Viem, že týmto článkom si nijako výrazne nešplhnem u feministiek, ale o to mi vôbec nejde. Cítim však potrebu – zrejme ako milióny podobne zmýšľajúcich mužov - že by sme mali futbal vrátiť tam, kam patrí – do sveta športu a nie do sveta prehaných emancipačných ambícií z oblasti „ gender agenda“.
V podstate som sa tešil na defilé futbalu, galavečer plný futbalových legiend a najmä prostredie naplnené duchom fair play. Dočkal som sa však politického mítingu militantných feministiek, ktoré využili obrovskú celosvetovú sledovanosť na boj za svoje ciele - vyhlásenie vojny voči všetkým mužom, ktorí sa priblížia na viac ako dva metre k futbalistkám Barcelony ( tie večeru dominovali)
Škandál okolo nevyžiadaneho bozku, ktorý si v ošiali oslavy titulu dovolil dať Luis Rubiales hráčke Jenni Hermosovej úplne zatienil svetový titul a odvtedy majú futbalistky namiesto hry len jednu tému - feminizmus, mačizmus, sexizmus a obťažovanie. Je to škoda, lebo svetový ženský futbal urobil neskutočný pokrok a spolitizovaním si len uškodil.
Apropos, to inkriminované finále som videl a následne aj onú kontroverznú scénu nespočetne veľakrát zo záznamu. Ani z jedného záberu kamery som však nepostrehol, že by sa Hermosová bránila, priečila, zdráhala alebo inak naznačila, že bozkávať sa nebude….
Včerajšie gala každopádne vynieslo na povrch mimoriadne zle a nevkusne oblečené futbalistky, s výstrihmi až po pupok a na vysokých opätkoch so zúfalou snahou prehnane zdôrazňovať svoju ženskosť. Výsledok bol, že demonštrovali bezhraničnú mieru nevkusu, lebo vyzerali ako vystrihnuté zo súťaže o najotrasnejšiu róbu.
A tak jedinou vkusne oblečenou ženou večera v záberoch kamier, ktorá mala navyše aj skvelý príhovor, bola Natalie Portman - asi preto, že nie je futbalistka!
Večer sa konal v parížskom divadle Chatelet, moderátori hovorili po anglicky, ale ani jedna zo španielskych hráčok nebola schopná povedať tri súvislé vety v angličtine. Kamera blúdila po rozpačitom hľadisku, v ktorom okrem Španielov nikto nič nerozumel, nehovoriac o stámilionoch pri obrazovkách. Ja ako Španielčinár som si síce pochutil, ale takéto podujatie má mať jasne stanovené hranice aj v používaní jazyka v ďakovnej reči ( ktoré boli asi päťkrát dlhšie a trikrát trápnejšie ako pri Oscarovi).
Muži to mali o trocha jednoduchšie - stačilo si navliecť smoking s motýlikom a nemohli v garderóbe nič pokaziť. Horšie to už bolo s ústnym prejavom. Víťaz ankety Rodri hrá za Manchester City 5 rokov a nebol pripravený predniesť svoj prejav ( až na pár fráz) v oficiálnom jazyku galavečera.
Ešte horšie je na tom kontroverzný hulvát a nevychovanec Emilio Martinez. Ten svojim obscénnymi gestami zneuctil už dva ceremoniály ( MS a Copa America), čo si nemohla nevšimnúť už aj FIFA. Okrem individuálnych výkonov mali porotcovia brať do úvahy úlohu v tíme a zisk trofejí za uplynulé obdobie a tiež fair play a správanie na ihrisku. Nuž naozaj nechápem ako môže získať ocenenie nevychovanec a grobián, ktorý o fair play ešte v živote asi nepočul. Apropos, napriek tomu, že prišiel do akadémie Arsenalu v roku 2010 (!) a odvtedy fakticky bez prerušenia žije na Britských ostrovoch, nebol mentálne a jazykovo v stave povedať pár viet v angličtine....viac o jeho IQ snáď ani netreba polemizovať.
Môžeme donekonečna diskutovať, či Rodri získal titul zaslúžene. Bol vyhlásený za najlepšieho hráča ME a je to skvelý futbalista. Na druhej strane Real vyhral v uplynulej sezóne všetko čo sa dalo aj vďaka skvelým výkonom Viniciusa, Bellinghama, Kroosa a Carvajala, a tak sa ani nedivím, že sa kráľovský klub urazil.
Bez Realu bol totiž celý galavečer len trápnym defilé nevkusu, bezradnosti a nevhodných feministických deklarácií.