Šialenstvo, ktoré sa rozpútalo okolo spisu gorila mnohým doslova zatemnila mozog.Všade sa hľadá politik, alebo politikom nastrčená figúrka, ktorá vlastne slúži len na plnenie pokynov jednej jedinej finančnej skupiny a tou je Penta. To, že sú tu aj iné finančné skupiny, či vplyvní podnikatelia otvorene, alebo skryto pôsobiaci na politickú scénu už málokoho zaujíma. Človeka, ktorý v minulosti nejakým spôsobom spolupracoval s Pentou pomaly ideme ukrižovať, ale ľudia spojení s politikou, robiaci kšefty s ostatnými podnikateľmi, v klude v závetrí popíjajú svoju "kokakolu". V kurze je teraz Penta, preto novinári píšu morálne ódy pranierujúce iba ľudí spätých s Pentou. No napríklad dodnes nevyvrátené tvrdenia istého pána Bohumila Hanzela o ťažkých miliónoch smerujúcich do strany SMER nikoho nezaujímajú. Novinári sa u nás pretransformujú na investigatívných asi až vtedy, keď im na stôl niekto prinesie 10 dlhých investigatívnych článkov na nejakú tému podopretú krvou podpísanými svedectvami a videonahrávkami s potvrdeniami ich originality. Preto asi len tušíme aké vzťahy majú jednotlivý politici s jednotlivými podnikateľmi, či firmami. Prečo to nemôže fungovať transparentne , tak ako v iných demokratických krajinách? Prečo sa politici nepriznávajú k svojim sponzorom medzi podnikateľmi a podnikatelia nepriznajú strany, ktoré aj finančne podporujú?
Je úplne legitímne, ak podnikateľská sféra má svoje záujmy, ciele, či riešenia a chce ich presadzovať cez politikov. Požiadavky ako menej byrokracie zo strany štátu, nižšie dane, zmeny v obchodnom zákonníku, či zákonníku práce sa inak ako cez politikov sediacich v parlamente ani nedajú presadzovať. Samozrejme, úplne legitímne je aj to, ak politik chce vedieť ako jeho návrhy ovplyvnia podnikateľské prostredie, či sa len chce inšpirovať nápadmi z podnikateľského prostredia. Čiže kontakt podnikateľov s politikmi je úplne normálna a dokonca vítaná záležitosť.
Je potrebné však zadefinovať pravidlá vzťahu podnikateľa s politikom. Je potrebné prijať kvalitný zákon o lobingu, ktorý upraví správanie politikov a podnikateľov. Ďalšou dôležitou súčasťou vzťahu politika k okoliu je zákon upravujúci financovanie politických strán. Nech podnikatelia financujú strany, ale transparentne, aby motivácie podnikateľov a strán pri presadzovaní iniciatív boli čitateľné. Ako by mali vyzerať konkrétne oba zákony je otázkou diskusí, ktoré budú vychádzať z právnych úprav osvedčených a fungujúcich v demokratickom zahraničí.
Možno aj pre chýbajúcu zákonnú úpravu sú dnes spomínané vzťahy spochybniteľné. Novinári ich môžu vo svojich článkoch, či príspevkoch kriviť podľa svojich potrieb, aby boli čo najsenzačnejšie. Je aj v záujme podnikateľov, aby takéto pravidlá existovali, inak si bežní občania budú spájať vzťah politika s podnikateľom len na úrovni korupcie a klientelizmu. Podnikateľské združenia musia byť dôslednejšie vo svojom snažení presadzovať odborníkov v politike, bez transparentnosti to však nepôjde.
Slovenskej demokracii, ani kvalite slovenských zákonom neprospeje, ak sa politici budú stretávať s podnikateľmi vo všelijakých konšpiračných bytoch, ak podnikatelia budú finančnými machináciami financovať strany a pokútnymi spôsobmi presadzovať svojich "odborníkov" v rámci strán. Preto je potrebné stanoviť pravidlá a potom sa môžu s chuťou novinári a občianske organizácie pustiť do politikov a podnikateľov, ktorí pochybili.
Páni podnikatelia, nestačí len to, aby vám veľmi záležalo na niečom, musíte preto niečo aj urobiť. Vznešené vyjadrenia na tlačovkách, či v rozhovoroch s novinármi nestačia. Inak si ľudia budú právom myslieť, že si u politikov naháňate iba kšefty so štátom.
***********************************************************************************************************
Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.
***********************************************************************************************************