Podmaní si lyžovanie Azerbajdžancov?

Hoci má Azerbajdžan na svojom území Veľký i Malý Kaukaz, tradícia zimných športov je prakticky nulová. A tak nie div, že na nedávnej zimnej olympiáde v Soči mal Azerbajdžan len symbolické zastúpenie. V krajine nie je ani jedna  umelá ľadová plocha a donedávna nebolo ani jedno zimné stredisko s lyžiarskymi svahmi. Toto je však už minulosťou. Pred rokom v januári 2013 otvorili prvé lyžiarské stredisko Šachdag neďaleko Gusara a na začiatku tohto roka prezident republiky otvoril druhé lyžiarské stredisko v Gebele. Urobil som malú sondu v obidvoch lyžiarskych strediskách. Na lyže som sa už síce nepostavil, ale novo vybudované lanovky som vyskúšal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Lyžiarské stredisko Šachdag je vybudované na severnom úpätí Veľkého Kaukazu neďaleko jedného z najvyšších štítov azerbajdžanskej časti Kaukazu - Šachdag (4243 m n.m.). Leží na severovýchode krajiny približne 230 km od Baku.

Stredisko Šachdag má už jednu lyžiarsku sezónu za sebou. A zrejme úspešnú. Toto stredisko je od samého začiatku projektované a budované v typicky azerbajdžanskom veľkorysom štýle. Hlavným dodávateľom stavebných prác je nemecká stavebná firma. Stačí jedna prehliadka staveniska a je jasné, že sa buduje veľké dielo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

V minuloročnej prvej zimnej sezóne bola v prevádzke len športová časť - teda zjazdovky, vleky a príslušný servis. Hotelová časť sa dobudovala až v priebehu roka 2013.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Stredisko je vybudované v nadmorskej výške 1300 až 2300 m.n.m. Pozostáva zo 4 zjazdoviek a jednej detskej dráhy. Najdlhšia zjazdovka má dĺžku 2000 metrov.

Ja som toto lyžiarské stredisko navštívil v závere minuloročnej sezóny, preto aj súvislá snehová vrstva už bola len na zjazdovkách.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zjazdovky obsluhujú tiež 4 lanovky.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pre zaujímavosť uvediem krátky prehľad cien. Ceny uvediem v domácej mene Manat, pričom kurz medzi manatom a eurom sa pohybuje okolo 1,05 v prospech eura.

SkryťVypnúť reklamu

Poldňový lístok na lanovku stojí 11 manatov a celodenný 22 manatov. Jednorázový lístok na lanovku výjde na 5 manatov.

Ceny na požičanie lyžiarského výstroja sú vytvorené osobitne pre pracovné dni a osobitné pre víkendové dni. A ešte je to rozdelené či si prenajímate výstroj pre začiatočníkov, pre strednú úroveň alebo pre profesionálov. Pre strednú úroveň dostanete lyže s lyžiarkami v pracovný deň za 12 manatov a cez víkend za 20 manatov. Nohavice s vetrovkou je možné prenajať za 12 manatov cez týždeň a 14 manatov cez víkend.

Obrázok blogu

K lyžiarskému komplexu bude patriť celý rad nových hotelov, či penzionov. V súčasnosti pracujú hotely „Šachdag" , „Zirva" a „Pik hotel". V hotely Šachdag, výjde jeden deň spolu s raňajkami v jednoposteľovej izbe 139 manatov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre „lepšiu" klintelu je pripravený päť hviezdičkový „Pik hotel", ktorý je súčasťou tohto komplexu. Hotel projektovala projektová dielňa „Reardon Smith Architect" a interiér „WA International „ . Hlavným menežerom hotela je Angličan a hlavným kuchárom Rakúšan. V tomto „hotelíku" sa dá ubytovať za 223 manatov s raňajkami a ak si doprajete izbu s balkónom, tak je to za 247 manatov. Ceny jedál v jedálni tohto špičkového hotela sú priateľnejšie. Tak napríklad šošovicová polievka stojí 5 manatov, špagety - 9 manatov, pstruh na masle - 18 manatov a atlantický losos - 21 manatov. Samozrejme špeciality kuchyne stoja podstatne viac.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou hotela sú sauny, fitnes centrá, bazén atď.

Zábery z "môjho archívu" zachytávajú rozostavané hotely pred dvomi rokmi...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

... a takto vyzerajú hotely teraz. Vzadu je hotel Šachdag a vpredu 5 hviezdičkový Pik hotel...

Obrázok blogu

Možno si položíte otázku, či bude taký honosný hotel v Azerbajdžane využitý. Dovolím si odhadnúť, že áno, pretože domáca vrstva bohatých ľudí je už dosť početná a tak ako aj inde vo svete (Tatry nevynímajúc) sa počíta aj s Ruskou klientelou. Veď od Šachdagu je do Ruska len pár desiatok kilometrov.

Na začiatku tohto roka otvorili druhé azerbajdžanský lyžiarské stredisko „Tufandag" - vo voľnom preklade „Búrková, alebo víchricová hora". Toto stredisko je vybudované na okraji podhorského mesta Gebele, ktoré je od Baku vzdialené 214 km a leží na južnom úpätí Kaukazu. Pre pomenovanie strediska si Azerbajdžanci zvolili názov jedného z kaukazských štítov „Tufandag" vysokého 4190 m.n.m.

Obrázok blogu

Tufandag vyzerá byť trošku menej prestížne stredisko, aj keď technicky je vybudované v náročnejšom horskom prostredí. Keďže stredisko leží na južnom úpätí Kaukazu tak zjazdovky museli umiestniť na severnej strane menších kopcov a na prepravu lyžiarov a turistov si zvolili rozsiahly systém lanovkových dráh. Dnes sú vybudované 4 lanovkové dráhy s tromi stanicami okrem východzej River side. Najdlhšia lanovková trasa z východiskovej stanice „River side" na vrcholovú stanicu „Gebele" je dlhá 2500 metrov s prevýšením 704 metrov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pri našej návšteve bola v prevádzke len jedna zjazdovka - a aj tá bola v tej hornej časti skoro prázdna. Väčšina domácich lyžiarov sú úplní začiatočníci, ktorým zatiaľ stačí len tá spodná časť zjazdovky, kde skúšajú ako to urobiť, aby nespadli. K dispozícií sú aj lyžiarskí inštruktori, ktorí majú roboty habadej.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

V cieľovom stave sa tu počíta s 10 zjazdovkami. Dúfam, že dovtedy sa rozšíri aj počet záujemcov o tento šport.

Stredisko, možno aj preto, že leží priamo v meste Gebele, nemá vybudované hotely tak ako je to u Šachdagu, ktorý je ale od najbližšieho mesta Gusar vzdialený asi 30 km. Hneď vedľa nástupnej stanice lanovky „River side" však vyrástla nová moderná štvrť rodinných domov, či viliek, ktoré možno budú tiež poskytovať ubytovacie služby.

Obrázok blogu

Aj tu treba poznamenať, že obe strediska sú ešte stále v štádiu výstavby s ukončením ktorej sa počíta za 3 až 4 roky.

Lyžovanie je v Azerbajdžane vyslovene „v plienkach" . Mať doma kompletnú lyžiarsku výstroj je tu zatiaľ veľkou raritou . Záujemcovia o lyžovanie si lyžiarsku výstroj, prípadne aj oblečenie prenájmu priamo v lyžiarskom stredisku. Vidieť to aj na autách, ktoré sú zaparkované pri lyžiarskom stredisku Tufandag. Ani na jedinom aute som nevidel zariadenie na prevoz lyží.

Obrázok blogu

Cenovú úroveň prenájmu si prosím posúďte sami podľa tohto cenníka:

lyže

topánky

nohavice

vetrovka

rukavice

okuliare

prilba

komplet

½ deň

7,-Manat

7,- Manat

3,- Manat

3,- Manat

1,- Manat

3,- Manat

2,- Manat

26,- Manat

celý deň

10 Manat

10 Manat

5,- Manat

5,- Manat

2,- Manat

5,- Manat

4,- Manat

41,- Manat

Len zopakujem, že 1 Euro = 1,05 Manat.

Vďaka ešte len začínajúcemu záujmu o lyžovanie, sú ešte dnes zjazdovky aj Šachdagu aj v Tufandagu poloprázdne . Zato lanovky sú vyťažené dostatočne. Ľudia prichádzajú do týchto stredísk bez toho aby lyžovali. Vyvezú sa lanovkou hore a užijú si čistého horského vzduchu. „Veľmi dôležité" je zdokumentovať svoj pobyt v horách vo forme fotografie.

Obrázok blogu

Ani ja som neodolal...

Obrázok blogu

Lanovková stanica „Gebele" umožňuje tiež posedieť si v príjemnej reštaurácií, alebo pri peknom počasí na terasách tejto reštaurácie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z lanovkovej stanice Gebele je krásny výhľad dole na mesto Gebele...

Pri našej návšteve bolo mesto dokonale ukryté "perinou" - čo bol tiež úchvatný pohľad...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

...aj na opačnú stranu na vrcholy pyšného Kaukazu.

Obrázok blogu

Priam idylický je pohľad na dedinku Durdža, učupenú pod ozrutnými velikánmi Kaukazu.

Obrázok blogu

Snáď až nebezpečne vyzerajúca poloha priamo v lone kaukazských velikánov spôsobila, že táto dedinka si tu žila celé stáročia svoj život, ktorý nikoho nemohol zaujímať. Výstavbou lyžiarskeho komplexu však sťaby čarovným prútikom sa dostala do centra diania - zjazdovku majú doslova „za stodolou".

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pokochali sme sa teda aj my tou krásnou scenériou a umocnili sme to ešte pravým azerbajdžanským čajom s dobrými koláčmi. Uvelebili sme sa na jednej z terás, z ktorej sme si mohli ďalej vychutnávať tú „kaukazskú scenériu".

Obrázok blogu

Nuž čo - podmaní si lyžovanie túto mladú dámu ?

Obrázok blogu

Podmaní si lyžovanie Azerbajdžancov ... ?

František Murár

František Murár

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bežný "reprezentant generácie seniorov" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu