Hoci najvyššiu súčasnú budovu sveta nájdeme dnes v Spojených arabských emirátoch, najviac zastúpení v prvej desiatke najvyšších budov má Čína. Preto informácia o azerbajdžanských zámeroch asi trochu prekvapila svet. Treba však povedať, že Azerbajdžan určité predpoklady k tomu, aby tento svoj zámer naplnil má. V prvom rade je Azerbajdžan jeden zo štátov, ktorí ťažia a vyvážajú ropu a zemný plyn. Už samotná táto skutočnosť naznačuje finančné možnosti pre realizáciu takýchto projektov. Ďalším významným argumentom je skutočnosť, že Azerbajdžan je veľmi ctižiadostivá krajina, ktorá má ambície ukázať sa, resp. ukazovať sa svetu - teda „zviditeľňovať sa". Nech už je ako chce - zámer je na svete. Pritom, „megalomanským" projektom nie je len samotná „najvyššia budova sveta" ale aj miesto jej postavenia. Mala by stáť na umelo postavenom ostrove v mori - na Chezerskom ostrove. Názov tohto projektu je odvodený od azerbajdžanského pomenovania Kaspického mora - „Chezer".
Taká je predstava azerbajdžancov, dnes zatiaľ ešte len na reklamných pútačoch umiestnených na mieste budúcej výstavby.



Najvyššia budova na svete by mala mať viac ako jeden kilometer, presnejšie 1050 metrov. Terajšiu najvyššiu budovu - Burž Chalifa - by mala „prerásť" približne o 200 metrov
Začiatok stavebných prác je naplánovaný na rok 2016, ich ukončenie a skolaudovanie takmer 190-poschodovej budovy sa plánuje na rok 2019.
Lokalita vybraná pre tento projekt sa nachádza na pobreží i v samotných vodách Kaspického mora na mieste vzdialenom cca 25 km od Baku vedľa výpadovky smerom na západ a juh. Lokalita v súčasnej dobe nie je nijako zvlášť výnimočná. Je neďaleko veľmi frekventovanej cesty a v blízkosti priemyselných komplexov. Na veľkolepom projekte sa v podstate práce už v minulom roku začali. Za pár mesiacov boli vo vybranej lokalite vysadené desiatky paliem a rozostavaná je akási „vstupná brána" k budúcemu Chezerskému ostrovu.


Prístupová cesta k budúcemu ostrovu je už pol roka olemovaná novo vysadenými palmami.


A aké sú reakcie Azerbajdžancov ? Po prvej reakcii, ktorou je prirodzená hrdosť Azerbajdžancov na svoju vlasť, sú tie ďalšie reakcie bežných ľudí na tento megaprojekt už trochu zdržanlivejšie. Väčšinou to skončí pri výpočte iných vecí, ktoré by boli pre bežných ľudí oveľa potrebnejšie.
Ako som už uviedol, smelý plán je na svete a bude zaujímavé sledovať ako sa bude realizovať.