Ak rodič dnes pošle svojho potomka na internát študovať do iného mesta, má takmer istotu, že jeho potomok príde do priameho kontaktu s marihuanou. Môže sa 5 rokov triasť, aby to nebol práve ten jeho, koho zbalia policajti pri náhodnej razii, alebo aby na internátnej izbe obývanej 3 studentami neprischlo dokazovanie, prečo je marihuana v jeho taške práve ich synovi či dcére, vnukovi či vnučke.
Miesto lekára či pilota, rodiča a platiteľa daní, tak dnešný zákon poľahky vyrobí z náhodného držiteľa bezprizórneho mladého človeka bez dokončeného vzdelania so záznamom v registri trestov na krku rodičovi. Čo viac by si mohol díler želať?
Čo by ste odpovedali matke, samoživiteľke, keby s Vami sedela zoči-voči ako so mnou a vyrozprávala Vám príbeh jej dcéry:
Čerstvých 16 rokov, študuje na škole, na ktorú úspesne zložila talentové skúšky. Na študentskej zábave našli práve u nej marihuanu. Ostatní kamaráti, ktorí ju mali tiež, prekĺzli. Matke bolo vyšetrovateľom odporučené, "aby si hľadala právnika" . Dcéra trestne stíhanie veľmi zle znáša, má kôli trestnému stíhaniu a úkonom vyšetrovateľa v škole veľa zameškané, dostala podmienečné vylúčenie zo školy. Matka má strach, aby si pod psychickym tlakom, ktoremu čelí, niečo neurobila.Čo bude ďalej s jej budúcnosťou? Predstavte si, že by sa na jej mieste ocitol Váš potomok.
SaS rozlišuje dílera a náhodilého držiteľa.
Nie len predaj akéhokoľvek množstva vrátane pokusu o predaj, ale aj podanie mladistvému, ako aj držbu marihuany v priestoroch účelovo určených pre mládež, považuje SaS vo svojom návrhu i naďalej za protiprávne konanie.
Dílerovi nech sa venujú orgány činné v trestnom konaní a náhodilému užívateľovi odborník z prevencie.
Polícia si konečne prestane vylepsovať statistiky na teenageroch a začne sa venovat podstate problému, to je rozkladaniu organizovaných skupín, ktoré majú z tejto činnosti ekonomický prospech. Zmenší sa tak aj priestor pre korupciu.
Program SaS je programom odborníkov. Neskrývame sa pred problematickými témami. Vidíme, kde mnohoročné pokrytecké prehliadanie tohto problému predchádzajúcimi vládami dohnalo dnešnú realitu.
Marihuana sa nám dostáva pomaly na základne školy!
Program SaS www.120napadov.sk bod 97 bol vypracovany v spolupráci s odborníkmi z tejto oblasti, ktorí už dlhé roky reálne pracujú priamo s problematikou navracania drogovo zavislých späť do života - nie len z kancelárie ministerstva, ale roky a denne zoči-voči konkrétnym ľudským osudom.
Príkladom je p. Vladimir Schwandtner:
http://www.drogy-sos.sk/
http://www.schwandtner.blog.sme.sk/
Pre pohodlnosť politikov neriešený problém už prerástol spoločnosti cez hlavu.
Treba sa mu venovať odborne, napriek tomu, že politikom sa do neho moc nechce. Ako aj vidno v prípade SaS, politickí oponenti namiesto prevzatia spoluzodpovednosti za svoje doterajšie nekonanie a zlyhanie radi túto tému politicky zneužívajú. Opäť bez návrhov na riešenie. Lži typu, že SaS chce legalizovať drogy už vyslovil p. Mečiar vo verejnoprávnej televízii rovnako tak hovorkyňa Smeru. Pritom premiér Fico už v roku 2001 pred študentami Trnavskej univerzity vyhlásil: "Marihuana je výsledkom doby a bol by som posledný, kto by trval na tom, aby sme za vyfajčenie jednej cigarety poslali niekoho do väzenia.“ Takto sa správajú pokrytci. SaS nechce legalizovať drogy. SaS o.i. navrhuje dekriminalizovať držbu malého množstva marihuany z dôvodov vyššie uvedených. Najmä v snahe predísť záznamu v registri trestov u mladého človeka - náhodilého držiteľa alebo u pacienta, ktorý využíva jej liečebné účinky.
Skúste vysvetliť možnú kriminalizáciu človeku s diagnózou sklerózy multiplex, ktorému súčasné medicínske poznatky nevedia dostatočne pomocť, aby si nepomohol ako vie v tak pre neho životne doležitých každodenných veciach ako sa celú noc spokojne vyspať, alebo presť na WC bez pomoci iného.
Pozrite sa do Českej republiky. Tam je z toho seriózna celospoločenská téma, ku ktorej si sadli naposledy na jar 2010 vedci, akadamici, lekári, ľudia z občianskych združení, pacienti, šéf protidrogovej jednotky, poslanci,... za jeden stôl a to priamo v poslaneckej snemovni českého parlamentu.
http://www.adiktologie.cz/articles/cz/57/1841/Parlamentni-seminar-ukazal-cesty-k-zavedeni-lecby-konopim-v-Ceske-republice.html
Bol som tam osobne a môžem povedať, že takto si predstavujem postavenie sa spoločnosti k závažnému celospoločenskému problému.
Nie ako na Slovensku, kde sa téma dlhodobo nerieši,tabuizuje, prerastá spoločnosti cez hlavu. Pri verejnej diskusii k marihuane sme na úrovni "riešenia sexuálnej výchovy" v 19. storočí.
Na záver len toľko.
Snáď sa zhodneme na tom, že spôsob, akým sa k tejto problematike doposiaľ pristupovalo, absolútne zlyhal.Niečo treba zmeniť.Kto z verejne činných osôb podporuje status quo je pre mňa nezodpovedný ignorant - hazardér.