V rozhovore taktiež uviedol, že primárne chce pomáhať hlavne nahlasovateľom korupcie. Fajn, super. Je potrebné pomôcť ľuďom, ktorí za svoju odvahu dozaista nemálo pykajú. No položme si otázku, čo zmenilo v oblasti potierania korupcie doterajšie nahlasovanie korupcie jednotlivcami? Moja odpoveď je NIČ! Potvrdil mi to aj jeden z držiteľov ocenenia biela vrana. Aby sa niečo podstatnejšie zmenilo k lepšiemu v oblasti korupcie, tých nahlasovateľov by museli byť tisíce. To asi každý uzná, že je to čistá utópia.
Základom úspešného boja proti korupcii je sfunkčnenie represie voči korupcii, teda polície, prokuratúry a súdov. Často je úplne zbytočné vymýšľať najlepšie protikorupčné zákony, keď ich dodržiavanie nie je možné vymôcť. A už vôbec nepomôžu aktivity tretieho sektora, ktorý je systematicky ignorovaný a jeho výstupy sú bagatelizované politikmi. Políciu, prokuratúru a súdy môžu sfunkčniť jedine politici, ktorí vládnu. Stačí si spomenúť na výrazný protikorupčný prínos presadenia zverejňovania zmlúv štátu a jeho organizácií na internete a naviazanie ich platnosti na spomínané zverejnenie ex premiérkou Ivetou Radičovou. Zaviedli to politici, nie tretí sektor, biele vrany, či občania v referende. Trocha to zverejňovanie pomohlo s potieraním korupcii, no zďaleka to nestačí.
Ak chce pán Trnka skutočnú zmenu, ak chce skutočne menej korupcie, menej ulúpených verejných prostriedkov, viac odsudzujúcich rozsudkov korupčníkov a v čo najvyšších funkciách, musí sa namočiť do politiky. Nie, nehovorím, aby založil novú politickú stranu s najčistejším protikorupčným štítom na svete. Hovorím, aby sa stal nemilosrdným kontrolórom, či audítorom protikorupčnej činnosti politických strán! Hovorím, aby zozbieral odvahu, postavil sa pred kamery a prstom ukazoval na strany, politikov, úradníkov, oligarchov a ich činnosť, ktorú považuje za korupčnú a verejne ich odsúdil! Samozrejme v ruke s jasnými dôkazmi. Má dosť peňazí nato, aby zaplatil tímy vyšetrovateľov, ktorí budú zhromažďovať dôkazy proti korupčníkov, aby zaplatil právnikov, ktorí sa budú súdiť s korupčníkmi, ktorí si myslia, že ho umlčia cez pochybné rozhodnutia súdov. A aj keby prehral nejaké tie súdne spory, má dosť peňazí nato, aby zaplatil odškodnenia a súdne trovy. A hlavne má dostatok peňazí a dúfam, že aj vnútornú silu a morálny kredit nato, aby ukázal celému Slovensku, ako korupcia funguje u nás a keď už nie na súde, tak aspoň morálne by sa stal víťazom a tým zmenil verejnú mienku a následne aj politikov, aby konali nekorupčne. Som presvedčený, že by ho nasledovalo nemálo slušných podnikateľov a tlak proti korupcii v spoločnosti by sa tak zvýšil, že by ho nemohol ignorovať ani taký SMER.
Lenže nestačí len kritizovať. Je potrebné aj motivovať. Nestačí len prstom ukazovať na tých zlých, ale je potrebné ukazovať aj na tých dobrých. Je potrebné verejne povedať občanom - voličom, že toto sú politici (či politické strany), ktorí konajú nekorupčne a zavádzajú protikorupčné prvky do rôznych oblastí nášho života. Napríklad presadia reformu polície, prokuratúry a súdov, aby korupčník už skutočne začal dostávať zaslúžený trest. Vyjadrite takýmto politikom verejnú podporu a finančne prispejte na ich politickú činnosť (napr. volebnú kampaň) transparentným spôsobom. Presne tak, ako sa to deje v štandardných politických demokraciách. Bez peňazí sa ani politika nedá poriadne robiť. Preto je potom Slovensko posiate trafikami na úradoch, predraženými zmluvami a plytvajúcou štátnou správou. Je to odplata za pochybné peňažné i nepeňažné príspevky politickým stranám.
Ak chcú podnikatelia menej korupcie, musia vyliezť zo svojich ulít a konať. Súčasná situácia jasne ukazuje, že byť s každým zadobre a nikoho si nepohnevať je cestou do pekla. Korupčného pekla!