reklama

Jeden volebný obvod je pre Slovensko anachronizmom, je potrebná zmena

V poslednom čase obohatila politickú sféru téma zmeny volebného systému na Slovensku do parlamentu. Tejto téme, ktorú mediálne úspešne otvorili profesionáli z oblasti územnej samosprávy, sa venoval aj prezident SR Andrej Kiska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Kritizoval slovenský systém, ktorý volí poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je založený na jednom obvode. Počuli sme to z jeho úst prvýkrát počas celého prezidentského mandátu, v čase, keď absolvuje rozlúčkové návštevy doma aj v zahraničí.

Prezident Andrej Kiska  v Poprade, r.2016
Prezident Andrej Kiska v Poprade, r.2016 (zdroj: Reprofoto, Facebook)

Je pravdou, že už roky sme svedkami toho, ako vrcholoví politici, sediaci v Bratislave v národnom parlamente alebo vo vláde, či na stoličkách šéfov opozičných strán proklamujú presvedčenie, že regióny a územné samosprávy sú pre Slovensko životne dôležité. Áno, veď obce a vyššie územné celky hospodária s príjmami zhruba vo výške 6,5 mld. euro, čo tvorí okolo 30% príjmov ústrednej štátnej správy. I napriek tomu, že význam regiónov a ich samospráv narastá, volebný systém Slovenska už dlhé roky zaostáva za týmto vývojom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešná podoba volebného systému sa opiera o jeden obvod, čo znamená, že na západe, severe, juhu aj východe Slovenska všetci volíme z množiny tých istých kandidátov. Je to systém, kedy v rámci centralizácie moci zaviedol po roku 1998 Vladimír Mečiar. Odvtedy sa vystriedalo niekoľko vládnych garnitúr z opačného politického spektra, avšak toto dedičstvo mečiarizmu aj novodobým politikom vyhovuje. Je tu zrejme obava dať regiónom viac príležitostí v parlamentných voľbách pre osobností, ktoré sú v regiónoch známe a majú skúsenosti. Chápem, že je pohodlnejšie pre súčasné koaličné, či opozičné strany, aj pre tie nové riadiť veci z Bratislavy a neohrozovať v konkurencii bratislavských kariérnych politikov, avšak Slovensko je dnes už iné, ako bolo pred 20 rokmi. Už máme zhruba 17 rokov po decentralizácii verejnej moci a 14 rokov po fiškálnej decentralizácii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: TASR)

Je už naozaj pokročilý čas nastaviť férové volebné pravidlá a umožniť regiónom dať silnejší hlas v celoštátnej politike. Jeden volebný obvod nemá na Slovensku iné dôvody, ako konzervovať personálny centralizmus straníckych špičiek. Navyše do mečiarovej zmeny volebného systému tu boli štyri volebné obvody, ktoré vychádzali z hraníc vtedajších krajov, Dnes máme 8 samosprávnych krajov a je určite logické oprieť sa pri definovaní volebných obvodov o hranice týchto krajov a umožniť politikom z regiónov sa výraznejšie podieľať na správe veci verejných aj na celoštátnej úrovni.

Je veľkým spoločenským prínosom, že profesionáli z oblasti územnej samosprávy otvorili túto tému a že opäť po rokoch začala oslovovať aj popredných ústavných činiteľov. Petícia za zmenu volebného systému, ktorá môže ešte viac rozprúdiť túto diskusiu je v prospech Slovenska a jej obyvateľov a môžeme dúfať, že sa stane impulzom aj na legislatívnu zmenu a Slovensko statí punc anachronizmu. 

František Palko

František Palko

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky, n.o., ekonomický analytik a lokálny analytik International Budget Partnership (Washington) pre Slovensko Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu