Napriek tejto atmosfére kampane, som napísal pár blogov s mojimi riešeniami konkrétnych parciálnych vecí. Je zaujímavé, že keď vo svojich blogoch kritizujem oponentov, maľujem čerta na stenu v podobe pomaly apokalyptických vízií (ktoré za určitých okolností môžu byť až príliš reálne), alebo trocha skĺzam možno až do bulváru, ich čítanosť je vysoká. Dosahujú niekoľko tisíc kliknutí. No ak píšem ako kandidát, alebo v minulosti nekandidát o svojich riešeniach, návrhoch, nápadoch, ponukách voličom, ledva si to prečíta 500 ľudí. Takže môj posledný predvolebný blog bude o kritike, tá sa ako sa zdá číta lepšie.
Ľudí teda na jednej strane riešenia veľmi nezaujímajú, no na strane druhej všade naokolo počujem, ako sa voliči sťažujú, že nemajú koho voliť. Samozrejme, že nemajú, keď sú leniví ísť ešte aj na ten internet a pohrabať sa v kandidátkach strán, vytipovať si podľa fotky, profesie, veku, či obce nejakých kandidátov, prečítať si o nich aspoň základné informácie kto sú a čo chcú presadzovať. Ak mu to nestačí, chce viac informácii, volič si ľahko môže vyhľadať blogy kandidáta a hneď zistí, či má svoj názor, ponúka riešenia, alebo začal blogovať len mesiac pred voľbami. Stále to voličovi nestačí? Tak osloví kandidáta priamo. Dnes už máme možnosť oslovovať politikov aj priamo cez sociálne siete. Môže mu napísať svoje otázky a politik mu môže odpovedať buď priamo na sociálnej sieti, alebo cez nejaký blog, ak sa v nejakej oblasti objaví veľa podobných otázok. Takže ak si chce dnes volič dobre vybrať a nemá ešte vybraných svojich obľúbencov z nejakej strany, musí sa trocha posnažiť a nie čakať, že mu kandidát zazvoní pri dverách a odrecituje mu svoj volebný program.
Napríklad môj ostatný blog bol o podpore elektromobilov na Slovensku. Bol o niečom pozitívnom, konkrétnom, vecnom, nebol o kritike politických oponentov, no čítanosť nedosiahla ani 500 ľudí (do 350). Z tých, čo ho čítali, niektorí do diskusie napísali svoju reakciu. Niektoré boli vecné, ale často poznačené ľavicovými predstavami o podpore, ako nástroja štátu, keďže v blogu som nebol príliš konkrétny vo formách podpory. Ak by som to začal rozpisovať, blog by bol až príliš dlhý. No podstatné je to, že ani jeden z diskutujúcich mi nenapísal na facebook, že ako som to presne myslel s tou podporou, keď som pravičiar z OKS alebo aspoň by sa ma opýtal, že prečo presadzujem podporu elektromobilov a nie iných technológií.
Som presvedčený, že na kandidátkach politických strán je plno kvalitných odborníkov a súčasne politikov, ktorí by vedeli výrazne posunúť Slovensko dopredu. No nestoja v reflektoroch kamier, nerobia škandalózne vyhlásenia len, aby si ich novinári a voliči všimli, neštekajú na politického oponenta. Preto často voliči o nich ani netušia. Čo je veľká škoda, hlavne pre Slovensko. Slovensko potrebuje aktívnejšieho voliča. ale aj kvalitnejšieho novinára, ktorého aspoň občas prepadne pocit spoločenskej zodpovednosti a začne sa zaujímať o skutočné riešenia, nielen o bulvár. Preto si dovolím pre voličov naformulovať malú výzvu:
Milý slovenský volič, ak chceš mať kvalitných zástupcov v parlamente, musíš si vyberať lepšie. Musíš sa zaujímať o riešenia nad ktorými sa občas musíš aj trocha zamyslieť, či to nie je len ľúbivý bulvár pre tvoje uši. No ak sa ďalej budeš rozhodovať len podľa úsmevov na billbordoch a letákoch, o lepších poslancoch, ktorí budú vytvárať zo Slovenska miesto pre lepší život, môžeš len snívať. Bez tvojej aktívnej participácie to nepôjde.
***********************************************************************************************************
Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.
***********************************************************************************************************