Spomienka na hranice.

Hoci „Šengen" funguje u nás len niekoľko rokov, už sme si odvykli od nekonečne dlhých radov na hraniciach a „bystrých" oči colníkov. Cesty do iných destinácii (okrem Ukrajiny) sú obyčajne letecky a tam sú tie hraničné prehliadky predsa len  iné ako na cestách . A tak moja najnovšia skúsenosť z azerbajdžansko-gruzínskej hranice bola akoby návratom do starých, zabudnutých čias.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Byť v Azerbajdžáne a nepozrieť sa aj k ich susedom by som považoval za premrhanie príležitosti. Preto sme sa vybrali aspoň na krátko do Gruzinského hlavného mesta - Tbilisy a jeho okolia.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Z Agstafy, kde máme jedno z našich pracovísk je to akoby na skok - okolo 90 kilometrov. Vyštartovali sme ráno po východe slnka - teda okolo pol deviatej. Hraničný prechod „Červený most" je parádne vybudovaný a aj rad áut, ktorý sme na hranici našli nebol taký strašidelný. Klasický doplnok hraničných prechodov - „vekslákov" ponúkajúcich gruzínske „Lary" sme odmietli ale požiadavku pohraničníkov aby cudzinci vystúpili z auta a prešli peši spojovacím tunelom sme už odmietnuť nemohli. No aj tak celá hraničná procedúra trvala asi jeden a pol hodiny, čo som považoval za celkom dobrý výkon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Horšie to už bolo na druhý deň pri ceste späť.

Keďže sme na večer mali v Agstafe dohodnutú návštevu s večerou, tak sme sa z Tbilisy vybrali už o tretej popoludní. Na hranicu s malými zástavkami sme prišli po štvrtej hodine, čo sa nám zdala dostatočná rezerva na zvládnutie našich plánov. No miesto kde sme sa zaradili do radu áut už také optimistické nebolo. Cesta bola v miernej zákrute a tak sme hraničný priechod ani nevideli.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Prvé odhady domácich trhovníkov, ktorí v hojnom počte ponúkali svoje služby okolo stojacim autám, ma veľmi nepotešili. „Minimálne dve a pol hodiny" - bol odhad jedného z domácich „expertov". Hoci to ešte nekomplikovalo náš večerný program, predsa len som tajne dúfal, že ten prechod zvládneme o niečo skôr. Kdeže... Opak bol pravdou. Rad sa posúval doslova slimačím tempom a nepomohlo ani to, že sme sa snažili ho posúvať dopredu aj očami. Rýchlo sme pochopili, že je treba pripraviť sa na dlhšie čakanie. Využili sme ponuky trhovníkov . 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Okrem klasických ponúk ako sú mandarínka, či banány sme vyskúšali aj nepoznané špeciality -„indické granátové jablko" a sladký „sudžok".

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Slnko sa pomaly ale isto posúvalo za neďaleké hory a tak nám nezostávalo nič iné len kochať sa krásnymi scenériami končiaceho sa dňa.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po dvoch hodinách sa krajina ponorila do tmy. Našťastie cesta k hranici je dostatočne osvetlená a tak sme sa mohli kochať v inom „úkaze" - dosť charakteristickom pre Azerbajdžancov. Hoci sme boli na gruzínskej strane , 90 % čakajúcich boli Azerbajdžanci. A u nich dodržiavanie poriadku v zástupe nie je silná stránka. Každú chvíľu sme sledovali nejaký incident, keď „poctiví" čakatelia v rade si sami robili poriadky s tými, ktorí drzo obišli celý ten nekonečný rad a pokúšali sa zaradiť priamo dopredu. Sem tam aj s pomocou miestneho policajta sa aj podarilo „nepoctivca" vrátiť späť ale väčšina z tých „netrpezlivých" svoj cieľ dosiahla. A my „poctiví" sme stále postávali kdesi ďaleko vzadu. No časom sme zistili, že predbiehanie nám síce predĺžilo čakanie, no nebolo hlavnou príčinou čakania. Tou bol obrovský počet nových áut, ktoré stáli v našom rade. Bola sobota a to je obľúbený nákupný deň ojazdených automobilov v neďalekom gruzínskom meste Rustavi. Čakanie v rade som si krátil aj malým prieskumom, z ktorého mi vyšlo, že každé druhé auto stojace v tomto nedoziernom rade bolo s prenosnou poznávacou značkou - teda čerstvo kúpené v Gruzínsku a prevážané do Azerbajdžánu. Po 4 hodinách sme sa dostali na dohľad hraničného prechodu. Ešte návšteva hraničného „marketu", kde sme nechali posledné gruzínske „Lary" a potom už len poslušne čakať v dvojrade.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Konečne po 6 hodinách sme sa dostali k vytúženej bráne, kde nás ako cudzincov opäť vysadili z auta a náš kolega Eldar pokračoval autom sám. My sme absolvovali opäť „tunelový" prechod peši. Vcelku bez komplikácii sme sa dostali po pol jedenástej večer na azerbajdžanské územie - po šesť a pol hodinách čakania ...

Našťastie naši azerbajdžanskí hostitelia mali dostatok trpezlivosti a po jedenástej hodine večer nás vyhladovaných a smädných usadili k prestretému stolu. Večera nám naozaj dobre padla...

František Murár

František Murár

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bežný "reprezentant generácie seniorov" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,076 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu