Prečo nie? Prečo nevybudovať priehradu, s ňou rekreačné centrá a oživiť tak turistický ruch? Prečo nedodať jadrovej elektrárni vodu a nezavlažovať ňou aj polia? Prečo tak tvrdohlavo bojuje občianske hnutie Slatinka proti osohu, ktorý prinesie Vodné dielo? Dedina je od roku 2000 vysťahovaná a jej obyvatelia majú náhradné bývanie vo Zvolenskej Slatine. Tak prečo? To posúďte sami.
Možno len zhodou náhod som sa nedávno ocitol v týchto končinách po prvý krát. Azda ma k tomu viedlo aj vedomie, že toto miesto tu nemusí byť večne. Preto som rád, že sme spolu s mojou priateľkou, toto miesto spoznali. Hlavne preto, že ho teraz a touto formou môžete spoznať aj vy. Dnes tu je a zajtra tu byť nemusí. Čarovné miesto, čarovná rieka, čarovná dedina.
Rieka Slatinka, spolu s údolím cez ktoré preteká, tvoria jedinečný ekosystém. Krajina dýcha životom, nakoniec tam, kde je rieka, tam je aj život.

















Ruiny, opustené budovy, okná bez záclon. Takto umiera dedina. Tichučko ju rozožiera zub času. Našťastie tieto domy sa stále dajú spočítať na prstoch, aj keď oboch rúk. Toto je tá smutná, odvrátená tvár dedinky Slatinka. Tak či tak, sú to len malé dôsledky vysťahovania dediny. Život totiž každej dedine dáva práve človek, rovnako ako jej ho môže aj natrvalo vziať.




















maštale, obchod, požiarná zbrojnica, zastávka





Dedina Slatinka leží na rieke Slatine, štyri kilometre na východ od Zvolena. Prvý raz sa spomína v roku 1388 ako Zalathna. Podľa legendy ju založili dvaja rybári Beňo a Necpal a pôvodne sa nenachádzala pri rieke, ale v doline pod lesom. Toto je skutočná tvár dediny Slatinka.








V tomto dome bola od roku 1890 škola. Peniaze potrebné na jej stavbu daroval urbár z predaja hory. Pôvodná škola v Slatinke bola drevená, neskôr obyvatelia obce postavili murovanú, ktorú o 30 rokov neskôr nahradila táto dodnes zachovalá budova. V minulosti bývali učiteľmi najmä nediplomovaný remeselníci.

miestna zvonica









Prekvapilo ma jediné. Koľko ľudí som tu našiel. Dedina skutočne žila. Stretli sme skupinku ľudí, aj mamičku s kočíkom.





Zdá sa vám teraz toto miesto vhodné na zánik? Myslíte, že je vhodné pochovať túto rieku, túto dedinu, tento kraj pod tonami vody? Sú dôvody na tento čin silnejšie a presvedčivejšie, ako dôvody na záchranu tohto miesta i za cenu toho, že bude o jedno kúpalisko menej? Pre mňa teda nie. Prekliatím tohto kraja nieje jeho geomorfologický profil, ale prachy a žravosť. Myslím si, že v deň, keď sa nájde niekto, kto túto stavbu zaplatí, bude toto miesto navždy stratené. A táto krajina zase len ochudobnie, ako už tisíckrát ochudobnela. Kto to zastaví?








Prajem Združeniu Slatinka veľa šťastia v jej boji. Pevne verím, že jej úsilie nevyjde na zmar a že miesta, ktoré sa snaží chrániť, jedného dňa neobývajú natrvalo ryby. Žiaden boj nieje vopred prehraný, ani ten nerovný. Dedina je už desaťročia na čiernej listine, azda príde deň, keď tam už nebude.

Zdroj:
17.11.2003, TREND - Na budúci rok pritom uplynie pol storočia od chvíle, keď štát začal hľadať dôvody, prečo toto vodné dielo stavať. Ten prvý určil vodohospodársky plán v roku 1954 - výborný geomorfologický profil. V laickej reči to znamená úzku zarezanú dolinu, do ktorej sa hodí priehradný múr.
Vodné dielo Slatinka malo zlepšiť prietoky Hrona, aby sa z neho dalo čerpať čo najviac vody pre poľnohospodárov a priemysel.
Banská Bystrica 12.05.2008 - Kontroverznú priehradu Slatinka pri Zvolene by mohli začať stavať v roku 2011. ČTK o tom informovalo ministerstvo životného prostredia, podľa ktorého bol v uplynulých dňoch podaný nový návrh na posúdenie vplyvu stavby na životné prostredie. Priehradu plánujú vodohospodári už niekoľko desaťročí, o jej účelnosti sa však dodnes vedú spory.