V prvom rade musím vyhlásiť, že po odchode OKS z kandidátky OĽaNO sa cítim nezávislým ešte viac, ako predtým. Po odchode OKS som dostal možnosť slobodne sa rozhodnúť, či na kandidátke zotrvám, alebo odstúpim. Za túto možnosť OKS ďakujem. V tomto momente som na kandidátke OĽaNO sám za seba, nezávislý od OKS, ale aj od pána Matoviča. S malou výnimkou. Pán Matovič ma môže z kandidátky vyškrtnúť kedy sa mu zachce. Avšak v momente, ako začne z kandidátky vyškrtávať ľudí, ktorí sa mu nepáčia, úplne dorazí svoje vlastné dieťa, teda koncept nezávislých kandidátov. Ten totiž v sebe skrýva aj nebezpečenstvo toho, že na jednej kandidátke sa môžu ocitnúť ľudia, ktorí sa nezhodnú, odmietajú alebo dokonca dištancujú sa jeden od druhého. A musím s ľutosťou konštatovať, že takáto situácia nastala aj medzi mnou a pánom Matovičom.
Prečo nesúhlasím s pánom Matovičom
Jeho krok s polygrafom (detektor lži) bol katastrofálnym počinom. Namiesto zisku v prieskumoch stratil. Neodišli len skalní voliči OKS a KDS, ale aj nespokojní ex-voliči SDKÚ a iných strán, ktoré sú často nositeľmi určitých hodnôt a ideí. Strany OKS a KDS symbolizovali tradičné pravicové hodnoty a ich odchodom OĽaNO stratilo takýchto voličov, aj povesť serióznej kandidátky. Navyše pán Matovič vyslal všetkým voličom signál, že sa mu môže hnutie hocikedy rozsypať, čo rozhodne nemotivuje nerozhodnutých ísť voliť OĽaNO.
Už samotný nápad s polygrafom považujem za nebezpečný. Pokým by to bol jednorazový výstrelok, so žiadosťou pána Matoviča ísť na detektor by som nemal problém. Pre mňa by to bola recesia iba. Avšak pre politika, ktorý si buduje povesť nepodplatiteľného už niekoľko desiatok rokov, je výzva ísť na polygraf veľmi vážna urážka. Výzva nie je ani spochybnenie jeho povesti, ale rovno obvinenie z korupcie. No hlavný problém polygrafu nevidím v urážaní sa ľudí, dokonca ešte aj chybovosť polygrafu by sa dala akceptovať a riešiť. Hlavným problémom je jeho možné systematické používanie v spoločnosti. Prečo iba predsedovia strán? Prečo nie všetci politici? Prečo nie úradníci, policajti, štátni zamestnanci, lekári, učitelia, atď. A prečo len otázka, zobral si úplatok? Prečo nie aj, dal si úplatok? Ohováral si? Klamal si? Kradol si? Vraždil si? ... Kde sú hranice používania polygrafu? Kto ich stanoví? Nebudú sa prispôsobovať potrebám mocných? Kto zastaví šírenie nedôvery medzi ľuďmi a dokazovanie pravdy polygrafom? Ak sa raz džin polygrafu vypustí z fľaše, už nikto! Politiku riešenia problémov spoločnosti polygrafom nemôžem podporovať.
Štýl kampane je na môj vkus príliš konfliktný. Niečo kontroverzné, nezvyčajné, a tým aj mediálne atraktívne sa vymyslí, následne sa vyzvú oponenti na niečo, čo odmietnu a tým sa získajú percentá. Možno... Takáto kampaň mi nie je veľmi pochuti. Nevidím, ako hašterenie sa politikov pred kamerami pomôže Slovensku. V OKS som bol zvyknutý, že sa bavíme o riešeniach, o konkrétnych veciach, ktoré pomôžu ľuďom a celému Slovensku. A riešenia vieme podoprieť aj argumentmi. V OĽaNO neviem kto je nositeľom téz z volebného programu. Potom sa z novín dozvedám, že som proti rozvoju jadrovej energetiky (hoci v programe o energetike nie je žiadna zmienka), čo rozhodne nie som. Ja neviem podporovať takýto marketingový štýl politiky.
Pána Matoviča osobne nepoznám. Doteraz som sa s ním rozprával dokopy ani nie minútu. Neviem ho posúdiť tak, ako iní, ktorí s ním strávili nepomerne viac času. Avšak ak v sobotu 11.2 na stretnutí kandidátkov som hovoril do mikrofónu, že som členom OKS, pričom pán Matovič stál hádam 5 metrov odomňa (počulo to cca. 70 kandidátov OĽaNO) a v pondelok 13.2 sa na internete v jednom rozhovore (http://www.aktuality.sk/clanok/201461/matovic-o-spolupraci-s-clovekom-z-gorily/) dočítam, že kandidátka je bez straníkov z OKS a KDS a ich ľudí, tak to už potom čo si mám myslieť o takomto človeku? Ako mu mám dôverovať, ako s ním mám spolupracovať? Keby to bol ojedinelý prípad. Ale asi nie je, keď čítam výroky ako „Zajac mal krvavé oči", alebo „pán Mikloško ..., tak, nech sa nehnevá, je hlupák, aj keď je to dobrý človek". (http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozhovory/opusteny-igor-matovic.html).
Navyše som bol pánom Matovičom označený za hada na hrudi, že hovoril o akomsi očisťovaní kandidátky. Z jeho verejných vyjadrení od rozpadu kandidátky, nemám pocit, že výroky boli vyslovené len v zápale boja. A už ani neočakávam akési verejné ospravedlnenie, čo mimochodom pán Matovič prisľúbil na spomínanom stretnutí kandidátov.
No mojím najväčší problémom s pánom Matovičom je, že rozbitím kandidátky OĽaNO oslabil pravicu ešte viac. Voliči teraz môžu voliť len temer neznáme tváre, zobral im (aj tým antigorilovým) šancu voliť overené, čitateľné a skúsené politické tváre a vydláždil tak SMERu cestu k ústavnej väčšine v parlamente. Deštruktívne dôsledky ústavnej väčšiny autokratickej strany je možné vidieť v Maďarsku. Všadeprítomné betonovanie pozícií strany, nacionalizmus, úpadok hospodárstva, prekvitajúca korupcia, zhoršovanie sociálnych služieb, atď. Pán Matovič jednoducho precenil množstvo voličov, ktorí by volili OĽaNO kvôli téme „politici na polygraf", a tým možno dokonca diskvalifikoval vlastné hnutie z parlamentu (ukážu voľby). Nedocenil pohyby voličov v iných stranách. Ex-voliči SDKÚ nepôjdu voliť Matoviča, lebo sú kritickí, očakávajú kvalitný program a ľudí, ktorí sú schopní ho aj napĺňať. Ex-voliči SaS tiež očakávajú reálne riešenia od strany, ktorú volia, navyše mnoho liberálnych tém bolo hnutím OĽaNO odmietnutých. Ex-voliči Bugárovho Most-Híd-u sú väčšinou voliči OKS a odchodom OKS z kandidátky ich stratol. Voliči KDH už nemajú dôvod odchádzať, lebo alternatíva pre nich v podobe KDS sa volieb už nezúčastňuje. Voličov SMK asi nie je potrebné rozberať, podobne ani SMERu. A ex-voliči SNS pôjdu skôr voliť Belousovej stranu, či SMER ako OĽaNO. No a na koniec, nevoličov hnutie OĽaNO doteraz nedokázalo osloviť. Bez fundovane prezentovaných riešení nezamestnanosti, školstva, zdravotníctva a ďalších oblastí sa to ani nemôže podariť.
Som presvedčený, že odborné zázemie OKS a KDS bude OĽaNO ešte veľmi chýbať, ak bude chcieť vybudovať v parlamente kvalitný a odborne zdatný poslanecký klub. A takysto som presvedčený, že OĽaNO s OKS a KDS by dnes malo už dvojciferné preferencie. Pri odhadovanej nízkej účasti a veľkom prepade voličských hlasov, by OĽaNO mohlo mať v parlamente 20 a viac kresiel. Za určitých okolností, sa mohlo OĽaNO stať aj lídrom pravice. Alebo sa dokocna mohlo stať základom novej ľudovej pravicovej strany s hodnotami, víziami, slušnou politickou kultúrou, i s priestorom pre nezávislé osobnosti, ktorá sa mohla možno už vo voľbách v roku 2016 postaviť SMERu ako rovnocenný protivník! Som presvedčený, že tu bola tá neuveriteľná šanca, no už je preč. Premrhal ju pán Matovič. Teraz úspech celého hnutia stojí výhradne na pánovi matovičovi. Stačí však jedna negatívna správa v médiách typu pána Matovič nopôjde na polygraf a celé hnutie môže skončiť mimo parlamentu.
Prečo ostávam
Od vypuknutia konfliktu okolo polygrafu som sa snažil ku kríze pristupovať racionálne, vecne, bez emócií. Nechcel som riešiť veci horúcou hlavou. Snažil som sa vyzívať obe strany, aby sa pomerili a urovnali konflikt. Predpokladal som, že je to len nejaké hlasnešie bu-bu-bu na pána Matoviča. Vieme ako to skončilo. Odvtedy sa ku mne dostali rôzne informácie, ktoré naznačujú, že ostrému konfliktu sa ťažko dalo zabrániť. Napriek tomu, stále plne nezdieľam rozhodnutie OKS odísť z kandidátky. Nakoniec by možno zotrvanie na kandidátke a opakované verejné odmietanie polygrafu len predlžovalo agóniu a aj tak by kandidáti OKS a KDS boli stiahnutí z kandidátky, no ja som človek, ktorý sa snaží bojovať až dokonca. Toto je jeden z dôvodov, prečo zostávam.
V mojom uvažovaní nad odchodom z kandidátky vyvstalo niekoľko otázok:
1. Ak odstúpim, vyrieši to niečo? Nie, nevyrieši. Ak odstúpim, budem mimo parlamentu a nič nebudem môcť meníť, či ovplyvňovať. Môžem naďalej len nadávať na pomery v krajine v okruhu známych, prípadne vypisovať blogy, ktoré si prečíta pár tisíc čitateľov. No s ničím nebudem môcť reálne pohnúť.
2. Pomôže to OKS? Rozhodne nie. Strana má perspektívu vtedy, keď má zástupcov v parlamente. Napriek tomu, že OKS je jedna z mála strán, ktorá nemá problém prežiť ani mimo parlamentu, keďže základným tmelom strany nie sú peniaze a biznis so štátom, ale hodnoty a idey, byť mimo parlamentu nie je pre atmosféru v strane dobré.
3. Pomôže to Slovensku? Tu tá odpoveď nie je taká jednoznačná. Ak pán Matovič je len populista, okrem strážneho psa politikov v parlamente nemá inú agendu, ak nejedná čestne a vyvoláva len konflikty (ako s OKS a KDS), tak jeho prítomnosť v parlamente je nežiadúca. Každý môj krúžok zvyšuje šancu hnutia OĽaNO vstúpiť do parlamentu a tým aj pánu Matovičovi (ťažko si predstaviť, že by mal niekto viac krúžkov, ako on), preto je logické odstúpiť. Túto logiku však oslabuje fakt, že moje odstúpenie nemám možnosť odkomunikovať svojim voličom, mnohí nečítajú moje blogy a mám silné pochybnosti, že vo volebnej miestnosti budú študovať dlhý zoznam odstúpených kandidátov.( Len z OĽaNO doteraz odstúpilo už 38 ľudí.) Rovnako viem, že mám voličov, ktorí ma chcú krúžkovať ako jedného zo štyroch, čiže moje odstúpenie ich rozhodnutie nevoliť OĽaNO nemusí ovplyvniť. Moje odstúpenie stráca praktický význam a zmenilo by sa to len na gesto.
Na druhej strane, ak odstúpim, hnutiu OĽaNO môžu chýbať krúžky na vstup do parlamentu práve od mojich informovanejších voličov a tým by SMER získal väčšinu v parlamente, možno dokonca aj ústavnú. Potom moje rozhodnutie odstúpiť, jemne povedané, nebolo správne. Dlho by som si vyčítal orbanizáciu Slovenska. V tomto momente je pre mňa rozhodne väčším zlom všemocný Fico, ako Matovič v poslaneckej lavici. Možno sa to v budúcnosti zmení, ale teraz to vnímam takto. Preto neodstupujem!
Záver
Pána Matoviča nepodporujem, nestotožňujem sa s jeho aktivitami, nezdieľam jeho názory a postupy. Neviem, koľkí ďaľší kandidáti OĽaNO sa stotožňujú s mojimi názormi, no viem, že na kandidátke je ich viacero, ktorí patria do parlamentu, lebo majú čo ponúknuť Slovensku. Ja tiež chcem v parlamente problémy riešiť a nie iba o nich hovoriť. Kritizovať dokáže každý človek, nato nie je potrebné ísť do politiky.
V prípade, že sa dostanem do parlamentu, budem pôsobiť ako nezávislý poslanec hlasujúci podľa svojho vedomia, svedomia a navyše aj podľa hodnôt, ktoré vyznávam. Verím, že nebudem sám a pripoja sa ku mne aj ďalší poslanci, ktorí majú reálnu víziu lepšieho Slovenska a sú schopní ponúknuť reálne reformy, ktoré občanom konečne zlepšia život. Dôkazom naliehavej potreby reforiem je klesanie Slovenska v rôznych ekonomických rebríčkoch. No Slovensko neklesá preto, lebo sa niečo robí zle, ale práve preto, lebo sa nič nerobí, teda iné krajiny nás predbiehajú!
Dúfam, že moje dôvody neodstupovať z kandidátky OĽaNO boli zrozumiteľne odkomunikované a ak máte, vážený čitateľ, potrebu mi niečo k tomu povedať, resp. napísať, môžete tak urobiť na facebooku, link: http://www.facebook.com/frasch.peter.page. Rád si prečítam vaše názory, pripomienky, návrhy, ale aj kritiku. Len poprosím, aby bola slušná a vecná. Ďakujem.
Do konca volebnej kampane sa budem venovať primárne prezentácii svojich ideí, návrhov riešení, pohľadov na rôzne témy cez svoj blog. Pôsobením pána Matoviča v politike sa ako kandidát už v ďalších blogoch nebudem zaoberať. Samozrejme budem sa zúčastňovať aj stretnutí s občanmi, aj keď radšej by som sa s nimi stretával po voľbách ako poslanec. Vtedy by moje sľuby boli skôr splniteľné. Nerád totiž sľubujem veci, ktoré nemôžem dodržať, a pokým nie som poslanec, všetky moje sľuby môžu skončiť ako predvolebná kortešačka.
Verím, že aspoň pár (ne)voličov som svojim blogom prebral z letargie spôsobenej mizériou v pravicovom spektre a dal dôvod ísť 10.marca voliť . Dúfam, že v obálke bude kandidátka číslo 5 so zakrúžkovaným číslom 83.
***********************************************************************************************************
Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.
***********************************************************************************************************