Prirodzeny dochodkovy system: konkretny nacrt

Pred par dnami som uverejnil uvodny blog, kde som opisal strucnu podstatu myslienky prirodzeneho dochodkoveho systemu. Rozprudila sa k nemu bohata a podnetna diskusia. Preto som sa rozhodol napisat dalsie pokracovanie o tom, na com konkretnejsie prirodzeny dochodkovy system stoji a ako by to vyzeralo v praxi. Myslienku  prirodzeneho dochodkoveho systemu  mozete dalej rozvijat v diskusii k tomuto clanku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (72)

Zhrniem podstatu.

Prirodzeny dochodkovy system pocita so:
1. zrusenim ovplyvnovania a konstruovania systemu socialneho zabezpecenia na starobu politikmi okrem prvku solidarity, ktora zostane i nadalej na v posobnosti statu,
2. zrusenim povinneho starobneho poistenia a povinneho dochodkoveho sporenia, tak ze o dnes zamestnancom a zamestnavatelom platene odvody na dochodok by sa zvysila mzda zamestnanca;

s tym, ze dochodok z prirodzeneho dochodkoveho systemu prakticky kazdeho cloveka je postaveny na troch pilieroch:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. majetok (a/alebo uspory) + pasivny prijem z neho (renta/arenda/dividenda/najomne/urok...) ako vysledok vlastnej celozivotnej prace
2. podpora vlastnych potomkov
3. dedicstvo po rodicoch a inych poruciteloch

U kazdeho cloveka moze byt ten pomer rozny podla jeho individualnych potrieb a moznosti. U niekoho 100+0+0 u ineho 33+33+33 u dalsieho 0+50+50.System je tak udrzatelny aj pre tych, co nic nezdededia, alebo za cely zivot nic vlastnou pracou nenadobnu alebo pocas celeho zivota nikoho nevychovaju. Vek odchodu do dochodku si kazdy clovek stanovuje individualne podla svojich narokov a moznosti.

Dnesny system sa ukazuje ako zlyhavajuci najma preto, ze:
1. rodi sa rekordne malo deti,
2. vyrazne klesla rodinna sudrznost,
3. system naakumuloval obrovsky vnutorny dlh,
4. velku cast penazi odvedenych pracujucimi sa nedostane k dochodcom a skonci v rezii DSSiek a Socialnej poistovne, je vedome zneuzitych prizivnikmi (casto za korupcnej sucinnosti s uradnikmi) platia sa z nich uroky za predchadzajuce pozicky atd.,
5. drviva vacsina dnesnych dochodcov je nespokojnych so sucasnym stavom, maju nielen male dochodky ale aj pocit krivdy (novodochodci vs. starodochodci, zivnostnici vs. zamestnanci, ludia s odpracovanymi rokmi v slabsie platenych profesiach vs. ludia praci sa dlhe roky vyhybajuci, ludia pracujuci v zahranici ci 50tnici ktori si mali v zapocitavanych rokoch problem najst adekvatnu pracu atd.),
6. vysoke odvody znizuju cistu mzdu a okrem ineho brzdia mladych pri zakladani rodin, odradzaju potencialnych podnikatelov od rozhodnutia zacat podnikat a zamestnavatelov od smelsej tvorby novych pracovnych miest.

SkryťVypnúť reklamu


Aj system prirodzeneho dochodkoveho systemu samozrejme mysli na tych, ktori nezvladli svoj zivot, teda na tych co svojou celozivotnou pracou ani nic nenadobudli ani nikoho nevychovali ani po nikom nic nezdedili ani sami nemaju ziadneho dedica (odumrt v prospech statu).
Aj tito ludia maju pravo dozit starobu dostojne. Ten rozsah urci spolocnost podla svojich moznosti.
Predpokladam, ze strecha nad hlavou, teple jedlo, zdravotna starostlivost a socialny kontakt s pocetnymi spolubyvajucimi na izbe rovnakeho osudu bude jeho sucastou. Sucasnym financovanim cirkvi ci moznostou poukazat 2% svojich dani obcianskym zdruzeniam a nadaciam ci dotaciam miest a obci prave aj na tento ucel stat k postaraniu sa o tychto ludi vytvara uz dnes nemale financne predpoklady.

SkryťVypnúť reklamu

Prirodzeny dochodkovy system moze byt vysledkom politickeho rozhodnutia, ale v tom som skeptik, lebo politici by tak pustili z ruk:
1. jednak moznost ovladat statnych uradnikov v systeme a viac ako milion dnes na vladu plne odkazanych dochodcov; politik nepotrebuje nezavisleho slobodneho dochodcu,
2. sprostredkovatelsku ulohu statu s moznostou ukrojit na ceste od pracujucich k dochodcovi cast z pracujucim strhnutych penazi, ktore sa k dochodcom nikdy nedostanu.

Ak nastane, bude to v dosledku krachu sucasneho systemu mimo vole politikov, ktory moze nastat skokovo a nahle, alebo moze byt riadeny a to tzv. "korekciou parametrov politikmi" Po slovensky povedane: tak sa vyrazne posunie vek odchodu do dochodku (uz dnes sa mnohe krajiny priblizuju 70 rokom) a/alebo sa predlzi minimalna doba dochodkoveho poistenia (uz dnes v mnohych krajinach nie je 10, ci 15 ale az 35 rokov) ze pre vacsinu populacie sa stane dochodok bud uplne nedosiahnutelnym alebo ho budu poberat len minimalnu dobu sklonku svojho zivota.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by ale predsa len nastal navrat k prirodzenemu dochodkovemu systemu ako vysledok celospolocenskeho konsenzu, ten by samozrejme sprevadzalo dlhe prechodne obdobie (ukoncene umrtim posledneho cloveka, ktory kedy vlozil co i len cent/halier do I. alebo I.+II.piliera a tieto mu neboli kompenzovane)

Prakticky by to vyzeralo napriklad tak, ze okamzite by boli zrusene odvody na starobne sporenie a tieto odvody doposial platene zamestnancom a zamestnavatelom by boli pripocitane k mzde zamestnanca a zaroven:

1. dochodcom, ktorym uz dochodok bol priznany, by bol aj nadalej bez zmeny do smrti vyplacany,
2. ti, ktori platili do I. alebo I.+II. piliera menej ako 5 rokov, by boli ich zaplatene odvody v pravidelnych splatkach vratene a narok na dochodok podla terajsich pravidiel by im v buducnosti nevznikkol,
3. ti, ktori platili do I. alebo I.+II. piliera viac ako 5 rokov, ale este im dochodok nebol priznany, by dostali priznane za toto obdobie a poberali az do smrti pomernu cast dochodku po dovrseni dochodkoveho veku. (Cize ak ma niekto do dochodku 5 rokov a 35 rokov platil odvody, poslednych 5 rokov by uz platit odvody nemusel a dostal by dochodok vo vyske 7/8 (35/40) povodne vysky, a ten kto platil 10 rokov a ma do dochodku povedzme este 30 rokov, tiez by dalej odvody neplatil a dostal by 1/4 (10/40) dochodku).

Na toto prechodne obdobie by sa musela najst celospolocenska dohoda, z coho by boli do splatenia posledneho centu dochodku vyplyvajuce z predosleho platenia odvodov vytvorene zdroje.

Par tipov:
1. uspora na nakladoch na byrokraciu, korupciu, dlhovu sluzbu a tych, ktori sucasny system vedome zneuzivaju,
2. impulz pre hospodarsky rast sposobeny zrusenim platenia "starobneho poistenia" premietnuty do vyssej zamestnanosti a vyssich danovych prijmov SR,
3. vynos z financnych pokut z priestupkov ci trestov prepapadnutia majetku ci financnych trestov pri tresnych cinoch,
4. lepsim vyuzitim majetku statu - ci uz odpredanim nadbytocneho majetku, alebo jeho prenajmom (poda neznamych vlastnikov, lesy)
5. reformou financovania politickych stran
6. odumrte po poruciteloch bez dedicov a poruciteloch, ktori za dedica povolali stat, ci dan z dedicstva presahujuceho urcitu vysku
7... doplnte si co chcete, invencii sa medze nekladu (okrem dani z prijmu fyzickej osoby), urcite aj vas napadne par typov, kde sa v tomto state plytva.


Na zaver uz len poznamka:

Predstaveny nacrt prirodzeneho dochodkoveho systemu je mojim sukromnym nazorom, ktory nie je mozne spajat s programom alebo politickymi cielmi ziadnej politickej strany alebo hnutia. Vsetkym dakujem za podnety v diskusii, ktore ste uz napisali k http://fort.blog.sme.sk/c/295534/Prirodzeny-dochodkovy-system.html a/alebo doplnite k tomuto blogu.

Stanislav Fořt

Stanislav Fořt

Bloger 
  • Počet článkov:  93
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Mám rád slobodu, je to moja životná filozofia a môj životný kompas. Som pozorovateľ sveta. Fascinujú ma neviditeľné veci, ktoré hýbu dušou človeka. Zaujímam sa o happyológiu a dlhovekosť. Som couchsurfer. Obohacujú ma stretnutia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu