Pred tromi rokmi v FM Logistic spolu s odborníkmi na predpovede preskúmali možný vývoj logistického odvetvia pre rok 2040. Výsledkom boli tri scenáre možného smerovania zhmotnené v správe „Logistika 2040“. Ich dôležitým prepojením bola práve udržateľnosť a jej význam v budúcnosti. Nedávno odborníci túto správu zrevidovali a priklonili sa k tomu najsmutnejšiemu scenáru, v ktorom svet i celé logistické odvetvie bude čeliť viacerým hospodárskym krízam a dôsledkom klimatických zmien. Poďme sa pozrieť na to, čo môžu urobiť práve logistické spoločnosti, aby sme sa čiernemu scenáru vyhli.
Optimalizácia dodacích trás
Doprava je priamo zodpovedná za 21 % celosvetových emisií uhlíka. Dokonca je predpoklad, že používanie vozidiel na doručovanie tovaru v mestách spolu so zvýšeným preťažením ciest zvýši do roku 2030 emisie o 30 %. Je preto nevyhnutné, aby spoločnosti zavádzali nové taktiky na zníženie týchto emisií. Jednou z nich je aj optimalizácia dodacích trás, ktorá môže pomôcť zmapovať najlepší spôsob dopravy, znížiť náklady na palivo a vzdialenosť a zároveň riadiť faktory, ako je čas doručenia a objem objednávok. Inovatívne riešenia, ako napríklad softvér, ktorý pomáha optimalizovať trasy doručovania, a nasadenie elektrických vozidiel môžu tiež výrazne znížiť emisie uhlíka. Spoločnosť FM Logistic potvrdila svoj cieľ znížiť emisie skleníkových plynov z dopravy o 30 %. Na dosiahnutie tohto cieľa sa skupina zameriava predovšetkým na optimalizáciu dopravy prostredníctvom združovania dodávok, plánovania počtu nasadených vozidiel, dolaďovania veľkosti zásielok a používania vozidiel s nízkymi emisiami všade tam, kde je to možné.
Logistika poslednej míle je kľúčová
Dôležitým aspektom doručovania tovaru je vynikajúce plánovanie. Neúspešné dodávky vedú k ďalším kilometrom a emisiám uhlíka, takže poskytnutie možnosti doručenia na poslednú míľu môže výrazne znížiť uhlíkovú stopu dodávateľského reťazca. Umožniť zákazníkom zmeniť termín doručenia môže napomôcť úspešnému doručeniu a tiež minimalizovať emisie uhlíka. V mestách zase dodávky tovaru predstavujú približne 20 % mestskej dopravy a 30 % znečistenia, keďže každý desiaty obyvateľ mesta dostane v priemere jeden balík denne. Rozhodujúci je teda vozový park - vozidlá s nulovými alebo nízkymi emisiami, napr. pre poslednú míľu sú riešením aj bicykle, ktoré nielenže nepoškodzujú životné prostredie a znižujú hluk, ale aj reálne skracujú čas doručenia. Spoločnosť FM Logistic využíva tento typ riešenia napríklad v Španielsku, taktiež prevádzkuje aj plne elektrické a hybridné doručovacie vozidlá.
Premyslená sieť skladov
Sklady sú zodpovedné za 13 % emisií uhlíka v logistike. Aby spoločnosti minimalizovali svoju uhlíkovú stopu, môžu sa zamerať na ekologické návrhy skladov, ako je digitalizácia namiesto používania papiera, či zavádzanie správnych postupov údržby skladov s cieľom minimalizovať plytvanie. Na základnej úrovni napríklad správne skladovacie postupy zahŕňajú ochranu skladovaných výrobkov pred kontamináciou, čo vedie k menšiemu kazeniu a odpadu. Podobne tým, že sú výrobky k dispozícii na správnych miestach, môže premyslene naplánovaná distribučná sieť pomôcť eliminovať potrebu dodatočných záložných zariadení, prepravy a priestorov. Ďalším príkladom je spotreba energie v zariadeniach s riadenou teplotou. FM Logistic si dala za cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu vo svojich skladoch do roku 2030. Prevádzkové emisie sa už medzi rokmi 2018 a 2020 znížili v absolútnych číslach o 17 %.
Zníženie množstva odpadu z obalov
Prechod na biologicky rozložiteľné alebo recyklovateľné obaly môže pomôcť znížiť množstvo odpadu a podporiť používanie ekologických materiálov. Obaly na opakované použitie sú ďalšou udržateľnou alternatívou, ktorú v súčasnosti využíva mnoho podnikov. Používaním menšieho množstva materiálov a opätovným využívaním odpadových položiek môžu spoločnosti znížiť náklady na obaly a znížiť svoju uhlíkovú stopu. Tak postupuje aj FM Logistic, ktorá napríklad vymenila fóliu využívanú vo svojich skladoch na balenie paliet za ľahšie recyklovateľnú a menej škodlivú pre životné prostredie. Tiež sa vyhýba používaniu plastových a iných toxických látok, veľkosť obalov prispôsobuje s cieľom minimalizovať používanie materiálov aj prepravu. Nezabúdajme ani na nakladanie s odpadom a jeho triedenie, zvyšovaním povedomia zamestnancov a celkovým zlepšovaním logistických procesov sa v FM Logistic podarilo znížiť stopu komunálneho odpadu o 75 % a v tomto roku je v pláne toto tempo ešte zvýšiť. Toto všetko sa deje v súlade s novou stratégiou "Supply Change", ktorej cieľom je umožniť zodpovednú spotrebu pre všetkých.