V scenári tejto hry sme ale dôležití herci. My sme totiž tí, čo tie dlhy a úroky z dlhov platíme a budeme splácať tým, čo našej vláde požičali.
Keď si študent kúpi knihy, pivo a električenku platí dane.
Keď dôchodca zaplatí elektriku a natankuje benzín, platí dane.
Keď firma vytvorí zisk platí dane.
Keď zamestnanec dostane mzdu platí dane.
Keď si nezamestnaný kúpi cigarety a zaplatí kredit na mobil tiež platí dane.
Keď dedič zdedí nehnuteľnosť a stane sa jej vlastníkom, opäť bude platiť dane.
Viete, kolko by stála sedemdecka 40% vodky či liter benzínu bez daní?
V princípe keď vláda míňa viac ako vybrala na daniach, vzniká deficit. Na jeho zaplatenie si musí vláda požičať a o deficit navýši starý dlh z predchádzajúcich rokov. Z celého tohto dlhu musí platiť úroky. Ak by bol deficit len za jeden rok 5 miliárd eúr a vláda si tieto peniaze požičia od banky v Londýne za povedzme 4% úrok, musí ďalší rok zaplatiť len na úroku 200 miliónov eúr bez toho, že by splatila čo i len euro dlhu. Tých 200 miliónov eúr sa bude musieť vybrať na daniach, alebo ušetriť na výdavkoch. Nebudú môct ísť ani na výstavbu diaľnic a zvýšenie bezpečnosti na cestách, ani na zvýšenie miezd pracovníkom zdravotníctva, ani na vybavenie skôl počítačmi, ani na zvýšenie dôchodkov či podporu v nezamestnanosti. Budú musieť isť do banky niekde v Londýne. Približne 200 milión eúr sa dnes minie na dvojročné financovanie STV a Slovenský rozhlasu. Predstavte si, že by sa úrokova miera zrazu zvýšila zo 4% na 6%. Úrok by nebol 200 milónov eúr ale 300 miliónov eúr.
Najhoršie na tom je, ak vláda vytvára nový dlh, aby si požičala najmä na dve veci. Aby si populisticky na dlh kúpila voličov a aby požičané peniaze vyplatila svojim sponzorom za predražené štátne objednávky vo verejnom obstarávaní.
Pár skutočných čísel o Slovensku, ako ich uvádza www.cenastatu.sk.
Celkový dlh verejnej správy na Slovensku je približne 27,5 miliardy eúr. Na jeho okamžité splatenie by musel každý občan Slovenska vrátane kojencov, dôchodcov a nezamestnaných zaplatiť dnes na dani približne 5.000 eúr.V roku 2010 sú naplánované celkové daňové príjmy na úrovni 8,62 miliardy eúr. Z nich viac ako 1 miliarda eúr (osmina daňového výnosu) pôjde len na splatenie úrokov zo starých dlhov. To je celoročný rozpočet ministerstva vnútra a spravodlivosti dohromady alebo polročný rozpočet všetkých obcí na Slovensku.
Viete, ako sa zmenilo celkové zadĺženie Slovenska za ostatné 2 roky?
Záver:
Zvyšovanie dlhu a deficity verejných rozpočtov znamenajú v budúcnosti:
Menej výdavkov pre potreby občanov, keďže väčšia časť vybraných daní pôjde na úroky.
Cez zvyšovanie DPH, spotrebných daní, a dan z príjmu vyššie ceny a nižšie čisté príjmy.
Pri zvyšujúcom sa dlhu, môžeme na znižovanie daní zabudnúť.
Majú to maturanti v maturitných otázkach? A vedia to naši občania, keď vstupujú do volebnej miestnosti?