Keď ministri po niečom túžia a život im to nedopraje

Od doby, kedy začal platiť rozpočet verejnej správy na rok 2019 uplynuli 3 mesiace.Podpis na zákone o novom rozpočte nestačil uschnúť a už sme svedkami toho, ako nemocnice hrozia vypovedaním zmlúv so zdravotnými poisťovňami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dôvod? Podľa ich prepočtov chýbajú v zdravotníctve peniaze. Ministerstvo zdravotníctva SR s tým prakticky súhlasí, pretože avizuje rokovania s Ministerstvom financií SR o dofinancovaní sektora. Ešte doteraz máme v pamäti vysmiate tváre ministerky zdravotníctva a ministra financií, ktorí v októbri minulého roku s veľkým potešením na spoločnej tlačovke avizovali, že rok 2019 bude pre zdravotníctvo historicky najúspešnejším finančným rokom. Ministerka zdravotníctva sebavedomo konštatovala, že zdravotnícky sektor má dostatok peňazí pre rok 2019. Aj po tomto optimistickom nadšení oboch ministrov, parlament odklepol pri schvaľovaní rozpočtu v novembri ďalších 55 miliónov euro pre zdravotníctvo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: anc)

Suma, ktorá prevyšuje 5 mld. euro predstavuje medziročné zvýšenie o viac ako 300 mil. euro. Má to byť však vďaka zvýšenému výberu poistného od ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda od tých, ktorí pracujú. Rok 2019 je však historicky pre zdravotníctvo v tom, že štát určil najnižšiu sadzbu na poistnom platenom štátom vo výške 3,2%, teda pre tých, ktorí nezarábajú a platí za nich štát.

Príčinou nedofinancovania sektora sú podľa poskytovateľov zdravotníckych služieb, ale aj podľa zdravotných poisťovní nevykrytie finančných nárokov zo sociálneho balíčka, ktorý má platiť od 1. mája 2019 a tiež aj výdavky na rekreačné poukazy štátu. Mzdový automat, ktorý predstavuje zhruba 10% navýšenie osobných výdavkov spolu s ďalšími sociálnymi výdavkami prekračuje sumu v desiatkach miliónov eur a to sme ešte na začiatku roka.

SkryťVypnúť reklamu

Strana SMER-SD avizuje v máji 2019 ďalší sociálny balíček. Aj z oblasti financovania zdravotníctva vidno, že sociálne balíčky a sociálne opatrenia s marketingovo populistickým podtextom prinášajú čoraz viac nových výdavkov, na ktoré rozpočet nestačí. Je zreteľné, že slovenské zdravotníctvo bude aj v roku 2019 napriek nedávnym oslavným ódam oboch kľúčových ministrov naďalej choré aj z finančného hľadiska.

Takže, dámy a páni, rok 2019 opäť nebude „historicky najúspešnejším“ rokom v zdravotníctve. Túžby ministrov a realita života sa totiž aj v tomto prípade rozchádzajú.

Obrázok blogu
(zdroj: .týždeň)
František Palko

František Palko

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky, n.o., ekonomický analytik a lokálny analytik International Budget Partnership (Washington) pre Slovensko Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
SkryťZatvoriť reklamu