Či už sa stali dedičmi, výhercami v lotérii, obdarovanými alebo čo je najdôležitejšia kategória dokázali sa o seba postarať vlastnou prácou alebo podnikaním. Zvlášť generácia ľudí do 40tky čelí smutnej perspektívne, že platiť na odvodoch má stále viac a viac s perspektívou, že raz dostane stále menej a menej a navyše to „raz“ bude kdesi za 70tym rokom veku.
Prečítal som si rozhovor: http://ekonomika.sme.sk/c/20142745/svejna-buduce-dochodky-musime-znizit-ludi-na-to-treba-pripravit.html a mám doplňujúci návrh. Ak už dôchodkový systém čelí novým výzvam a otvára sa novým možnostiam skúsme do úvah o jeho architektúre vložiť aj tento prvok.
Časť ľudí, ktorí sa tak rozhodnú nechať dobrovoľne si našetriť na dôchodok samých, a ak tak urobia zbavme ich povinnosti byť účastníkom I a II piliera dôchodkového sporenia/poistenia. Okrem toho, že si človek zakúpi doživotnú rentu sám dávam jeden praktický tip ako na to:
Podmienky:
Občan vlastní viac ako jednu nehnuteľnosť.
Minimálne jednu nehnuteľnosť legálne prenajíma po dobu aspoň 12 mesiacov a teda aspoň raz podal daňové priznanie vrátane príjmu z prenájmu.
Čistý mesačný príjem z prenájmov podľa daňového priznania prevyšuje priemerný dôchodok na Slovensku.
Hodnota nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku je dostatočne vysoká na to, aby ak by sa výnos z jej predaja vymenil za doživotnú rentu, táto by prevýšila priemerný dôchodok.
Predpokladaný počet rokov, ktorý sa ešte nehnuteľnosť bude môcť užívať, prevyšuje počet zostávajúcich rokov života občana podľa priemerného veku dožitia.
Ak občan všetky tieto podmienky spĺňa mal by možnosť uzatvoriť nasledovnú dohodu:
Na nehnuteľnosti uvalí vecné bremeno „doživotný dôchodok“. Takáto nehnuteľnosť sa nebude môcť dať založiť, exekuovať, zriadiť v nej právo doživotného bývania, darovať ani iným spôsobom s ňou nakladať inak, ako ju prenajať alebo predať. V prípade predaja, bude výnos z nej použitý výlučne na zakúpenie doživotnej renty (dôchodku).
Za to občan získa to, že ďalej už nebude povinne účastný na systéme, ktorý mu má raz zabezpečiť starobný dôchodok t.j. prestane mať zákonnú povinnosť platiť si odvody z 1.piliera na dôchodok a dostane vyplatený v hotovosti zostatok jeho úspor v II. pilieri. Zároveň sa vzdá akýchkoľvek nárokov z 1. piliera smerom do budúcnosti.
Čo tým získa štát:
Podporí sa motivácia ľudí postarať sa o svoj dôchodok samých.
Zvýši sa kúpyschopnosť obyvateľstva, podporí sa ekonomika, stavebná činnosť a z toho aj prameniace dodatočné výnosy na nepriamych daniach.
Štát začne reálne priebežne zvyšovať svoj výnos z dane z príjmu z prenájmu nehnuteľností, ktorej výber je v súčasnosti žalostný, lebo veľa prenajímateľov dane neplatí.
Štát sa bez jediného minutého centu zbaví záväzkov z 1. piliera, ktoré má voči ľudom, ktorí na túto výmenu dobrovoľne pristúpia.
Win - win