Na tzv. flexibilizáciu trhu práce totiž skutočne doplácajú najviac deti. Ak necháme obchody v nedeľu zatvorené, podporíme tým rozvoj najprirodzenejšieho vzťahu medzi rodičmi a ich deťmi. Čo na to potrebujú? Jednoznačne čas. Ten im vieme aspoň v istej miere práve vďaka tej spoločne strávenej nedeli ponúknuť. Takýto rozvoj pozitívnych záujmov detí znamená ochranu ich práv, ktorá musí byť, či už v našom domácom, ale aj v európskom kontexte zásadnou prioritou.

Efekt voľnej nedele má preukázateľne pozitívny vplyv aj na zdravie pracovníkov a následne na efektivitu ich práce. Názory majiteľov obchodov a obchodných reťazcov v tejto otázke nie sú jednotné, no podľa výsledkov viacerých odborných štúdií by zatvorenie obchodov v nedeľu nemalo mať žiaden zásadný vplyv na vývoj hospodárstva a maloobchodný predaj na Slovensku. Ľudia by si jednoducho napriek počiatočnému „pofrflávaniu“ zvykli nakupovať v ostatné dni a o pár týždňov by si nikto ani nespomenul, že obchody bývali v nedeľu niekedy otvorené.
Vo viacerých štátoch Európskej únie sú voľné nedele chránené zákonom už v súčasnosti. Príkladom nám môže ísť Nemecko, do istej miery Belgicko, Francúzsko, ale aj náš sused Rakúsko. Nedeľa bez práce tak určite musí byť súčasťou vývoja európskeho sociálneho modelu. V mnohých krajinách na túto tému prebieha účelná diskusia. Viac by sme sa jej mali venovať aj my, naprieč celým politickým spektrom na Slovensku. A to s jediným cieľom – nájsť vhodný model, ktorý by pomohol našim deťom tráviť viac času s ich rodičmi.