Predpokladám, že nikto nepoprie dohodu slovenských koaličných strán o tom, že na Slovensku budeme o rozšírení kapacity a kompetencií eurovalu I. hlasovať ako posledný člen eurozóny. Všetci poslanci SaS (bez Obyčajných ľudí) dnes návrh týkajúci sa zmien v eurovale verejne odmietli.
V Slovinsku, kde sa tiež platí eurom, padla dnes vláda. Je otázne, kedy sa Slovinci dostanú k rozhodovaniu o eurovale. Následkom diania v Slovinsku možno predpokladať, že sa euroval na program októbrovej schôdze NRSR, ktorá začína 11.10 a možno ani na tú ďalšiu, nedostane.
Medzičasom budeme svedkami zaujímavej udalosti. Rozhodnutiu ostatných členov eurozóny o uvoľnení ďalšej tranže pôžičky Grécku, ktoré má peniaze približne len do konca októbra. (Je to tá pôžička, do ktorej sme sa v auguste minulého roku odmietli ako jediný člen eurozóny zapojiť). V prípade jej neuvoľnenia budeme pravdepodobne svedkami bankrotu Grécka a veľkých strát najmä nemeckých a francúzkych bánk, ktoré mu dlhodobo požičiavali.
Koncom septembra bude o eurovale rozhodovať aj Nemecko. Panuje tam podobná situácia ako na Slovensku. Nemecká vládna koalícia nemá dostatok hlasov na jeho schválenie. Nemecká kancelárka presadí jeho schválenie len za pomoci opozičných socialistov, ktorí už podporu eurovalu prisľúbili. Toto hlasovanie nie je spojené s hlasovaním o dôvere vláde.
Môžeme nateraz spraviť na Slovensku za témou eurovalu bodku a všetky sily sústrediť na prijímanie ďalších reformných zákonov, ktoré sú na stole, a ktoré priamo súvisia so schvaľovaním štátneho rozpočtu. Je to prvý rozpočet plne v réžii tejto vládnej koalície.
Kto by si bol chcel najbližšie dni cez euroval riešiť rôzne postranné záujmy a využiť ho ako zámienku pre svoje zámery, si bude musieť nateraz nechať zájsť chuť. Miesto toho bude treba vyložiť karty na stôl pri hlasovaní o zákonoch explicitne zapísaných v programovom vyhlásení vlády, za ktoré všetkých 79 koaličných poslancov pred rokom hlasovalo.