Kultúra ríše Tiahuanaco.
Ríša Tiahuanaco prežívala svoj vrcholný rozkvet v období rokov 800-100 n.l. V tomto období sa delila o moc s priľahlou časťou peruánskych Ánd a militantnou ríšou Huari, ležiacou smerom na sever. Ríša Tiahuanacosa rozprestierala v oblasti medzi severnou časťou jazera Titicaca, západnou časťou dnešnej Bolívie, severom Chile a peruánskym pobrežím. Náboženstvo, založené na uctievaní Slnka, zohrávalo v Tiahuanacu veľmi dôležitú úlohu a bolo zrejme tesne prepojené s politickým životom. Našlo sa niekoľko miestnych a regionálnych administratívnych centier, ako aj rozvinutá cestná sieť, lúčovito vychadzajúceho z Tiahuanaca. Pozostatky mesta poukazujú na veľkú architektonickú a umeleckú zručnosť. Remeselníci v Tiahuanacu vedeli spracúvať zlato a bronz. Okolnosti náhleho zániku tejto kultúry začiatku 13. storočia sa dodnes nepodarilo objasniť.
História
Podľa všetkých verzii andských legiend je Tiahuanaco označované ako miesto, kde veľký Viracocha po veľkej potope opäť zjavil a stvoril život. Tu bol predkom Inkov zverený zlatý prút, pomocou ktorého založili civilizáciu v Andách.
Viracocha
Biely bradatý Boh Inkov. Prevzatý z obdobia pred Inkami. Legenda vraví, že Viracocha mal dcéru Pachamamu a syna Intiho, ktorý spolu s Mama Ocllo( matka plodnosti) prežili veľkú potopu a potom obnovili svet. Zobrazenie Viracochu, ktoré je známe sa nachádza na Bráne Slnka v Tiahuanacu.
Mesto obrov
Otázka starobylosti Tiahuanaca bola nastolená hneď po objavení mesta Španielmi. Indiáni v tých časoch neboli schopní poskytnúť akúkoľvek dôveryhodnú informáciu. hovorili len o tom, ako obri postavili mesto za jednu jedinú noc ešte pred potopou sveta a ako bolo zničené hrozným zemetrasením alebo slnečnými "lúčmi". Niektorí autori z rozprávania Indiánov usudzujú, že Tiahuanaco vzniklo pred... 300 000 rokmi a je dielom dávno zabudnutej obrej ľudskej rasy! Archeologické výskumy, uskutočnené v 20. storočí a zisťovanie doby vzniku pomocou rádiouhlíkovej metódy v 60. rokoch tohto storočia umožňujú určiť štyri štádia rozvoja mesta:
fáza formovania( okolo roku 1000 p.n.l.-133 n.l.)
urbanistická fáza ( 133-374 n.l.)
vrcholná fáza( 374-724)
posledná fáza, nazývaná " fázou expanzie", ktorá náhle skončila na začiatku 13. storočia.
V polovici 15. storočia, keď mesto napadli vojská Inkov, bolo Tiahuanaco prázdne už takmer 250 rokov.
Tiahuanaco dnes.
Od roku 2000 je mesto zaradené do zoznamu UNESCO.
Dnešné Tiahuanaco pozostáva zo štyroch hlavných prvkov a to: polopodzemného chrámu, Chrámu Kalasasaya, Pyramídy Akapana a Puma Punku (Levia brána).
Levia brána pozostáva z prikrčenej stupňovitej pyramídy so základňou zhruba 60 krát 50 m, kde sa nachádza kamenný kváder, ktorého váha bola vypočítaná na 447 ton. Veľa ďalších kamenných kvádrov váži od 100 do 200 ton.
Chrám Kalasasaya je obdĺžniková ohradená plocha, od východu po západ meria 130 m a od severu po juh 120 m a je orientovaný k hlavným svetovým stranám.
Pyramída Akapana je orientovaná rovnako ako Kalasasaya k hlavným svetovým stranám, je to archetypálna posvätná hora veľmi zložitého tvaru.
Polozapustený chrám je vyhĺbená ohradená plocha, otvorená šíremu nebu s rozmermi 26 krát 28 m.