reklama

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Cesta k osobnému rozvoju

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu
fotka minuloročnej dobrodružnej expedície mojich spolužiakov z Gymnázia Vazovova
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„Program, ktorý už od roku 1956 podporuje mladých ľudí naprieč spoločnosťou v 140 krajinách po celom svete na ich ceste k samostatnosti, sebavedomiu, úspechu v živote a sociálnemu cíteniu.“

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) je medzinárodný program, ktorý spočíva z plnenia individuálne zvolených aktivít v štyroch rôznych kategóriách, a to: rozvoj talentu, dobrovoľníctvo, šport a dobrodružná expedícia. Všetky oblasti majú tri stupne náročnosti- od bronzovej až po zlatú. Od stupňa náročnosti sa následne odvíja najmä dĺžka plnenia zvolených cieľov v jednotlivých kategóriách. A keďže som sa minulý rok do výzvy DofE zapojila aj ja, rada by som vám trochu bližšie predstavila, čo je tento program a ako funguje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podmienky pre vstúpenie a absolvovanie programu DofE:

Hlavná podmienka zapojenia sa do programu je vek 14 až 24 rokov. Ďalšou podmienkou pre úspešné absolvovanie programu je venovať jednu hodinu týždenne zvoleným aktivitám vo všetkých štyroch oblastiach a splniť si individuálne zvolené ciele. V DofE účastníci nesúperia jeden proti druhému, ale každý musí prekonať sám seba.

Úrovne DofE:

  • Bronzová úroveň

Je určená ľudom od 14 rokov. Účastníci programu sa v nej zapoja do celkovo 4 oblastí, a to rozvoj talentu, športová aktivita, dobrovoľníctvo a dobrodružná expedícia. Jednu aktivitu si účastník zvolí ako hlavnú a tú bude vykonávať po dobu 6 mesiacov, 2 ďalšie aktivity budú vedľajšie a postupne ich bude účastník plniť po dobu 3 mesiacov. Dobrodružná expedícia musí trvať aspoň 2 dni a 1 noc. Získanie bronzovej ceny teda trvá minimálne 6 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Strieborná úroveň

Je určená ľuďom od 15 rokov. Účastníci programu sa v nej zapoja do rovnakých 4 oblastí, ako v predošlej úrovni. Rozdielom je však doba trvania plnenia jednotlivých cieľov v daných oblastiach. Prvým trom aktivitám sa venujú minimálne počas 6 mesiacov; pokiaľ nie sú vlastníci Bronzovej ceny, vyberú si z nich jednu, v ktorej si stanovia náročnejší cieľ, ktorému sa budú venovať ešte o 6 mesiacov dlhšie. Dobrodružná expedícia musí trvať aspoň 3 dni a 2 noci. Získanie striebornej ceny teda trvá minimálne 6 mesiacov pre držiteľov bronzovej ceny, alebo 12 mesiacov v prípade, že účastník bronzovú úroveň vynechal a v programe sa zapojil hneď do striebornej úrovne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Zlatá úroveň

Úroveň je určená ľuďom od 16 rokov. Účastníci programu sa v nej zapoja do celkom 5 oblastí-obdobných ako v predošlých úrovniach a pribudne ešte jedna nová a to rezidenčný projekt. Prvým trom aktivitám sa venujú minimálne po dobu 12 mesiacov; pokiaľ nie sú vlastníci Striebornej ceny, vyberú si z nich jednu, v ktorej si stanovia náročnejší cieľ, ktorému sa budú venovať o 6 mesiacov dlhšie. Dobrodružná expedícia musí trvať aspoň 4 dni a 3 noci, rezidenčný projekt minimálne 5 dní a 4 noci. Získanie zlatej ceny teda trvá minimálne 12 mesiacov pre úspešných absolventov striebornej úrovne, alebo 18 mesiacov pre tých, ktorí striebornú úroveň neabsolvovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Rozvoj talentu

Pri slove talent určite každému z vás napadne práve tá aktivita, ktorá vás baví a ste v nej dobrý. Program DofE motivuje k rozvoju talentu, či už sa rozhodnete rozvíjať svoj talent, o ktorom viete, alebo vystúpite zo svojej komfortnej zóny a nájdete skrytý talent, o ktorom ste možno doposiaľ ani len nesnívali . Ako sa hovorí, fantázií sa medze nekladú a či už sa teda rozhodnete rozvíjať svoje kulinárske zručnosti, alebo znalosť čínskeho jazyka je len na vás. Dôležité je však to, aby váš výber mohol byť merateľný a aby ste vedeli aj vy aj váš mentor posúdiť váš pokrok vo vami zvolenom talente.

Moja skúsenosť: Ako rozvoj talentu som si zvolila písanie článkov a ich následné zverejnenie. Bol to môj vedľajší cieľ v bronzovej úrovni DofE a preto trval 3 mesiace. Každý týždeň som venovala jednu hodinu písaniu a upravovaniu textu a zaznamenávala si svoje pokroky.

Dobrovoľníctvo

Každý z nás je tvorcom vlastného šťastia a takisto šťastia svojho okolia. Nezištná pomoc a šťastie nám a nášmu okoliu spríjemňuje mnoho. Preto program DofE motivuje k dobrovoľníckej činnosti, za účelom pomoci a zlepšovania toho, čo je nevyhnutné. Nielenže má dobrovoľník zo svojich skutkov dobrý pocit, ale takisto získa veľa užitočného i pre seba- naučí sa trpezlivosti či empatii, získa nové skúsenosti a spozná ľudí, ktorých by možno za iných okolností nestretol a takisto sa stane užitočným pre spoločnosť, v ktorej žije.

Moja skúsenosť: Voľba dobrovoľníckej činnosti najmä v období pandémie pre mňa nebola ľahkou záležitosťou-nie však nemožnou. Rozhodla som sa pomôcť škole, na ktorej študujem-vytváraním ekologickejšieho prostredia, v ktorom s mojimi spolužiakmi trávime veľa času.

 

Šport

Výber športovej aktivity môže znieť možno trochu náročnejšie ako výber talentovej aktivity, avšak aj v tejto oblasti je široká škála možností a je si z čoho vybrať. Môžete sa napríklad naučiť nejakú tanečnú variáciu, bicyklovať na určitú vzdialenosť, či naučiť sa základy šermu, opäť platí pravidlo, že výber je úplne na vás, avšak aj športová aktivita musí byť merateľná, aby sa dali vaše pokroky pozorovať.

Moja skúsenosť: športová aktivita bola pre mňa úplne jasná-beh. Zadala som si cieľ, že zabehnem 15km.

Dobrodružná expedícia

Túto oblasť pokladám za najväčšiu výzvu. Expedícia má pomôcť najmä k prekonaniu strachu z neznámeho, no zároveň priniesť veľa nezabudnuteľných zážitkov. Nepoužiť telefón, ani peniaze, všetky potrebné veci niesť po celú dobu expedície so sebou je určite náročné a vyžaduje to veľkú mieru pripravenosti, no pocit z prekonania tejto výzvy musí určite stáť za to!

Moja skúsenosť: Keďže stále plním svoju bronzovú úroveň DofE, mojou výzvou o pár mesiacov bude absolvovať expedíciu po dobu 2 dní a 1 noci na neznámom mieste.

fotka minuloročnej dobrodružnej expedície mojich spolužiakov z Gymnázia Vazovova
fotka minuloročnej dobrodružnej expedície mojich spolužiakov z Gymnázia Vazovova  

dobrodružná expedícia mojich spolužiakov vyzerala aj takto :)
dobrodružná expedícia mojich spolužiakov vyzerala aj takto :) 

zdroje: oficiálna stránka programu DofE (https://www.dofe.sk/), vlastná skúsenosť s programom :)

Viktória Floreková

Viktória Floreková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Som študentkou na osemročnom gymnáziu v Bratislave. V budúcnosti by som sa chcela venovať žurnalistike. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu