Zajtra sa konečne celé Francúzsko a s nimi aj zvyšok kultúrneho sveta dočká znovuzrodenia najznámejšej katedrály na svete. Na vrchole romantizmu sa Victor Hugo, skutočný literárny majster tohto prúdu, nechal uniesť a vo svojom najslávnejšom diele Chrám Matky Božej v Paríži ( v origináli Notre-Dame de Paris, ) z roku 1931 opísal tento skvost architektúry nasledovne:
„Mohutná kamenná symfónia, kolosálne dielo človeka a národa, vo svojom celku jednotné i rozmanité, zázračný výtvor súčinnosti všetkých síl jednej historickej epochy, kde z každého kameňa prýšti mnohotvárna fantázia robotníka, vedená géniom umelca, slovom, výtvor ľudský, mohutný a bohatý ako výtvor božský, od ktorého akoby si prisvojil dve základné vlastnosti: rozmanitosť a večnosť.
Asi jediný, kto ešte len s uhasínajúcim popolom po katastrofálnom požiari z 15. Apríla 2019 veril v rýchlu opravu bol francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď pri prehliadke zhoreniska vyhlásil, že katedrálu obnovia v priebehu piatich rokov a dokonca bude "krajšia ako predtým“.
Sľuby politikov sme si už zvykli brať s rezervou a skepsou, ale ten Macronov vyšiel na sto percent. V sobotu bude Chrám Matky Božej znovuotvorený a všetci vrátane Macrona pri poslednej obhliadke pred otvorením boli nadšení najmä z nového svetla a žiary, ktorými sa katedrála prezentuje. Potvrdili sa tak slová Victora Huga, lebo robotníci a remeselníci sa museli v mnohých prípadoch „znova naučiť“ staré remeslá, aby sa pretavila do krásy „fantázia robotníka, vedená géniom umelca“. Macron ich ocenil slovami „ dokázali ste , že snaha, vôľa, umenie a váš um sú neporaziteľné“
Nič z toho by nebolo možné, keby francúzsky ľud opäť raz nedokázal, že - napriek rozpoltenej spoločnosti - sa vie v krízových situáciach neskutočne zomknúť. Celkovo stála totiž rekonštrukcia rekordných 700 miliónov Eur, ale v neopakovateľnej a dojímavej národnej zbierke sa podarilo vyzbierať až 846 miliónov. Zvyšných 146 milińov použijú neskôr na ďalšie nutné rekonštrukcie.
Apropos, Francúzi mi trocha pripomínajú nadšenie českého národa - pri výstavbe a neskoršom požiari Národního divadla – akciu, ktorá vošla do dejín pod názvom „národ sobě“
V sobotu večer bude bohatou jedinečnou slávnosťou a následným koncertom za prítomnosti viac ako 50 prezidentov a predsedov vlád spečatené znovuzrodenie najslávnejšej gotickej katedrály na svete.
Program tohto výnimočného koncertu spája klasickú hudbu, operu a populárnych umelcov, ako sú Gustavo Dudamel, Lang Lang, Clara Luciani a mnohí ďalší.
Medzi prítomnými umelcami bude hudobnú dokonalosť stelesňovať čínsky klavírny virtuóz Lang Lang, známy svojimi vystúpeniami po celom svete. Lang Lang, ktorý žije v Paríži, má úzke väzby na francúzske hlavné mesto, kde sa v roku 2019 zúčastnil na koncerte na počesť po požiari katedrály Notre-Dame. Pravidelne sa zúčastňuje na prestížnych podujatiach, najmä účinkoval na korunovácii Karola III. v roku 2023, čo je udalosť, ktorú zdieľa s juhoafrickou sopranistkou Pretty Yende, ktorá by mala tiež vystúpiť na tomto koncerte. Spolu s nimi prinesie svoj silný a emotívny hlas francúzsko-švajčiarsky tenorista Benjamin Bernheim, známy z účasti na záverečnom ceremoniáli olympijských hier v Paríži.
Koncert sa neobmedzí len na klasickú hudbu: modernejší rozmer ponúknu populárni umelci ako Clara Luciani, Vianney a Garou, ktorí svojimi vystúpeniami zaujmú široké publikum. Angélique Kidjo, francúzsko-beninská umelkyňa, ktorá oslavuje 40 rokov v hudobnej branži, prinesie vďaka svojmu eklektickému štýlu neprekonateľné kultúrne bohatstvo.
Do programu je zaradená aj Hiba Tawaji, libanonská speváčka, ktorá sa vo Francúzsku preslávila účasťou v súťaži The Voice v roku 2015. V roku 2016 prijala úlohu Esmereldy v slávnom muzikáli Notre – Dame de Paris, čím si upevnila jedinečné spojenie s katedrálou.
Skrátka v sobotu večer to bude povinná televízna jazda pre nadšencov umenia, architektúry a histórie.
Viva la France, viva la Notre-Dame!