Premiér si urobil z rozpočtu stranícku samoobsluhu

Volebná kampaň graduje a vládne strany SMER-SD a SNS sa rozhodli preraziť dno populizmu na úkor rozpočtovej zodpovednosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Premiér Peter Pellegrini odhodil všetky zábrany a v predvečer volieb ohlásil útok na verejné financie, aby prilákal čo najviac voličov z regiónov. Chce, aby v posledné hodiny pred voľbami parlament schválil vládny návrh o vyplatení 13. dôchodku a o zdvojnásobení rodinných prídavkov. 

Účet tohto jeho rozmaru nás bude stáť zhruba 800 miliónov euro ročne. Toto ťaženie na voličov sa nedá vysvetliť inak ako posledným zúfalým pokusom získať viac percent vo voľbách. Tak vážne veci sa predsa na vláde schvaľujú v čase, keď sa pripravuje rozpočet a diskutuje sa s Ministerstvom financií SR. Aktuálny útok na verejné financie v réžii premiéra však stráca akúkoľvek úroveň a štandardy predkladania vládnych návrhov do parlamentu s rozpočtovým dopadom. Navyše v roku, kedy si vláda schválila výdavkové stropy. Schizofrénia vlády svedčí o tom, že táto diagnóza naozaj výrazne progreduje, ako sa hovorí v medicínskej hantírke, čo zrejme premiér ako úradujúci minister zdravotníctva nerozumie. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SNS, aby si tiež utrhla zo straníckej samoobsluhy slovenského rozpočtu verejnej správy prišla s hlúpym návrhom, ako je už pre túto stranu príznačné, a to, chce zrušiť diaľničné známky pre fyzické osoby a živnostníkov , ktorí vlastnia autá do 3,5 ton. K účtu Petra Pellegriniho si tak môžeme pripísať aj sprepitné pre Andreja Danka vo výške niekoľko desiatok miliónov eur. 

Bugár avizoval, že tieto návrhy MOST v parlamente nepodporí, takže opäť zaúraduje neformálna koalícia SMER Petra Pellegriniho, SNS Andreja Danka a Kotlebu so svojou družinou. Už teraz si viem predstaviť ako po voľbách predstúpi Pellegrini pred médiá a s afektom štátotvornosti, jemu vlastným, oznámi národu, že v záujme občanov Slovenskej republiky, musí ísť SMER a SNS do vlády s Kotlebovcami, lebo opozícia je nezodpovedná, keď odmieta vládu so Smerom.

Skryť Vypnúť reklamu

Veď premiér štrajkujúcim dopravcom hovoril, ako nie je možné splniť ich požiadavky, lebo parlament už nefunguje a schôdza nebude. A dnes vidíme, že kde je vôľa je aj cesta. Prečo mu máme veriť, že vládu s Kotlebom nikdy nevytvorí?

František Palko

František Palko

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky, n.o., ekonomický analytik a lokálny analytik International Budget Partnership (Washington) pre Slovensko Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu