reklama

Najdôležitejší je váš záujem

Mám devätnásť rokov a som tehotná. Rodičia ma vyhodili z domu. Bývam s priateľom u jeho rodičov. Priateľ ma podvádza. Chcem odísť, no neviem kam,“ píše zúfalé dievča na internetovom fóre. Aj takúto podobu môže mať prosba o pomoc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Mladá budúca mamička, no môže to byť aj tehotná matka dvoch detí s manželom – agresorom, či žena, po skončení pobytu v ústavnom zariadení. Žena, ktorá pochádza z ohrozených sociálnych skupín. Rôzne prípady, rôzne okolnosti, rôzne príbehy. Dva životy, ktoré čelia neistej budúcnosti. Matka a dieťa. Kam môžu ísť? Aké sú ich možnosti?

Podstatný je záujem okolia

Môžeme ich napríklad nasmerovať na niektorý z projektov konkrétnej pomoci Fóra života. Projekt Zachráňme životy je tu pre ne už deväť rokov. Začínali sme plní entuziazmu, ale bez prostriedkov, s tromi príjemkyňami pomoci a nevedeli sme, ako zareaguje verejnosť. Okrem toho v spoločnosti je veľa iných zbierok a projektov a ľudia niekedy aj štedrosť a veľkorysosť iných zneužívajú. Preto sme vsadili v prvom rade na transparentnosť a dôslednú informovanosť, aby si každý darca mohol presne overiť, na ktorú príjemkyňu pomoci a na akú službu sa jeho príspevok použil. Usilovali sme sa pohotovo reagovať na otázky, emaily a podnety darcov a spolupracovníkov. Ani jedna otázka nezostala nezodpovedaná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupne si projekt získaval podporu a spolupracovníkov. Z mesiaca na mesiac rástol nielen počet darcov, a tým aj príjemkýň pomoci, ale aj spolupracovníkov, poskytovateľov pomoci a ďalších nadšencov. Všetkým sme veľmi vďační, predovšetkým v mene detí, ktoré by veľakrát nemali šancu narodiť sa. Aj v mene žien s rozličným zložitým osudom, rôzneho veku, ale s podobnými ťažkými podmienkami na život ktorých bolo za deväť rokov trvania projektu už 120. Za týmto číslom sú konkrétne mená – Eva, Agáta, Mária, Anna, Ema, Barbora, Sára, Soňa, Margaréta, či mladučká Karina, Lenka, Katka, Simona, a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konkrétne osudy: Margaréta s vážnou diagnózou porodila prekrásneho Janíčka, ktorý jej je viac ako odmenou. Alebo 16-ročné študentky Katka, Lenka, Leni, ktoré nedali na reči všetkých okolo, že si zničia život. Dnes sú z nich starostlivé mamy, pokračovali v štúdiu a aj s malými bábätkami zmaturovali... Sára, odchovankyňa detského domova – zmierila sa so svojou mamou, ktorá žila na ulici a stretla svojich osem súrodencov, ktorí jej s malým veľmi pomáhali.

Zložitejší je už príbeh znásilnenej Anny, ktorá najskôr poskytla svojho synčeka vzhľadom na okolnosti počatia na adopciu, ale neskôr si uvedomila, aký je pre ňu dôležitý a zo všetkých síl oňho bojovala, dnes sú už všetci spolu. Smutná je aj história študentky, ktorá napriek obrovskému odporu „svokrovcov“ túžila dieťatko priviesť na svet. Asi ten masívny tlak spôsobil, že o dieťatko prišla. Hlboko prežívame aj príbeh Ruženy, ktorá dala život svojmu šiestemu dieťatku a po pol roku jej zistili onkologické ochorenie. Usilujeme sa stáť pri nej a samozrejme prosíme o pomoc našu Nebeskú Matku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Mnohým dievčatám a ženám sa aj našim pričinením podarilo vyriešiť situáciu ešte skôr, ako sa dostali do projektu. Všetky ženy dúfali, že budú vo svojom vzťahu šťastné, ale sny sa postupne rozplývali a ony sa ocitli na dne, bez pomoci. Projekt bol pre ne záchranným kolesom. Ani jedna neoľutovala, že sa rozhodla pre dieťatko. Postupne sa ich doteraz narodilo 104., Zasa číslo, ale za ním sú konkrétne mená - Marek, Janíčko, Paťko, Magdalénka, Peťka, Dávidko a ďalšie jedinečné bytôstky, z ktorých vyrastú ľudia. Akí, to už bude závisieť od rodičov (väčšinou len mám), ale aj od nás ostatných, ktorí v nich nezabijeme nádej, že majú šancu na lepší život ako ich rodičia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V najbližších mesiacoch vám budeme prinášať skutočné príbehy mám, ktorým dobrí ľudia cez projekt Zachráňme životy pomohli a mohli dať svojim deťom život a postaviť sa na vlastné nohy.

Mária Demeterová
koordinátorka projektu Zachráňme životy

Cieľom projektu Zachráňme životy realizovaného Fórom života, o.z. je pomôcť matkám v ťažkej situácii. Darcovia si môžu vybrať zo zverejnených príbehov, ktorej mame svojimi peniazmi pomôžu. Celý príspevok použijeme na konkrétnu pomoc matke a jej dieťaťu, čo si darcovia môžu skontrolovať na webe. Záujemcovia nás môžu kontaktovať na info@zachranmezivoty.sk www.zachranmezivoty.sk

Fórum života je zriaďovateľom neziskových organizácií poskytujúcich všeobecnoprospešné služby - Poradne Alexis n.o., gynekologickej ambulancie Gianna n.o. a prevádzkovateľom projektu Zachráňme životy. Je platformou združujúcou 51 mimovládok, desiatky spolupracujúcich organizácií a stovky jednotlivcov, podporovateľov a dobrovoľníkov, ktorých spája spoločná vízia – ochrana ľudského života v každej jeho fáze a rodiny ako optimálneho miesta rozvoja ľudskej osobnosti. Svoju misiu napĺňa v troch oblastiach – v advokácií, prevencii a v konkrétnej pomoci.

Fórum života

Fórum života

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fórum života je zriaďovateľom neziskových organizácií poskytujúcich všeobecno-prospešné služby - Poradne Alexis n.o., gynekologickej ambulancie Gianna n.o. a prevádzkovateľom projektu Zachráňme životy. Je platformou združujúcou 51 mimovládok, desiatky spolupracujúcich organizácií a stovky jednotlivcov, podporovateľov a dobrovoľníkov, ktorých spája spoločná vízia – ochrana ľudského života v každej jeho fáze - od počatia po prirodzenú smrť a rodiny ako optimálneho miesta rozvoja ľudskej osobnosti. Svoju misiu napĺňa v troch oblastiach – v advokácií, prevencii a v konkrétnej pomoci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu