Ja by som však futbalového chuligána definoval ako niekoho, kto na futbal príde vyvolávať výtržnosti, ničiť majetok, vbiehať na hraciu plochu a tým spôsobiť prerušenie zápasu ...
Pán Kotris by teda mohol definovať, kto je podľa neho chuligán. Keďže paušálne označil všetkých fanúšikov Trnavy za chuligánov. Nemohol som sa nesmiať na výroku, že mnoho z nich dokonca vystrkovalo hlavy z áut. Myslím, že v Novom čase by sa mali zamyslieť, či tohto skvelého žurnalistu neangažovať a nepozdvihnúť tým svoju úroveň.
Pred tým, ako prejdem k jadru len pripomienka: nie som fanúšikom Trnavy, sympatizujem však s výkonmi trnavských fanúšikov na tribúnach (okrem ničenia majetku a prerušovania zápasov nevhodným správaním). Ak sa niekomu nepáči fandenie, mal by chodiť do divadla, tam si vychutná zážitok len na základe toho čo sa deje na javisku. Označiť fandiacich ľudí, všetkých bez rozdielu, titulom chuligán, je hodné človeka, ktorý futbalu nerozumie.
Čo teda s tými chuligámni, ktorí ničia zariadenie štadióna a dokonca vbiehajú na ihrisko? Tu sa treba podľa mňa obrátiť na našich volených zástupcov, nech na chvíľu prestanú riešiť somariny a nech do trestného zákona zamontujú nejaké zázračné formulky. Nie som právnik, takže presné znenie si netrúfam napísať ale, ak niekto z divákov vbehne na trávnik/hraciu počas športového podujatia, treba to klasifikovať ako trestný čin a stanoviť jednoznačnú sadzbu (napr. 30 dní väzenie a pokuta 1000 Eur) aby sudcovia nemali nad čím špekulovať. Ak sa vina dokáže, tak nebude žiadne handlovanie o výške trestu. Ak ničí zariadenie štadióna, tak rovnaký trest - klasifikovať to ako trestný čin a hotovo.
Pamätám, si keď Slovensko po zasneženom zápase v Poľsku postúpilo na MS v Afrike a desiatky našich fanúšikov vbehli na trávnik (vtedy snežník) oslavovať postup s našimi futbalistami.
Poliaci sa s nimi nes.ali, pozatýkali ich, keďže v Poľsku je to trestný čin. Sudca ich na druhý deň síce pustil ale museli tuším sľúbiť, že najbližšie roky sa nezúčastnia športového podujatia v Poľsku alebo niečo v tom zmysle. Keby boli Poliaci, tak by im to asi tak ľahko neprešlo. Ak to ide v Poľsku, tak by to mohlo ísť aj u nás. Ak si niekto nedá povedať, tak ho treba spacifikovať. 30 dní vymeškaných z práce, resp. zo školy sa žiadnemu šéfovi a rodičovi rozhodne nemôže páčiť. O 1000 Eur ľahšia peňaženka, tiež nie je maličkosť. Kamery na štadiónoch už sú, takže identifikácia páchateľov by mala byť možná, aj keď možno s odstupom.
Úplnou samozrejmosťou by malo byť hlásenie sa takýchto ľudí na policajnej stanici počas najbližšieho povedzme roka počas každého zápasu. Tam by pre nich mohla byť zriadená čitáreň, kde by mohli počas zápasu svojich mužstiev meditovať.
Pre rozbíjanie štadióna a vbiehanie na hraciu plochu rozhodne nie je ospravedlnením zlý verdikt rozhodcu alebo vsietenie gólu. Kto sa nevie správať, toho netreba pustiť medzi ľudí.
Na záver už len toľko. Nemyslím si, že by sa týmto článkom čokoľvek zmenilo. Nemyslím si, žeby si ho prečítal napr. pán Kotris a začal viac zvažovať, čo napíše do svojich článkov predtým, ako paušálne označí všetkých ľudí jedným prívlastkom (nebolo to tak dávno, čo sme mali premiéra, ktorý všetkých novinárov označil za idiotov. mal vari pravdu?). No a už vôbec si nemyslím, žeby naši volení zástupcovia začali riešiť to, čo ľudí naozaj trápi. Dobre vedia, že tu budú len maximálne štyri roky a zase nastúpi červená garda, takže budú riešiť hlavne svoje zabezpečenie do budúcnosti.